Hayal kırıklığına uğramış inceleme: Hafif yürekli, az çaba gerektiren bir şaka

Lucy-Jo Finnighan ❘ Yayınlanan: 2022-11-18T15:16:03 ❘ Güncellenmiş: 2022-11-18T15:32:47 2007 yapımı filmin uzun zamandır beklenen devamı olan Disenchanted, orijinali kadar iyi olmayabilir ama yine de çok eğlenceli. Disney’s Disenchanted, Amy Adams’ın oynadığı 2007 fantezi müzikali Enchanted’ın merakla beklenen devam filmi. Ve 15 yıllık bekleyişin ardından nihayet geldi. Filmin özeti şu şekildedir: “Sonsuza dek mutlu geçen yıllar […]

Hayal kırıklığına uğramış inceleme: Hafif yürekli, az çaba gerektiren bir şaka

Yayınlanan: 2022-11-18T15:16:03

Güncellenmiş: 2022-11-18T15:32:47

2007 yapımı filmin uzun zamandır beklenen devamı olan Disenchanted, orijinali kadar iyi olmayabilir ama yine de çok eğlenceli.

Disney’s Disenchanted, Amy Adams’ın oynadığı 2007 fantezi müzikali Enchanted’ın merakla beklenen devam filmi. Ve 15 yıllık bekleyişin ardından nihayet geldi.

Filmin özeti şu şekildedir: “Sonsuza dek mutlu geçen yıllar sonra, Giselle, Robert ve Morgan yeni bir topluluğa taşınır ve Endülüs ile gerçek dünya dengesini kaybeder.”

Film büyük olasılıkla güzel bir kış izleme deneyimi sunacak olsa da, orijinal sinema sürümünün büyük kapsamından yoksun olduğu için Disney+’a yerleştirilmesi mantıklı. Ama içine girmeden önce, UYARI: Disenchanted için takip edilecek hafif spoiler…

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Disenchanted canlı ve güzel görünüyor

Özgün bir saflık yanlısı olsanız bile, muhtemelen Disenchanted’dan nefret etmeyeceksiniz, çünkü nasıl yaparsınız? Rengarenk kostümleri, cıvıl cıvıl dekorları ve bu dünyanın çocuksu harikasıyla filmi tüm sorunlarına rağmen keyifle izleyeceksiniz.

Sorunlardan biri kesinlikle Giselle’in başrolüne geri dönen Amy Adams değil. Filmler arasında geçen yıllara rağmen Adams, gerçek dünyaya alışmış olmasına rağmen sudan çıkmış balığa benzeyen karakterin nazik masumiyetini hâlâ yakalıyor.

Ergenlik çağındaki kızı Morgan (Gabriella Baldacchino) da rolünde parlıyor ve karamsar bir genci onu çekilmez hale getirmeden canlandırmayı başarıyor. Disenchanted, gençler üzerinde inanılmaz bir kavrayışa sahip olmayabilir; filmin “selfies” kelimesini içeren replikleri her zamanki gibi zorlama.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

İki oyuncu da alternatif rollerini, tatlı bakire ve kötü üvey anne rolünü oynamakta harikalar. Özellikle Adams, iyi ve kötü arasında keyifli bir kolaylıkla geçiş yaparak bu dönüşü gerçekten somutlaştırıyor.

Tek kötü adam o değil; Maya Rudolph, Amy Adam’ın ekran varlığına karşı karşıya kaldığında kendine hakim olmayı başaran, Evil Queen’e dönüşen hoş bir PTA annesini oynuyor.

Birçok bölüm masalın dışında kaldı

Ne yazık ki, her oyuncu olması gerektiği kadar parlamıyor ve buna çoğunlukla erkek oyuncular da dahil. Robert (Patrick Dempsey), Giselle veya bu konuda herhangi biriyle sınırlı duygusal anlar yaşıyor ve genellikle unutulabilir skeçler gibi hissettiren ayrı sahneler veriliyor. Prens Edward (James Marsden) suçlu olarak yeterince kullanılmıyor ve sadece birkaç günlük çekimler için müsait olup olmadığını merak ediyorsunuz, ekranda sadece birkaç dakika var.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Disenchanted kendi orijinal filmi olsaydı, Giselle ve Morgan arasındaki ark iyi olduğundan, filmi taşıyacak kadar iyi olduğundan, bu o kadar önemli olmazdı. Ancak Edward ve Robert’ı önceden çok sevdiğimiz düşünüldüğünde, bu devam filmi onlara neredeyse saygısızlık ediyor.

Ve sizi eğlendirmeye çalışacak pek çok şarkı olsa da maalesef çoğu harika değil. Her şarkının sözleri, enstrümanları ve sahnelemesi genellikle çok basit hissettiriyor ve hepsinin unutulacak şekilde birbirine karışmasına neden oluyor. Şimdi herkes yürekten söylüyor, özellikle de muhtemelen filmdeki en iyi şarkıya sahip olan Idina Menzel. Ama o zaman bile, şarkısı çoğunlukla “Love” ve “Power” eserlerini tekrar etmesini içeriyor, bu yüzden bir sonraki “İşte Böyle Biliyorsun”.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Komut dosyası genellikle eşit derecede basit hissedebilir. Bu filmin geçtiği kasabanın ortasında, filmin olay örgüsüne ve doruk noktasına etki eden bir saat var. Şimdi, senaryonun bu nedenle saati doğal, anlamlı bir şekilde kuracağını düşünürsünüz, ama hayır. Bir noktada Robert sadece bir saati işaret ediyor ve “Hey, bak” diyor. Bu kadar. O kadar zorluyor ki sarsıyor.

Film bunun gibi aceleye getirilmiş anlarla dolu ve yapmacık bir duygu hikayesine yol açarak filmi genel olarak zayıflatıyor.

Büyüsüz film puanı: 3/5

Harika performanslara sahip olan Disenchanted, şarkıları ve parlak renkleriyle ailenizi bir süre daha eğlendireceğinden hiç şüpheniz olmasın. Ama ne yazık ki renkler, bu filmde çok daha fazla şarkı söyleyip dans etmesi gereken Amy Adams hariç, bunun için çok fazla düşünülmediği veya çaba gösterilmediği gerçeğini gizleyecek kadar parlak değil.

Makale reklamdan sonra devam ediyor

Ve nihayetinde, film, Wicked Stepmother gibi peri masalı mecazlarıyla oynamakta ve hatta Evil Queen için sihirli bir aynaya sahip olmakta başarılı olsa da, Disenchanted, orijinalin sahip olduğu ısırıktan yoksundur. Hiçbir şey Giselle’in New York’un kirli sokaklarında saldırıya uğramasının önüne geçemez ve buna kıyasla Disenchanted, Halloweentown gibi hissettirir. Buna yer olmadığından değil, çünkü bu tarz Disney+ yayın türüne mükemmel bir şekilde uyuyor, ancak Enchanted adlı teatral olaydan sonra D-Com hissi veren bir filme sahip olmak hayal kırıklığı yaratıyor.

Ancak bu filmin büyüsüne kapılmış hissedebilirsiniz, ancak beklentinizi biraz daha düşük tutarsanız, yine de büyüleyici bir zaman geçireceksiniz.

Disenchanted şu anda izlenebilir Disney+

Teknory