Her büyük telefon şirketi şu anda önemli miktarda para kaybediyor – Apple hariç

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Bulgular, küresel cep telefonu gelirlerinin yıldan yıla %3 azaldığını ortaya koydu. Apple’ın gelir artışı, daha sert bir düşüşü engelledi. 5G için gelir payı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Yeni telefon satışları açısından zorlu bir yıl oldu ve daha fazla insan mevcut telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Şimdi yeni bir […]

Her büyük telefon şirketi şu anda önemli miktarda para kaybediyor – Apple hariç

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bulgular, küresel cep telefonu gelirlerinin yıldan yıla %3 azaldığını ortaya koydu.
  • Apple’ın gelir artışı, daha sert bir düşüşü engelledi.
  • 5G için gelir payı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yeni telefon satışları açısından zorlu bir yıl oldu ve daha fazla insan mevcut telefonlarını kullanmayı tercih ediyor. Şimdi yeni bir rapor bize Apple dışında herkes için ne kadar kötü olduğunu anlatıyor.

Bulgular Counterpoint’in Piyasa İzleme Hizmeti küresel cep telefonu pazarı gelirinin 2022’nin 3. çeyreğinde yıldan yıla (YoY) %3 düştüğünü ortaya çıkardı. Ek olarak, genel cep telefonu pazarı, bu çeyrekte cep telefonu sevkiyatlarında yıllık %12’lik bir düşüş gördü. Ancak, çok daha kötü olabilirdi.

Araştırmaya göre Apple, kısmen şirketin bu süre zarfında iPhone 14 serisini piyasaya sürmesi nedeniyle küresel cep telefonu pazarı gelirinde daha keskin bir düşüşü engelledi. Apple’ın 2022’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %10 gelir artışı ve %7 ortalama satış fiyatı (ASP) artışı gördüğü bildirildi.

Apple’ın rakiplerine gelince, Samsung’un geliri, birinci sınıf Flip and Fold serisinin sevkiyatlarını neredeyse iki katına çıkarmasına rağmen 2022’nin üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %4 düştü. Oppo, ASP’de bir önceki yıla göre %5 düşüş ve bir yılda %27’lik bir gelir düşüşü gördü. Ancak Xiaomi, düşük ve orta seviye telefonları sayesinde yıllık bazda %4’lük bir gelir artışı görerek biraz kar elde etmeyi başardı.

Raporda ayrıca 5G telefonların ASP’yi yıldan yıla %10 artırmayı başardığından da bahsediliyor, ancak bu aynı zamanda Apple sayesinde. Kıdemli Analist Harmeet Singh Walia, bu bulgulara yanıt olarak şunları söyledi:

80 milyar doları aşan 5G cep telefonlarının gelir katkısı, geçen yılın üçüncü çeyreğindeki %69’dan artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan küresel telefon gelirlerinin %80’ine ulaştı. Aynı dönemde, LTE cep telefonlarının gelir katkısı %10 düşerek 19 milyar dolara geriledi. 4G’den 5G’ye geçiş, telefonlarının %95’inden fazlası 5G özellikli olduğundan, tüm 5G gelirlerinin yarısından fazlasını tek başına oluşturan Apple tarafından yönetildi.

Bu sonuçlar kötü giden ekonominin etkisi olabilir. Enflasyon hızla yükselirken, normalde yeni telefon alacak olan tüketiciler almamayı tercih etti. Ancak bu raporun en büyük çıkarımı, insanları yeni bir iPhone almaktan alıkoyamayacak gibi görünüyor.

Her büyük telefon şirketi şu anda önemli miktarda para kaybediyor – Apple hariç

Teknory