Google ve McDonald’s, burgerinizle size yapay zekanın bir yönünü sunmak için iş birliği yapıyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi TL;DR Google ve McDonald’s, Google’ın yapay zeka teknolojisini fast food zincirine taşıyacak bir ortaklık duyurdu. 2024 yılında “binlerce” mağazadaki donanım ve yazılıma yükseltme yapılacak. McDonald’s, hizmetini optimize etmek amacıyla büyük miktarda veriyi analiz etmek için teknolojiyi kullanmayı planlıyor. Bunu duymaktan bıkmış olsanız bile, AI – ChatGPT gibi – etrafımızdaki […]

Google ve McDonald’s, burgerinizle size yapay zekanın bir yönünü sunmak için iş birliği yapıyor

C. Scott Brown / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Google ve McDonald’s, Google’ın yapay zeka teknolojisini fast food zincirine taşıyacak bir ortaklık duyurdu.
  • 2024 yılında “binlerce” mağazadaki donanım ve yazılıma yükseltme yapılacak.
  • McDonald’s, hizmetini optimize etmek amacıyla büyük miktarda veriyi analiz etmek için teknolojiyi kullanmayı planlıyor.

Bunu duymaktan bıkmış olsanız bile, AI – ChatGPT gibi – etrafımızdaki neredeyse her şeye sızmaya devam ediyor. Görünüşe göre teknolojiyi görebileceğiniz bir sonraki yer, bir sonraki yerel McDonald’s’ınıza gittiğinizde olabilir.

McDonald’s ve Google, restoranın işini geliştirmek için Google Cloud’un donanımını, verilerini ve yapay zeka teknolojilerini kullanmasına olanak tanıyacak çok yıllı küresel bir ortaklığa giriyor. Fastfood zinciri diyor Google’ın teknolojisinden yararlanmanın, inovasyonu hızlandıracağına ve müşterilere ve çalışanlara daha iyi deneyimler sunacağına inanıyor.

2024’ten itibaren şirketin kendi kendine hizmet veren kioskları ve mobil uygulaması da dahil olmak üzere “binlerce” mağazadaki donanım ve yazılımlar yükseltilecek. Görünüşe göre amaç, hizmetini daha da geliştirmek için Google’ın yapay zekasıyla büyük miktarda veriyi analiz etmek.

McDonald’s yapay zekayı nasıl kullanacağı konusuna girmiyor ancak restoranlarının “gerektiğinde bulut tabanlı yazılım uygulamalarını, kendi yazılımlarını ve yapay zeka çözümlerini yerinde yerel olarak” kullanabileceğini söylüyor. Ayrıca Google’ın yapay zekasının, McDonald’s’ın “ekipman performansına ilişkin yeni bilgiler elde etmesine, iş kesintilerini azaltan çözümleri hayata geçirmesine ve mürettebat için karmaşıklığı azaltmasına” yardımcı olacağını da belirtiyor.

Kulağa tuhaf gelse de, bu yıl yapay zeka konusunda Google ile ortaklık kuran tek fast food restoranı McDonald’s değil. Mayıs ayında Wendy’s’in de Google’a başvurarak arabaya servis deneyimini dönüştürmek için geniş dil modelini kullanmak istediği ortaya çıktı.

Google ve McDonald’s, burgerinizle size yapay zekanın bir yönünü sunmak için iş birliği yapıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow