Lenovo Legion Go incelemesi: Steam Deck’i birçok önemli açıdan geride bırakıyor

Hiç Nintendo Switch’in daha güçlü, daha güçlü ve aynı zamanda daha pahalı olmasını istediniz mi? Lenovo Legion Go sizin için uygun bir cihaz olabilir. Bu tanımlayıcılardan birkaçı aşağılayıcı gelebilir, ancak gerçekte Lenovo’nun yeni taşınabilir oyun bilgisayarı (benzerleriyle rekabet etmesi amaçlanıyor) Buhar Güverte Ve ASUS ROG Ally) tam olarak budur. Potansiyel olarak bir yıl daha beklerken […]

Lenovo Legion Go incelemesi: Steam Deck’i birçok önemli açıdan geride bırakıyor

Hiç Nintendo Switch’in daha güçlü, daha güçlü ve aynı zamanda daha pahalı olmasını istediniz mi? Lenovo Legion Go sizin için uygun bir cihaz olabilir.

Bu tanımlayıcılardan birkaçı aşağılayıcı gelebilir, ancak gerçekte Lenovo’nun yeni taşınabilir oyun bilgisayarı (benzerleriyle rekabet etmesi amaçlanıyor) Buhar Güverte Ve ASUS ROG Ally) tam olarak budur. Potansiyel olarak bir yıl daha beklerken Anahtar 2Legion Go, devasa, pürüzsüz ekranı, çıkarılabilir denetleyicileri ve yeni, eski, bağımsız ve AAA oyunları çalıştırmak için yeterli beygir gücünden daha fazlası ile iştahınızı kabartabilir.

512 GB’lık model için 699 dolardan başlayan fiyat (ayrıca 749 dolara aynı 1 TB’lik model de var), oyun konsolu standartlarına göre kesinlikle ucuz değil. Ancak çok daha pahalı bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın almadan PC oyun dünyasına adım atmak istiyorsanız Legion Go sizin için ideal bir seçim olabilir.

AYRICA BAKINIZ:

‘Like a Dragon Gaiden’, uzun süredir ‘Yakuza’ hayranlarına tam olarak istediklerini veriyor

Lenovo Legion Go’nun sevdiğim yönleri

‘Cocoon’ (resimde burada) gibi bağımsız oyunlar Legion Go’da harika bir şekilde çalışıyor.
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Taşınabilir bir güç merkezidir

Hemen konuya girelim: Bu şey her türlü oyunu çalıştırmada gerçekten çok iyi. Üst düzey ROG Ally modeliyle aynı olan bir AMD Ryzen Z1 Extreme GPU’yu barındırıyor. ROG Ally’nin Steam Deck’ten biraz daha güçlü olduğu yaygın olarak bilindiğinden Legion Go da öyle. Aynı zamanda 16 GB RAM’e sahiptir, bu nedenle gerektiğinde çıkmaza girmeden çoklu görev yapma kapasitesine sahiptir.

Legion Go’da hem yeni hem de eski birçok farklı oyun oynadım ve hepsini çalıştırma yeteneğinden oldukça etkilendim. İşte testlerimin nasıl gittiğine dair kısa bir özet:

  • Tükenmişlik Cenneti Yeniden Düzenlendi: Yüksek ayarlarda saniyede tutarlı 60 kare

  • Yakuza: Ejderha Gibi: Yüksek ayarlarda 30FPS civarında

  • Halo: Master Chief Koleksiyonu: “Performans” ayarlarında tutarlı bir 60FPS

  • Halo Sonsuz çok oyunculu: Düşük ayarlarda tutarlı 60FPS

Tabii ki, PC oyunlarında hiçbir şey önceden küçük bir yapılandırma olmadan mükemmel şekilde çalışmaz ve Legion Go da farklı değil. Varsayılan olarak cihazın ekran çözünürlüğü maksimum 2560×1600 ayarına ayarlıdır. Bunun gibi oyunlarda performansın çıkmaza girdiğini buldum Bir ejderha gibiBu çözünürlükte neredeyse oynanamayacak durumdaydı. Ancak bunu biraz 1920×1200’e düşürmek, görsel netlikten çok fazla ödün vermeden yaşadığım neredeyse tüm sorunları çözdü.

Lenovo Legion Go

Cocoon Legion Go’da çalışıyor
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Ayrıca cihaz düzeyinde fan hızı gibi şeyler üzerinde de bir miktar kontrole sahipsiniz. Hızlı ayarlar menüsünü açmak için “Legion R” düğmesine basmanız yeterlidir (kabaca sağ kumandanın üst kısmında, Anahtar üzerinde duraklatma düğmesinin olduğu yere yerleştirilir). Buradan çözünürlüğü, yenileme hızını, termal ve güç modlarını değiştirebilirsiniz. Son ikisi, dahili fanı çalıştırma ve muhtemelen pil ömründen ödün verme pahasına oyunları daha oynanabilir hale getiren “Performans”a geçirilebilir.

Yalnızca birkaç saniye süren tüm bunları yapmak, denediğim her oyunda bana kabul edilebilir performans seviyelerinden fazlasını kazandırdı. Legion Go, birlikte verilen AC adaptörüne takıldığında da işlerin biraz daha iyi olduğunu gördüm, ancak yukarıdaki performans profillerinin tümünü, fişi takılı değilken de yeniden oluşturabildim.

Ve eğer tüm bu AAA oyunlarını güvenilir bir şekilde çalıştırabiliyorsa, daha küçük bağımsız oyunlarda da sorun yaşanmayacaktır.

Rüya gibi bir Game Pass makinesi

Valve’ın Steam Deck’indeki en büyük sorunlardan biri (her bakımdan sevimli küçük bir makine), varsayılan olarak Linux’u çalıştırmasıdır. Sen olabilmek Windows’u yükle ancak bunu düzgün bir şekilde yapmak biraz çaba ve biraz bilgi birikimi gerektirir. Legion Go’da bu bir sorun değil.

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Kendisinden önceki ROG Ally gibi Legion Go da nispeten temiz bir Windows 11 kurulumuyla kutudan çıkıyor. Biraz sonra değineceğim bazı özel Lenovo oyun yazılımları var, ancak Microsoft hesap bilgilerinizi bildiğiniz sürece, isterseniz bir PC’den oturum açabilir ve tüm uygulamalarınızı ve ayarlarınızı getirebilirsiniz.

oyun açısından bakıldığında buradaki en büyük avantaj, PC için Xbox Game Pass’in Legion Go’da yerel olarak desteklenmesidir. Bu, Game Pass aboneliğiniz olduğu sürece 400’den fazla oyunun hemen oynanabileceği anlamına geliyor. Elbette Steam, Epic Games ve GOG gibi diğer platformlar da normal bir Windows PC’de olduğu gibi destekleniyor. Kütüphaneniz bu vitrinlerden birinde mevcutsa, ona buradan erişimde hiçbir sorun yaşamayacaksınız.

Seçeneklere sahip olmak güzel, tek söylediğim bu.

Büyük eski ekran

Legion Go’nun iki ana rakibinin Steam Deck ve ROG Ally olduğu iddiasını kabul ederseniz, Lenovo’nun cihazı bu üç cihaz arasında en iyi ekrana sahiptir.

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Bu pek de tartışılacak bir konu değil. İşte nasıl yığıldıkları:

  • Steam Deck LCD: 1200×800 çözünürlük ve 60Hz yenileme hızına sahip 7 inç ekran

  • ROG Ally: 1920×1080 çözünürlük ve 120Hz yenileme hızına sahip 7 inç ekran

  • Legion Go: 2560×1600 çözünürlük ve 144Hz yenileme hızına sahip 8,8 inç ekran

Görmek? Rakamlar daha yüksek, bu da daha iyi olduğu anlamına geliyor. Cidden, oyun oynamak için mükemmel olan büyük, keskin ve canlı bir ekran.

sadece Buradaki uyarı şu; Valve az önce bir duyuru yaptı. OLED Buhar Destesi daha büyük 7,4 inç ekrana ve biraz daha iyi 90Hz yenileme hızına sahip. OLED faktörü burada işleri Valve’ın lehine çevirebilir, ancak cihaz insanların eline geçene ve yan yana teste hazır olana kadar değil.

Lenovo Legion Go’nun sevmediğim yönleri

Lejyon Arka tarafa git

Hayranlar gerçekten çok gürültülü olabiliyor.
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Sessiz ol orada

Bu basit: Fan oldukça gürültülü.

Daha spesifik olmak gerekirse, bu oyunların iyi çalışmasını sağlamak için etkinleştirdiğim belirli performans ayarlarını etkinleştirmek, fan gürültüsüyle uğraşmanız gerektiği anlamına geliyor. Orijinal PlayStation 3’teki gibi jet motoru seviyesinde değil ama orta büyüklükteki bir odadan sesini duyabiliyorsunuz. Yanımda oturan kişinin kulaklığı olmasaydı onu uçağa bindirmekten kesinlikle tedirgin olurdum.

Legion Space biraz kokuyor

Legion Go’nun Windows 11 sürümünü “nispeten temiz” olarak adlandırmamın tek nedeni, Legion Space adında özel bir oyun kütüphanesi/mağazası ile birlikte gelmesidir. Bu, açılışta otomatik olarak başlatılır (ayarlarda bunu kapatmak da sorunu çözmemiş gibi görünüyor) ve gerçekten kullanmak istediğiniz uygulamalara ulaşabilmeniz için simge durumuna küçültülmesi veya tamamen kapatılması gerekir.

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Temel olarak bu, Lenovo’nun her platforma yüklediğiniz her oyunu küçük bir merkezde toplamasının bir yoludur; bu teoride güzel ama pratikte o kadar da iyi değil. Kişisel olarak Steam’den bir şey başlatmak istersem Steam’i açarım. Legion Space’in kullanıcı arayüzü aynı zamanda dokunmatik ekran kullanımı için tasarlanmış gibi görünen büyük, çirkin düğmelerle doludur. Sadece görünüşünü beğenmiyorum.

Bu, Legion Go’nun genel kalitesinde çok büyük bir çöküntü değil, ancak dır-dir Bahsetmeye değer olacak kadar sinir bozucu.

Lenovo Legion Go hakkında ‘eh’ nedir

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Denetleyici hileleri

Legion Go’nun rekabette sahip olduğu son ayırt edici faktör, ekranın sol ve sağ taraflarındaki kontrol cihazlarının kaydırılıp makineden ayrı olarak kullanılabilmesidir, örneğin Nintendo Switch Joy-Cons. Elinizde 1,88 lb’lik bir cihaz tutmadan oyun oynamak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

Daha da ilginci, sağ taraftaki denetleyicinin alt kısmında, onu “FPS Moduna” geçirmek için küçük bir düğmenin bulunmasıdır. Buradaki fikir, sağ denetleyiciyi dikey olarak birlikte verilen denetleyici tabanına yerleştirmeniz ve onu fare + klavye kontrollerinden yararlanan oyunlar için bir fare olarak (sol taraf klavye görevi görecek şekilde) kullanmanızdır.

Uygulamada bu iyi çalışıyor ancak oldukça saçma. Fare hareketini simüle etmek için temel olarak denetleyiciyi masanızın üzerinde kaydırırsınız. Kesinlikle benzersiz ve tam olarak reklamı yapıldığı gibi çalışıyor, ancak uzun süre yapmak isteyeceğim bir şey değil. Yine de hoşuna gidebilir.

Lenovo Legion Go

Lenovo Legion Go
Kredi bilgileri: Kim Gedeon/Mashable

Kontrolörlerle ilgili dikkat edilmesi gereken bir şey daha var: Analog çubuklar, kontrolörler olarak adlandırılan şeyleri kullanır. “Hall etkisi sensörleri.” Bunun teknik düzeyde ne anlama geldiğine çok fazla girmeden, bu tür şeylerle ilgilenen tanıdığım herkes bana Hall etkisi sensörlerinin kontrol cihazının sürüklenme sorunlarına yenik düşme ihtimalinin Switch ve PS5 kontrol cihazlarında bulunan çubuklara göre çok daha az olduğunu söylüyor. Başka bir deyişle Legion Go’nun çubukları, herhangi bir Switch Joy-Con’dan çok daha uzun süre güvenilir olmalıdır.

Lenovo Legion Go’nun pil ömrü

Her zamanki pil kıyaslama yazılımımızı Legion Go’da çalıştıramadım, ancak anekdot olarak, tek şarjla dört saatten fazla sürekli kullanım elde etmeyi bekleyebilirsiniz. Gerçekten talepkar değil.

Harika değil ama aynı zamanda OG Steam Deck ve ROG Ally’nin sunduklarıyla da aynı doğrultuda. Bunlar güçlü makinelerdir ve boyut ve fiyattan ödün vermeden onlara uzun pil ömrü sağlayacak teknoloji henüz mevcut olmayabilir. Benim ve diğer birçok kişinin anlayabileceği şekilde, TV’nizde bir futbol maçı izlerken Legion Go oynayabilirsiniz, ancak muhtemelen bundan daha uzun bir süre için değil.

Ne kadar iyi Siberpunk 2077 Lenovo Legion Go’da mı çalışıyorsunuz?

Cyberpunk 2077 ekran görüntüsü

‘Cyberpunk’ pek çok bilgisayara diz çöktürebilir ama Legion Go’yu değil.
Kredi bilgileri: CD Projekt Red/Steam

Son fakat bir o kadar da önemlisi, Legion Go’nun oyun dünyasının en zorlu oyunlarından birini nasıl yönettiğinden bahsedelim: Siberpunk 2077.

Lansmanından yaklaşık üç yıl sonra, Siberpunk‘ın hataları büyük ölçüde giderildi ve oyun artık gerçekten oldukça iyi. Ancak, oynadığınız herhangi bir makine için hala çok yorucu. oyun içi kıyaslama aracını “Steam Deck” ayarları ön ayarında (diğer şeylerin yanı sıra yüksek doku kalitesini de içerir) çalıştıran Legion Go, ortalama 40FPS elde etti. Steam Deck’teki aynı kıyaslama yaklaşık 30FPS’ye çıktı.

Sadece Siberpunk Legion Go’da tamamen oynanabilir, hatta düpedüz eğlenceli bile olabilir. Peki ya bu?

Son düşünceler

Steam Deck OLED’in henüz çıkmadığını düşünürsek, Legion Go’nun bu el tipi oyun bilgisayarları arasında bugüne kadarki en iyisi olabileceğini söylemenin çılgınca olduğunu düşünmüyorum.

Performans profili kendini anlatıyor, ekranı ise orijinal Steam Deck ve ROG Ally’den çok daha iyi. Windows 11’in temel sürümü, sıkıcı Legion Space yazılımıyla uğraşırken bile cihazla neredeyse istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir. Çıkarılabilir denetleyiciler de teoride düzgün, ancak ben onları asla kullanacak türden biri değilim.

699 Dolar’lık fiyatıyla tam olarak ucuz değil, ancak şu anda alabileceğiniz PC oyunlarına en iyi giriş yollarından biri.

Teknory