Harici Sabit Disk Mac’te Görünmüyor – Ne Yapmalı?

Mac’ler, neredeyse her durumda güvenilir hizmet sağlayan oldukça sağlam bilgisayarlardır. Tipik olarak, bir Windows PC’de mavi bir ölüm ekranı alacak durumlarda ilerlemeye çalışan iş beygirleridir. Ancak, nadiren de olsa sorunlar olabilir ve olacaktır; teknoloji söz konusu olduğunda bu kaçınılmazdır. Bu sorunlar, nadir oldukları için daha da sinir bozucu ve çözmek için biraz çalışma gerektirebilirler. Karşılaşabileceğiniz […]

Harici Sabit Disk Mac’te Görünmüyor – Ne Yapmalı?

Mac’ler, neredeyse her durumda güvenilir hizmet sağlayan oldukça sağlam bilgisayarlardır. Tipik olarak, bir Windows PC’de mavi bir ölüm ekranı alacak durumlarda ilerlemeye çalışan iş beygirleridir. Ancak, nadiren de olsa sorunlar olabilir ve olacaktır; teknoloji söz konusu olduğunda bu kaçınılmazdır.

Bu sorunlar, nadir oldukları için daha da sinir bozucu ve çözmek için biraz çalışma gerektirebilirler. Karşılaşabileceğiniz en sinir bozucu sorunlardan biri, Mac’te görünmeyen harici bir sabit sürücüdür. Tüm temel sorun giderme ipuçlarını tamamladığınızda bile görünmeyebilir. Bu yazıda, harici sabit sürücünüzün görünmesini nasıl sağlayacağınızı açıklayacağız.

Harici Sabit Diskinizi Mac’e Nasıl Bağlarsınız?

Önce harici sabit sürücünüzü doğru şekilde bağladığınızdan emin olalım ve bazı temel kurulum adımlarını gözden geçirelim. Adımlar, yazılım sürümünüze bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle atladığımız bir adım varsa şuraya bakın: Apple’ın makalesi burada. Catalina ve Sierra kullanıyoruz, ancak talimatların hepsi oldukça benzer.

Harici sürücüler, dahili sabit sürücüyü değiştirmek zorunda kalmadan depolamayı genişletmenin ucuz bir yoludur. Birini nasıl bağlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 1. Tek yapmanız gereken harici sabit sürücüyü Mac veya MacBook’unuza bağlamak. Kullandığınız modele bağlı olarak Thunderbolt, USB ve hatta USB-C bağlantı noktasını kullanabilirsiniz.
 2. Buradan, harici sürücünüzü gösteren Finder açılmalıdır. içinde görünmüyorsa Bulucuyine de, kesinlikle içinde görünecektir Disk Yardımcı Programı içinde Araçlar.
 3. Bu, Uygulamalar klasörü içindeki bir alt klasördür ve klasör simgesinde çapraz bir tornavida ve anahtar bulunurken, Disk Yardımcı Programı stetoskopla incelenen bir sabit disk gibi görünür. Her ikisine de çok atıfta bulunulacak.
  Mac Utilities Klasörü simgesi Disk Yardımcı Programı simgesi
 4. Bulmakta zorlanıyorsanız açın Bulucu (mavi ve gri bir yüze benzeyen simge) ve tıklayın Uygulamalar sol tarafta. Ardından, Arama çubuğu sağ üst köşede ve ara Disk Yardımcı Programı.
  MacOS Bulucu

Oradan, sorunu giderebilir ve genellikle düzeltebilirsiniz.

Harici sürücünüz hala görünmüyorsa, Mac’te görünmeyen harici bir sabit sürücüyü düzeltmek için birkaç basit sorun giderme ipucumuz var. Öncelikle temelleri kontrol edeceğiz ve buradan, macOS’un harici sürücüleri gösterecek şekilde ayarlandığından, sürücüyü bağlayabildiğinden ve sürücünün diskin kendisinde veya dosya yapısında herhangi bir hatası olmadığından emin olacağız.

Mac ile Harici Sürücü Sorunlarını Giderme

Önce tüm temel bilgileri kontrol edelim. Uzun vadede zamandan, paradan ve güçlükten tasarruf sağlayabileceğinden, herhangi bir bilgisayar sorunuyla bunu yapma alışkanlığını edinin. Ne de olsa kimse bir şeyin fişinin doğru şekilde prize takılmadığını anlamadığı için yarım gününü boşa harcamak istemez.

 • Sabit sürücüden Mac’inize giden kablonun düzgün bağlandığından emin olun.
 • Gerekirse, harici sabit diskte güç olup olmadığını kontrol edin.
 • Kablonun durumunu kontrol edin ve yedeğiniz varsa değiştirin.
 • Yedek varsa, sabit sürücü güç kablosunu değiştirin.
 • Yakında bir priz varsa farklı bir duvar prizi deneyin.
 • Sürücünün algılanmasını engelleyen açık bir program mı yoksa uygulama mı olduğunu görmek için Mac’inizi yeniden başlatın.
 • Sürücünün biçimlendirildiğinden emin olun. Bazı içe aktarılan sürücüler tamamen boş gelir ve macOS bunları algılayıp biçimlendirmeyi teklif etse de her zaman çalışmaz.
 • Sürücünün kendisinin zarar görmesini engellemek için harici sürücüyü başka bir bilgisayara bağlayarak o bilgisayarda çalışıp çalışmadığını kontrol etmeyi deneyin.
 • Sürücünüzde güç tasarrufu veya uyku işlevinin bulunmadığından veya kullanılmadığından emin olun. Varsa kapatın.
 • Sürücünün yeterli güç alıp almadığını kontrol edin. Bir USB kablosu 5V taşır ve sürücü için tek güç kaynağı buysa yeterli olmayabilir. Sorunun bu olduğundan şüpheleniyorsanız bir USB güç kablosu kullanın.

Burada bulduğunuz şeye bağlı olarak, sürücüde veya Mac’inizde sorun giderebilirsiniz.

Öncelikle, Finder’ın sürücü simgelerini görüntüleyeceğinden emin olun. Varsayılan olarak fazla bir şey göstermez ve harici diskleri gösterme ayarı etkinleştirilmiş olabilir.

 1. bir aç Bulucu pencere. Ekranın sol üst tarafında, Bulucu > Tercihler… > Genelve yanındaki kutunun harici diskler kontrol edilir.
Mac-2'de görünmeyen harici sabit sürücü nasıl düzeltilir

Kutu işaretliyse, Mac’te görünmeyen harici sabit sürücüyü düzeltmek için devam edin.

Harici Sürücüyü Finder’a Bağlayın

Sürücünün iyi çalıştığını düşünüyorsanız, onu manuel olarak macOS’a ekleyip ekleyemeyeceğimize bakalım. Bunun için mount etmemiz gerekiyor. Bu, macOS sürücüyü algıladığında otomatik olarak yapılmalıdır, ancak her zaman çalışmaz.

 1. Halihazırda bağlı değilse sürücüyü takın.
 2. Ardından, aç Yardımcı Programlar > Disk Yardımcı Programı ve diskin sol pencerede listelendiğinden emin olun. etiketlenmelidir Harici Disk.
 3. Diskin mevcut olup olmadığını bir birim için kontrol edin. Bir birim varsa ancak takılı değilse, burada gri renkte olmalıdır.
 4. Sesi vurgulayın ve seçin Dağı. Bağlandığını belirtmek için ses seviyesi griden normale dönmelidir.
 5. Açık Bulucu ve sürücüye gidin Cihazlar.

Bu işe yaramazsa, kullanmanız gerekebilir Diski Doğrula her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olmak için yardımcı program.

 1. Açık Araçlar Ve Disk Yardımcı Programıgrileştirilmiş sesi vurgulayın ve İlk yardım üst merkezde.
  Disk Yardımcı Programı
 2. Seçme Koşmak disk tanılaması yapmak ve sorunları düzeltmek için. Disk Yardımcı Programı - İlk Yardım

First Aid’i harici bir diskte çalıştırmak, formatın veya dosya yapısının herhangi bir hata veya sorun içermediğinden emin olmanın kullanışlı bir yoludur. Varsa, İlk Yardım bunları düzeltir ve ardından macOS diski daha fazla güçlük çekmeden takmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Arayüz göründüğü kadar kolay olan Mac’ler, bir işletim sistemi için oldukça karmaşık olabilir. Bu nedenle, bilmeniz gerekebilecek bazı bilgileri buraya ekledik.

Disk Yardımcı Programım ‘Bozuk Disk’ diyor, bu ne anlama geliyor?

Harici sabit sürücünüzü görüyor ancak ‘Bozuk Disk’ hatası alıyorsanız, birçok çözüm vardır. İlk sorununuz, harici sabit sürücünün Mac’inizle çalışacak şekilde biçimlendirilmemiş olması olabilir. Disk Yardımcı Programını kullanarak harici sürücüyü yeniden biçimlendirebilirsiniz.

1. Sürücüye erişmek için yukarıdaki talimatları uygulamanız ve üzerine tıklamanız yeterlidir. Sil (evet, yeniden biçimlendirmek için sürücüyü silmeniz gerekir).

2. Biçim için açılır listeye tıklayın ve seçin Ek yağve tıklayın Sil. Artık harici sabit sürücünüz düzgün görünmelidir.

Düzeltmek için harici sabit diskimi silmek istemiyorum. Bunun bir çözümü var mı?

Daha önce tartıştığımız gibi, bazen düzgün çalışması için sabit sürücünüzü silmeniz ve yeniden biçimlendirmeniz yeterlidir. Yukarıdaki adımlarda gezindiyseniz ve harici sabit sürücünüzü henüz birlikte çalıştırmadıysanız, mümkünse bu sürücünün içeriğini başka bir cihaza (Windows PC gibi) aktarmanız gerekir.

Bu şekilde, tüm önemli dosyaları boşaltabilir, ardından sabit sürücüyü yeniden biçimlendirmek ve düzgün çalışmasını sağlamak için Mac’inizi kullanabilirsiniz.

Harici Sürücü Algılandı

Mac’inizin ona takılı olan harici sürücüyü algılamamasına neden olan genellikle basit bir şeydir. Harici sürücüleri algılamak için kabloyu ve ayarları kontrol ederek başlayın. Bu işe yaramazsa, kontrol edin Disk Yardımcı Programı veya sürücüyü başka bir bilgisayara takmayı deneyin.

Mac’te görünmeyen harici sabit sürücüyü düzeltmenin başka yolları var mı? Yaparsanız aşağıda bize anlatın!

Teknory