Bir başka güçlü AB düzenlemesi, büyük teknoloji platformlarını yollarını değiştirmeye zorlayabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Avrupa, tüm vatandaşlar için yeni Dijital Kimlik Cüzdanlarını benimsemeyi planlıyor. Apple, Google, Meta ve diğerlerinin yasal olarak kayıt ve oturum açma işlemleri için bu cüzdanları kabul etmesi gerekecek. Avrupa vatandaşları ayrıca Dijital Kimlik Cüzdanlarını kullanarak banka hesabı açabilecek, ödeme yapabilecek ve daha fazlasını yapabilecek. AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, […]

Bir başka güçlü AB düzenlemesi, büyük teknoloji platformlarını yollarını değiştirmeye zorlayabilir

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Avrupa, tüm vatandaşlar için yeni Dijital Kimlik Cüzdanlarını benimsemeyi planlıyor.
  • Apple, Google, Meta ve diğerlerinin yasal olarak kayıt ve oturum açma işlemleri için bu cüzdanları kabul etmesi gerekecek.
  • Avrupa vatandaşları ayrıca Dijital Kimlik Cüzdanlarını kullanarak banka hesabı açabilecek, ödeme yapabilecek ve daha fazlasını yapabilecek.

AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, yeni Avrupa Dijital Kimlik Cüzdanlarına ilişkin düzenlemeler üzerinde anlaşmaya vardı. AB, tüm vatandaşlara hem kamu hem de özel çevrimiçi hizmetlere erişim için bir Dijital Kimlik Cüzdanı sunacak. AB tam güvenlik sağlamayı vaat ediyor ve kullanıcılar kişisel verilerini paylaşmak isteyip istemediklerini seçebilecek.

Üzerinde anlaşılan kurallara göre, tüm büyük çevrimiçi platformların kimlik doğrulama yöntemi olarak Dijital Kimlik Cüzdanını kabul etmesi gerekecek. Bir AB basın bülteni bunları Amazon, Facebook, Bookings.com ve daha fazlası gibi Dijital Hizmetler Yasası kapsamına giren “Çok Büyük Çevrimiçi Platformlar” olarak tanımlıyor. Kullanıcı kimlik doğrulaması için Avrupa Dijital Kimlik Cüzdanlarını kabul etmesi gereken platformların diğer önemli örnekleri arasında TikTok, Instagram, X (eski adıyla Twitter) ve daha fazlası yer alıyor.

İlginç bir şekilde Apple App Store, Google Play Store, YouTube ve Google Haritalar da Dijital Hizmetler Yasası’nın “Çok Büyük Çevrimiçi Platformlar” listesinde yer alıyor. Ancak AB’nin, Google ve Apple gibi şirketleri, hizmetlerinde oturum açmak için kendi platformlarındaki hesaplar dışında herhangi bir şeyi kabul etmeye nasıl zorlayacağı belli değil.

AB, basın açıklamasında “Cüzdanların özellikleri ve ortak özellikleri, tüm özel hizmet sağlayıcıların bunları hizmetleri için kabul etmesini cazip hale getirecek, böylece yeni iş fırsatları yaratacak” dedi.

AB vatandaşları, çevrimiçi platformların yanı sıra cüzdanı banka hesapları açmak, ödeme yapmak ve ehliyet, tıbbi reçeteler ve daha fazlası gibi dijital belgeleri tutmak için de kullanabilecek.

Avrupalı ​​ortak yasa koyucuların vardığı anlaşma artık üye devletlerin resmi onayını ve onayını gerektiriyor. Avrupa Dijital Kimlik çerçevesi, resmi olarak kabul edildikten sonra Resmi Gazete’de yayımlanmasını takip eden yirminci günde yürürlüğe girecektir. Üye devletlerin vatandaşlarına Dijital Kimlik Cüzdanları sağlamak için 24 ayları olacak.

Bir başka güçlü AB düzenlemesi, büyük teknoloji platformlarını yollarını değiştirmeye zorlayabilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow