İnteraktif harita 2080’deki bölgesel iklimi görselleştiriyor

Geleceğin Kentsel İklimleri 24. Haziran 2024 14:31 Robert Klatt Etkileşimli bir harita, 2080 yılına kadar 40.500 şehirde ve 5.000’den fazla metropol bölgede iklimin nasıl değişeceğini gösteriyor. Modele göre Berlin günümüzün İtalyan Emilia Romagna’sı gibi hissedilecek, İtalya ise günümüzün Suudi Arabistan iklimine sahip olacak. Kolej Parkı (ABD). Çevre araştırmacısı Matthew Fitzpatrick liderliğindeki Maryland Üniversitesi, College Park’taki […]

İnteraktif harita 2080’deki bölgesel iklimi görselleştiriyor

Geleceğin Kentsel İklimleri

Robert Klatt

Etkileşimli bir harita, 2080 yılına kadar 40.500 şehirde ve 5.000’den fazla metropol bölgede iklimin nasıl değişeceğini gösteriyor. Modele göre Berlin günümüzün İtalyan Emilia Romagna’sı gibi hissedilecek, İtalya ise günümüzün Suudi Arabistan iklimine sahip olacak.


Kolej Parkı (ABD). Çevre araştırmacısı Matthew Fitzpatrick liderliğindeki Maryland Üniversitesi, College Park’taki (UMCP) bilim adamlarının bir tane var: interaktif harita İklim değişikliğinin 2080 yılına kadar olan etkilerini görselleştiren bir yaratım. Haritayı oluşturmak için araştırmacılar, genellikle Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli olarak anılan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) verilerini ve istatistiksel iklim analojisi yöntemlerini kullandı.


Önümüzdeki 50 yıl içinde 40.500’den fazla şehirde ve 5.000’den fazla metropol bölgede sıcaklık ve nemin nasıl değişeceğini modellemeyi başardılar. Haritanın standart ayarları, emisyonlar yüksek olduğunda ortaya çıkan iklimi görselleştirir. Bu senaryoya göre, yüzyılın sonuna kadar küresel ortalama sıcaklık dokuz santigrat derece artacak.


Berlin İtalyan iklimine kavuşuyor

Yüksek emisyonlu senaryoda, 2080 yılında Berlin, şu anda İtalya’daki Emilia Romagna’nın iklimine benzer bir iklime sahip olacak. 2080 yılına gelindiğinde Milano bugünün Suudi Arabistan’ı gibi hissedilecek. Yüzyılın sonuna kadar küresel ortalama sıcaklığın üç santigrat derece artacağı, emisyonların azaltıldığı bir senaryo varsayılırsa, 2080 yılında Berlin, bugünün Rheinland-Pfalz’daki Böhl-Iggelheim’ı gibi hissedilecektir.

“50 yıl içinde kuzey yarımküredeki şehirler güneydeki şehirlere çok daha fazla benzeyecek.”


Yüksek emisyon senaryosunda İskandinavya’daki Oslo ve Stockholm gibi şehirler günümüzün Hırvatistan’ı ve Londra da Bordeaux gibi hissedecektir. Orta Amerika, Güney Florida, Kuzey Afrika gibi ekvatoral bölgelerde 2080 yılında yaşanacak iklime sahip bir bölge şu anda bulunmuyor.


İnteraktif harita 2080’deki bölgesel iklimi görselleştiriyor

Teknory