iPhone 15 Pro fiyatı bu yıl artabilir: Bu Android için ne anlama geliyor?

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Bir teknoloji analisti, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in fiyat artışı alacağını tahmin ediyor. Bu, 2017’den beri ABD’deki ilk iPhone fiyat artışı olacak. Artışın iPhone 15’in mi yoksa iPhone 15 Plus’ın fiyatını mı etkileyeceği bilinmiyor. Tıpkı iPhone 14 serisi gibi, Apple’ın da bu yılın Eylül ayında iPhone […]

iPhone 15 Pro fiyatı bu yıl artabilir: Bu Android için ne anlama geliyor?

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bir teknoloji analisti, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in fiyat artışı alacağını tahmin ediyor.
  • Bu, 2017’den beri ABD’deki ilk iPhone fiyat artışı olacak.
  • Artışın iPhone 15’in mi yoksa iPhone 15 Plus’ın fiyatını mı etkileyeceği bilinmiyor.

Tıpkı iPhone 14 serisi gibi, Apple’ın da bu yılın Eylül ayında iPhone 15 serisini piyasaya sürmesi bekleniyor. Mevcut nesil ile gelecek nesil arasında özelliklerde birkaç önemli fark olacağı açık olsa da, görebildiğimiz başka bir değişiklik olabilir: fiyat.

Buna göre MacSöylentilerHong Kong merkezli yatırım şirketi Haitong International Securities’de teknoloji Analisti olan Jeff Pu, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’in bir fiyat artışı için hazır olduğunu iddia ediyor. Bu doğruysa, altı yıl önce piyasaya sürülen iPhone X’ten bu yana ABD’de bir iPhone’un fiyatı ilk kez artırılıyor.

Görünüşe göre Pu, birkaç söylenti donanım yükseltmesi nedeniyle fiyat artışını tahmin etti. Bu yükseltmeler, yeni bir periskop kamera, RAM’de bir artış ve telefonun yeni katı hal tasarımı için ekstra Taptic Motorları içerebilir.

Bu, Apple’ın 2017’den beri ABD’de bir iPhone’un fiyatını ilk kez artırması olsa da, bu diğer alanlar için yeni olmayacak. ABD dışındaki birkaç ülke, iPhone 13’ten iPhone 14’e geçiş sırasında olduğu gibi birden fazla fiyat artışı yaşadı. Ancak ABD şanslıydı ve fiyat artışından kurtuldu.

Bu artışın iPhone 15’i mi yoksa iPhone 15 Plus’ı mı etkileyeceği belirsiz. Bununla birlikte, Pu’nun tahminine dayandığı bilgiler göz önüne alındığında, bu modellerin aynı donanım yükseltmelerini almayacağı için pek olası görünmüyor.

Peki bu Android sahipleri için ne anlama geliyor? Apple, birinci sınıf iPhone’larının maliyetini artıracak kadar kendinden eminse, Samsung veya OnePlus gibi OEM’lerin de aynı şeyi yapması olasıdır. Samsung’un ABD dışında Galaxy S23 serisinin fiyatını artırdığını biliyoruz. Bu haber doğru çıkarsa, Samsung’un Galaxy S24’ün fiyatını ABD’de artırmaya karar verme olasılığı artık daha yüksek olabilir.

iPhone 15 Pro fiyatı bu yıl artabilir: Bu Android için ne anlama geliyor?

Teknory