James Webb çarpıcı bir çarpışan gökada çiftini yakaladı

James Webb Uzay Teleskobu’ndan yakın zamanda yayınlanan bir görüntü, 270 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan ve birleşme sürecinde olan çarpıcı gökadalar IC 1623 A ve B’yi gösteriyor. İki gökada birbirine çarparken kesişiyor ve yüksek düzeyde yıldız oluşumunu besleyerek yıldız patlaması bölgesi olarak bilinen bir alan yaratıyorlar. James Webb görüntüyü üç cihazını kullanarak yakaladı: MIRI, NIRSpec ve …

James Webb çarpıcı bir çarpışan gökada çiftini yakaladı

James Webb Uzay Teleskobu’ndan yakın zamanda yayınlanan bir görüntü, 270 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan ve birleşme sürecinde olan çarpıcı gökadalar IC 1623 A ve B’yi gösteriyor. İki gökada birbirine çarparken kesişiyor ve yüksek düzeyde yıldız oluşumunu besleyerek yıldız patlaması bölgesi olarak bilinen bir alan yaratıyorlar.

James Webb görüntüyü üç cihazını kullanarak yakaladı: MIRI, NIRSpec ve NIRCam. Her cihaz, birleşen galaksinin farklı özelliklerini görmek için kızılötesinin farklı bir bölümüne baktı. Webb bilim adamları, “Bu etkileşimli gökada sistemi, kızılötesi dalga boylarında özellikle parlaktır, bu da onu Webb’in parlak gökadaları inceleme yeteneği için mükemmel bir kanıtlama zemini haline getirir.” yazmak.

NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu'ndan alınan bu görüntü, Cetus takımyıldızında Dünya'dan yaklaşık 270 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan, birbirine dolanmış bir çift etkileşimli gökada olan IC 1623'ü göstermektedir.  IC 1623'teki iki gökada, gökada birleşmesi olarak bilinen bir süreçte kafa kafaya birbirine dalıyor.  Çarpışmaları, yıldız patlaması olarak bilinen çılgın bir yıldız oluşumunu ateşledi ve Samanyolu galaksisinin yirmi katından daha fazla oranda yeni yıldızlar yarattı.
NASA/ESA/CSA James Webb Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntü, IC 1623’ün, Cetus takımyıldızında Dünya’dan yaklaşık 270 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer alan, birbirine dolanmış bir çift etkileşimli gökada olduğunu gösteriyor. ESA/Webb, NASA & CSA, L. Armus & A. Evans Teşekkür: R. Colombari

Yıldızların hızlı oluşumu, iki gökadanın yerçekiminden gelen gelgit kuvvetlerinin toz ve gaz bulutlarını çekerek yeni yıldızların doğuşunu teşvik etmesiyle gerçekleşir. Ayrıca iki galaksinin birleşmesi ile yeni bir süper kütleli kara delik oluşturabilecekleri düşünülüyor.

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınan bu görüntü IC 1623'ü gösteriyor. Hubble'ın ACS ve WFC3 cihazlarından alınan verileri birleştirerek, tek tek gökadaların merkezlerinin karanlık toz tarafından daha fazla gizlendiği bu çarpışan gökadaların tanıdık bir görünür ışık görünümünü veriyor.
NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan bu görüntü aynı zamanda IC 1623’ü de gösteriyor. ESA/Hubble & NASA, R. Chandar

Aynı birleşen gökada çifti daha önce görüntülendi Hubble Uzay Teleskobu’nun Araştırmalar için Gelişmiş Kamerasını ve Geniş Alan Kamerası 3 araçlarını kullanarak. Görünür ışık aralığında çekilen bu görüntü, insan gözünün galaksilere bakarken gördüğünün eşdeğerini gösteriyor. Görüntünün bazı kısımları tozla kapatıldığından, galaksiler özellikle merkezde daha koyu. Bu görüntüyü yukarıdaki Webb görüntüsüyle karşılaştırarak, Webb’in kızılötesi cihazlarının alttaki yapıyı görmek için tozun içinden nasıl geçtiğini görebilirsiniz.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow