Google yakında Pixel 8’in en iyi AI kamera özelliklerinden birini yükseltebilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi TL;DR Pixel Camera uygulamasındaki kod, Google’ın Pixel 8’e muhtemelen En İyi Çekim ve En İyi Çekim işlevlerini birleştirerek yeni bir özellik getirebileceğini öne sürüyor. Ayrıca, Google Fotoğraflar’da Kilitli Klasör’ü etkinleştirdiyseniz Video Boost’un çalışamayacağını ve yalnızca belirli bir uzunluğa kadar videolarda çalıştığını da öğreniyoruz. Google Pixel 8, Pixel’e özel birçok […]

Google yakında Pixel 8’in en iyi AI kamera özelliklerinden birini yükseltebilir

Rita El Khoury / Android Otoritesi

TL;DR

  • Pixel Camera uygulamasındaki kod, Google’ın Pixel 8’e muhtemelen En İyi Çekim ve En İyi Çekim işlevlerini birleştirerek yeni bir özellik getirebileceğini öne sürüyor.
  • Ayrıca, Google Fotoğraflar’da Kilitli Klasör’ü etkinleştirdiyseniz Video Boost’un çalışamayacağını ve yalnızca belirli bir uzunluğa kadar videolarda çalıştığını da öğreniyoruz.

Google Pixel 8, Pixel’e özel birçok akıllı özelliğe sahiptir; bunlardan biri Best Take’dir. Best Take, grupların art arda birden fazla fotoğrafını çeker, bu fotoğraflardaki her kişi için mükemmel yüzleri bulur ve herkesin en iyi şekilde göründüğü mükemmel grup fotoğrafını oluşturmak için bunları tek bir görüntüde birleştirir. Bu özellik kendi başına korkutucu derecede etkileyici olsa da Google, telefonun hareketli fotoğraflardan en iyi yüzleri elde etmesine olanak tanıyacak şekilde özelliği yükseltmek için halihazırda çalışıyor gibi görünüyor.

Bir APK’nın sökülmesi Devam eden çalışma kodunu temel alarak gelecekte bir hizmete gelebilecek özelliklerin tahmin edilmesine yardımcı olur. Ancak bu tür öngörülen özelliklerin kamuya açıklanmaması da mümkündür.

En son Piksel Kamera v9.2 güncelleme, gizemli yeni bir özellikten bahseden yeni dizeler içeriyor:

Fondue Topshot
Fondue Topshot. Please do not share. See go/pixel-photo-sharing.

Bu dizelere göre Google, şifreli olarak “Fondue Topshot” adı verilen yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Açıklama, sağlanan bağlantı yanlış olmasına rağmen dizenin paylaşılmamasını teşvik ediyor. Bunu g.co/pixel-photo-sharing’e ayrıştırmak bile geçersiz bir sayfaya yol açıyor. Dolayısıyla Pixel Camera uygulamasında bu özelliğe ilişkin daha fazla bilgi bulunmuyor.

Bu özelliğin ne olduğunu bir araya getirmek için dikkatimizi “Fondü” için çeşitli dizeler içeren Google Fotoğraflar uygulamasına çevirmeliyiz. Dizelerden bazıları aşağıda çoğaltılmıştır:

Best Take
Finding similar shots to improve photo
Some edits are not available. Please select an image where faces are clearly visible.

Google Fotoğraflar’dan gelen bu dizeler, “Fondü”nün En İyi Çekim özelliğinin geliştirici kod adı olduğunu ortaya koyuyor. Pixel Camera uygulamasındaki dizeler, Google’ın En İyi Çekim ile En İyi Çekimi bir araya getiren bir özellik üzerinde çalışıyor olabileceğini gösteriyor.

Peki bu nasıl sonuçlanacak?

Top Shot’ın Hareketli Fotoğraftan alternatif çekimler seçmenize olanak tanıdığını biliyoruz. Hareketli Fotoğraf ise fotoğrafın çekilmesinden kısa bir süre önceki ve sonraki anları yakalayan kısa, sessiz bir videodur.

Karışıma Fondü, yani En İyi Çekim’i eklemenin, bireylerin iyi yüz ifadelerine sahip fotoğraf örneklerini seçmek için Hareketli Fotoğraflar’ı kullanmaya ve ardından mümkün olan en iyi grup fotoğrafını oluşturmak için bunlardan birkaçını birleştirmeye benzer olacağını düşünüyoruz. Kısacası, çeşitli insanların en iyi yüz ifadelerini çıkarmak için (birden fazla hareketsiz görüntü yerine) tek bir Hareketli Fotoğraf videosunu temel olarak kullanabilir.

Artık birden fazla fotoğraf veya seri çekim yapmak zorunda kalmayacağınız için bu, En İyi Çekim işlevine iyi bir yükseltme olacaktır. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde videoyu otomatik olarak kaydettiği için Hareketli Fotoğraflar daha kullanışlıdır.


Yeni Pixel Kamera uygulaması, yukarıdakilere ek olarak Pixel 8 Pro’nun yakında çıkacak olan Video Boost özelliğinin bazı sınırlamalarını da vurguluyor:

To boost a video, Locked Folder needs to be turned off.
Turn off Locked Folder?

Google Fotoğraflar’da Kilitli Klasör işlevini kullanırsanız Video Boost çalışmayabilir. Google, bir videoyu öne çıkarmak için Kilitli Klasörü kapatmanızı isteyecektir.

To get boosted, videos are limited to a certain length and backed up in Google Photos. Learn more

Bu dizeye göre Video Boost yalnızca belirli bir uzunluğa kadar olan videolar için kullanılabilir. Maalesef kesimin tam uzunluğunu bulamadık. Bu nedenle daha fazla bilgi edinmek için özelliğin kullanıma sunulmasını beklememiz gerekecek.

Google yakında Pixel 8’in en iyi AI kamera özelliklerinden birini yükseltebilir

Teknory