İşte FTX Kongre oturumunda yaşananlar

Başarısız kripto para borsası FTX’in kurucusu ve şu anda eski CEO’su olan Sam Bankman-Fried, başlangıçta Salı günü iflas eden imparatorluğuyla ilgili bir Kongre oturumunda ifade vermeyi planlıyordu. Ancak planlarda değişiklik olunca Bankman-Fried tutuklandı önceki gece Bahamalar’da bir dizi cezai suçlamalar FTX’in çöküşüyle ​​ilgili. Ancak, ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi şu şekilde devam etti: duruşma. Ve […]

İşte FTX Kongre oturumunda yaşananlar

Başarısız kripto para borsası FTX’in kurucusu ve şu anda eski CEO’su olan Sam Bankman-Fried, başlangıçta Salı günü iflas eden imparatorluğuyla ilgili bir Kongre oturumunda ifade vermeyi planlıyordu. Ancak planlarda değişiklik olunca Bankman-Fried tutuklandı önceki gece Bahamalar’da bir dizi cezai suçlamalar FTX’in çöküşüyle ​​ilgili.

Ancak, ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi şu şekilde devam etti: duruşma. Ve Bankman-Fried’den veya diğer adıyla SBF’den haber almak ilginç olsa da, FTX’in iflas sonrası yeni CEO’su John Ray III tanıklık yapmak için hâlâ oradaydı.

Açıkçası, SBF’nin halka açık bir şekilde ifade vermesi için orada olması tercih edilirdi ve birçok Kongre üyesi, tutuklanma zamanlaması konusundaki hayal kırıklıklarını dile getirdi. Ancak SBF, dünyanın dört bir yanından gelen herkesle yaptığı bir dizi canlı röportajda sesini duyurmuştu bile. New York Times FTX’in başarısızlığından bu yana canlı sesli Twitter Alanlarında küçük çaplı kripto savunucularına. Ve her seferinde SBF, çok fazla hemming ve havlama sağladı.

Ray’in tek tanık olmasıyla Kongre, SBF’nin sunacağı gösteri ve ileri geri tartışmalar yerine yeni FTX CEO’sunun şimdiye kadar ortaya çıkardığı şeye odaklanabildi.

FTX/Alameda/FTX US hakkında yalanlar

FTX’in ticaret şirketi Alameda Research’ün iflas etme olasılığının ortaya çıktığını gösteren bir dizi raporun yayınlanmasının ardından geçen ay FTX için işler çözülmeye başladı. Rakip bir borsa olan Binance, bu haber üzerine FTX’in kripto tokeni FTT’deki varlıklarını satma kararı aldı. Kısa bir süre sonra, bir müşteri çığı FTX’ten paralarını çekmeye başladı. Bu süre zarfında, küresel borsa olarak FTX.com başladı darmadağınSBF, ABD borsası FTX US’nin, ikisinin ayrı varlıklar olarak işletilmesi nedeniyle etkilenmediğini ileri sürdü.

AYRICA BAKINIZ:

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, suçlamalarla tutuklandı

FTX başvuru yaptığında iflas 11 Kasım’da, FTX ABD’nin dosyalara dahil olduğu düşünüldüğünde, ikisinin birbirinden hiç de ayrı olmadığı açıktı. Ayrıca müşterilerin FTX’e yatırdıkları fonların yatırım amacıyla gizlice Alameda’ya gönderildiği haberi gelmişti.

Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi Başkanı, Temsilci Maxine Waters (D-CA), doğrudan Ray’e bu sözde ayrı kurumlar arasında bağımsız bir yönetim olup olmadığını sordu.

Her iki borsadan gelen fonların nasıl birlikte depolandığını açıklayarak, “FTX grubunun operasyonları ayrılmadı; gerçekten tek bir şirket olarak işletildi” dedi.

Duruşmanın ilerleyen saatlerinde Ray, FTX ile Alameda Research arasında “hiçbir ayrım” olmadığını söyleyerek daha da açık bir şekilde açıkladı.

Ray, FTX’in kurumsal yapısına ve Alameda ve FTX US gibi bağlı kuruluşlarına “Bağımsız bir yönetim kurulu yok” dedi. “Her şeyi kontrol eden bir kişi vardı.”

Gevşek harcamalar ve Quickbooks?!

Belki en viral an Duruşma, Kongre Üyesi Ann Wagner’in (R-MO) sorgulaması sırasında geldi.

CEO John Ray daha önce kariyerinde “burada olduğu kadar kurumsal kontrollerde bu kadar eksiksiz bir başarısızlık ve güvenilir finansal bilgilerin bu kadar eksiksiz bir yokluğunu görmediğini” belirtmişti. Ray’in, şirket 2001’de rezil bir şekilde çöktükten sonra Enron’u temizlemek için getirilen yeniden yapılanma avukatı olduğunu unutmayın.

Temsilci Wagner, Ray’in bunu söyleyerek FTX’i Enron’dan daha kötü olarak adlandırdığını vurguladı ve ondan detaylandırmasını istedi.

Ray, “FTX grubu sıra dışı,” dedi. “Kelimenin tam anlamıyla, hiçbir şekilde kayıt tutma yoktur.”

Ray, FTX çalışanlarının birçok teknoloji şirketi arasında popüler olan anlık mesajlaşma ve sohbet programı olan “Slack’te faturalandırma ve harcamaları nasıl ileteceğini” ayrıntılarıyla anlattı.

Ve sonra Ray bir bomba daha patlattı.

“Quickbooks kullandılar,” diye vurguladı. “Quickbooks kullanan milyarlarca dolarlık şirket…”

“Hızlı kitaplar mı?!” Temsilci Wagner araya girdi, sesi şaşırmıştı.

Quickbooks, Intuit’in temel olarak küçük işletmelere yönelik bir muhasebe yazılımıdır.

“Quickbooks,” diye yanıtladı Ray. “Quickbooks’a karşı bir şey yok. Çok güzel bir araç. Milyarlarca dolarlık bir şirket için değil.”

SBF’nin f-bombası

Daha önce açıklandığı gibi, SBF’nin başlangıçta kendi ifadesini sağlamak için duruşmaya sanal olarak katılması gerekiyordu. Duruşmadan önceki gece tutuklanması bu planları değiştirdi.

Yine de, Forbes elde edilen SBF’ler tanıklık Duruşma başlar başlamaz. Ve Temsilci Emanuel Cleaver (D-MO) gördüklerinden çok mutsuzdu.

Temsilci Cleaver, “Saygısız… kesinlikle aşağılayıcı,” dedi. açıklayan alenen okuyamayacağına dair yorum yapmadan önce ifadenin açılışı. “Burası Birleşik Devletler Kongresi.”

Peki, SBF’nin açılış konuşmasında neler vardı? Kendisini Kongre’ye nasıl tanıtmak istedi?

SBF, “Yemin altında resmi olarak belirterek başlamak istiyorum” diye yazıyor. “Sıçtım.”

Buradan hareketle, SBF’nin ifadesi, potansiyel olarak ceza gerektiren suçlar için herhangi bir sorumluluk üstlenmeden eylemlerinin bir savunmasıdır. Hatta şirket iflas başvurusunda bulunana kadar FTX ile hiçbir ilgisi olmayan CEO Ray’i suçlayacak kadar ileri gidiyor.

FTX bir karmaşaydı

CEO Ray’e göre FTX’te muhasebe departmanı ve insan kaynağı yoktu. Bu başarısız finans kurumunda bir uyum departmanı sorulduğunda, Ray basitçe “unvanları” olan insanlar olduğunu söyledi.

FTX’in müşteri fonları için bir banka hesabı oluşturma konusundaki zorlukları, sıra Missouri’li Cumhuriyetçi Blaine Leutkemeyer’e geldiğinde gündeme geldi.

Ray, “banka durumunun gerçekten bir kırmızı bayrak olması gerektiğini” söyledi.

Yine FTX CEO’su John Ray, Enron çöktükten sonra devreye giren adam. Yine de duruşmada, FTX’teki belgelerin şimdiye kadar gördüğü “en kötü belgelerden biri” olduğunu iddia etti, FTX’teki “kağıtsız iflas” durumunu “benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi ve bunun işleri izlemeyi ve takip etmeyi çok zorlaştırdığını söyledi.

“Bir kerede, [SBF] hem krediyi veren hem de kredinin alıcısı olarak imzalandı,” diye örnek verdi Ray, bu kredinin ne için kullanıldığının bile net olmadığını açıkladı.

Kentucky Cumhuriyetçi Andy Barr, Ray’i FTX’te yapılan denetimler hakkında sorguladı. Örneğin, bir ESG derecelendirme kuruluşu, yönetişim değerlendirmesinde FTX’e Exxon-Mobile’dan daha yüksek bir puan verdi. Ray, bunun için geri ödeme isteyeceğini söyledi. Temsilci Barr onu takip ettiğinde, Ray muhtemelen tüm FTX çöküşünün en özlü özetini verdi.

Ray, “Eh, 8 milyar dolar kaybettik, bu yüzden tanımı gereği, bu organizasyondaki tek bir kağıda bile güvenmiyorum” dedi.

Kongre çoğunlukla aynı sayfadaydı

Bu, ABD Mali Hizmetler Meclisi Komitesi’nin bir duruşmasıydı, ancak aynı zamanda bir teknoloji duruşmasıydı, çünkü kripto para birimi, büyük bir kripto para birimi değişiminin başarısızlığını çevreleyen tartışmada merkezi bir konuydu.

Ve Kongre’de teknolojiyle ilgili oturumlara gelince, bu muhtemelen bir süredir karşılaştığım en az çatışmacı oturumlardan biriydi. Hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler, bir bütün olarak SBF ve FTX’in sözde faaliyetlerine odaklanarak hedefte kaldılar.

Kripto para birimlerinin hala yerine getirilmemiş potansiyelini savunmaya çalışan kripto savunucuları vardı. Örneğin, Minnesota Cumhuriyetçisi Tom Emmer, FTX’te olanlar için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) ve “merkezileşmeyi” suçlamaya çalıştı.

Bununla birlikte, Meclisin daha ilerici üyeleri, seçilmiş yetkililer arasında artan bir kripto şüpheciliği gibi görünen şeye geri adım attı. Michigan Demokrat Rashida Tlaib, kripto endüstrisini “yırtıcı” olarak nitelendirdi.

California Demokratı Brad Sherman, meslektaşlarını “Sam Bankman-Fried’i çöpe atmamaya ve ardından faturasını geçirmemeye” çağırdı ve “”SBF’nin Faturası.”

Ve odadaki bazı kripto yanlısı sesler arasında da sarsılmış bir güven var gibi görünüyordu:

Massachusetts Demokratı Jake Auchincloss, “Kripto boğalarına karşı sabrım tükeniyor” dedi.

Olarak Web3 Harika Gidiyor yaratıcısı Molly White ona işaret etti canlı tweet’lerTemsilci Auchincloss, Coinbase’in Kongre kripto duyarlılık veritabanında “çok destekleyici” bir derecelendirmeye sahip.

Temsilci Auchincloss, “14 yıl oldu ve Amerikan halkı pek çok vaat duydu, ancak birçok saadet zinciri gördü,” diye devam etti. “Ya katlanma ya da susma zamanı.”

Teknory