Life360 – Kötü mü Yoksa Maliyete Değer mi?

Life360, şimdiye kadarki en popüler konum hizmetlerinden biridir ve birçok ünlü marka, onu GPS izleme sistemlerine entegre eder. Ancak, bu uygulamanın dünya çapında entegrasyonu, kusursuz olduğu anlamına gelmez. Son zamanlarda, bu uygulamanın izlenenlere yarardan çok zarar getirip getirmediği konusunda şüpheler yükselmeye başladı. Gençlerin ve çocukların çoğu, Life360’ın sosyal hayatlarını mahvettiğini ve mahremiyetlerini ihlal ettiğini iddia […]

Life360 – Kötü mü Yoksa Maliyete Değer mi?

Life360, şimdiye kadarki en popüler konum hizmetlerinden biridir ve birçok ünlü marka, onu GPS izleme sistemlerine entegre eder. Ancak, bu uygulamanın dünya çapında entegrasyonu, kusursuz olduğu anlamına gelmez.

Son zamanlarda, bu uygulamanın izlenenlere yarardan çok zarar getirip getirmediği konusunda şüpheler yükselmeye başladı. Gençlerin ve çocukların çoğu, Life360’ın sosyal hayatlarını mahvettiğini ve mahremiyetlerini ihlal ettiğini iddia ediyor.

Bu yazıda, bu uygulamanın karanlık tarafını açıklayacağız.

Life360 Gizliliğin İstilası mı?

Bir dereceye kadar, evet. Bu uygulama çok ileri gitti.

Ebeveynler, Life360’ın sürüş alışkanlıkları ve kişiselleştirilmiş yerler gibi bazı özelliklerine çok fazla güvenmeye başladı.

Bu sürekli “denetim” duygusu, izlendiğini düşünen çocuklarda tiksinti yaratır ve bazı psikolojik sorunlara katkıda bulunur.

Life 360 ​​Temel Özellikler

Life360’ın hangi sorunlara yol açtığını ve en büyük dezavantajlarını daha iyi anlamak için öncelikle bu uygulamanın konseptini ve temel özelliklerini anlamalıyız.

Sürüş Alışkanlıkları

Bu özellik, ebeveynlere aile üyelerinin sürüş alışkanlıkları hakkında tam bilgi verir. Arabadayken hızlarını ve telefon kullanımlarını kontrol edebilirler.

Ayrıca, hafta sonunda sürüş davranışlarına ilişkin eksiksiz bir haftalık genel bakışa sahip olurlar.

Kişiselleştirilmiş Yerler

Ebeveynler belirli yerleri (ev, ofis, okul, spor salonu) işaretleyebilir ve aile üyeleri binaya girer girmez veya binadan çıkar çıkmaz bildirim alabilirler.

Bu özellik, çocukların okula güvenli bir şekilde varıp varmadığını kontrol etmek için en popüler özelliktir.

Özel Çevre

Bu özellik, kullanıcıların aile üyesi çevreleri oluşturmasına ve gerçek zamanlı konumlarını izlemelerine olanak tanır. Bir buluşma planlarken ve herkesin nerede olduğunu görmek istediğinizde kullanışlıdır.

Rota Geçmişi

Bu özellik, kullanıcının birinin geçmiş seyahatlerini kontrol etmesine ve rota haritası ayrıntıları hakkında fikir edinmesine olanak tanır.

Anında erişim

Bunlar, yardım istemek ve aile üyenizde gezinmek için tek dokunuşlu seçeneklerdir.

Pil İzleme

Son özellik, aile üyenizin pil ömrünü kontrol etmeyi içerir. Bu şekilde, telefonlarını şarj etmeleri konusunda onları uyarabilir ve pilleri zayıf olduğu için onlara ulaşmanın imkansız olduğu konusunda uyarabilirsiniz.

Life360 Çocuklar İçin Bunaltıcı mı?

Kısacası evet.

Uygulamaları izlemenin birincil amacı güvenlik olsa da, bu yavaş yavaş gizliliklerinin ihlali haline geliyor.

İlgilenildiğini hissetmek yerine, çocuklar ebeveynlerinin onlara güvenmediğine inanabilirler. Bu durum çocuklarda iticiliğe dönüşür. Konum izleme, özellikle hormonla beslenen ergenlik yıllarında bu ebeveyn-çocuk bağlantısına önemli ölçüde zarar verebilir.

Araştırmalar, ergenlerin konumunu takip etmenin evde daha yüksek düzeyde çatışma yaşama olasılığını artırdığını göstermiştir. Sağlıksız bir mesafe yaratarak ebeveynleri tarafından boğulmuş hissediyorlar.

Life360, Ergenlik Anksiyetesini Geliştirmeye Katkıda Bulunabilir mi?

Kesinlikle.

Teknolojinin gerçekliği göründüğü kadar muhteşem değil.

Gençler, kendi dünya görüşlerine aykırı veya daraltıcı buldukları değişikliklere veya durumlara karşı son derece hassastırlar. İzleniyor veya izleniyor olma hissi, herkeste, özellikle halihazırda önemli biyolojik ve yaşam tarzı değişiklikleri yaşayan kişilerde kaygıya neden olabilir.

Ergenlik kaygısı kendini farklı şekillerde gösterir. Bu, çocuğunuzun günlük davranışını, konsantrasyonunu, sinirliliğini, çatışmasını ve daha fazlasını etkileyebilir.

Life360’ın Olumsuz Etkileri

teknoloji hayatımızı şekillendirmiş olsa da bazı anlarda bunaltıcı olabiliyor.

Örneğin, Life360’ı kolej çocuklarının hayatlarını izlemek için kullanan ebeveynler bunu çok ciddiye alıyorlar. Daha kontrolcü hale geliyorlar, bu da duygusal tacize dönüşüyor.

Çocuklar da mutlu değiller ve anne babalarını kandırmanın yollarını arıyorlar. Bu uygulamada konumlarını dondurmayı öğreniyorlar ki böylece ebeveynleri artık onları rahatsız etmesin.

Çocuklarınızın nereye gittiklerini ve zamanlarında ne yaptıklarını kontrol etmeye çalışıyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilir veya tam tersi bir etkiyle karşılaşabilirsiniz.

Life360’ı Ne Zaman Kullanmalısınız?

Şimdiye kadar, Life360’ın olumsuz taraflarını ve “izlenen” çocuklar için ne gibi sonuçları olabileceğini inceleme fırsatımız oldu.

Bu uygulamayı kullanmak ne zaman kabul edilebilir?

Ebeveynlerin ifadelerine göre, bu uygulamayı kullanmanız ve herhangi bir tepki almamanız gereken “kabul edilebilir” bir zaman vardır. Life360’ı kullanmak için uygun dönem, küçük çocuklarınızın olduğu dönemdir.

Birçok ebeveyn, çocuklarının oyun sürelerini, okula gelişlerini ve daha fazlasını izlemelerine yardımcı olduğu için bu uygulamayı övdü. Hâlâ gençken, buna zaten alıştıkları ve muhtemelen umursamayacakları için buna itiraz etmezler.

Öncelikli odak noktaları, şu anda ne yapıyorlarsa onu yapmaktır. Bu, ebeveynlere, eve “izlenme” konusunda bir tavırla gelmemeleri anlamında belirli bir ölçüde “rahatlama” sağlar.

Life360 Yasal mı?

Evet. Life360 yasal bir hizmettir. Premium hizmetlere erişmeniz gerekmiyorsa da ücretsizdir. Windows, Mac, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

SSS

Birisi konumunuzu kontrol ettiğinde Life360 sizi uyarıyor mu?

Hayır. Biri konumunuzu kontrol ettiğinde Life360 size bildirimde bulunmayacaktır.

Life360, araba kullanmayı bıraktığınızı nasıl anlar?

Uygulama içinde, birisi aracı kullanmayı bıraktığında kullanıcıyı uyaran bir Sürüş Algılama Özelliği vardır. Sürücünün telefon etkinliğini ve hızını analiz eder.

Life360 her zaman doğru mudur?

Life360, teknolojik bir atılım olarak görülse de %100 doğru değildir. Örneğin, uygulamayı açtığınızda “çevrenizin” bazı üyelerinin konumu güncellenmeyebilir.

Life360 çok fazla veri kullanıyor mu?

Uygulamada ne kadar zaman harcadığınıza bağlıdır. Ortalama olarak, Life360 ayda 8 ila 60 MB kullanabilir. Wi-Fi’nize bağlanırsanız, hücresel verileriniz üzerindeki yük azaltılabilir.

Birisi Life360’ta konumunu duraklatabilir mi?

Evet yapabilirler. Kullanıcılar, telefonlarında “Konum/GPS kapalı” veya “Şebeke yok” uyarısı alacak. Konumlarını tekrar görmek için uygulamalarını açmaları ve konumu açmaları gerekir.

Kadar

Şimdiye kadar, Life360 gibi izleme uygulamalarının çocukların ve ebeveynlerinin yaşamlarını nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinme şansınız oldu. Bu uygulamada 7/24 çocuklarını izleyen aşırı kontrolcü ebeveynler yarardan çok zarar veriyor. Çocuklar ve genç yetişkinler, konumlarını dondurmanın ve ebeveynleriyle ilişkilerini zorlayan ve aşırı tiksinti yaratabilecek “duygusal istismara” uğramaktan kaçınmanın yollarını arayabilir.

Ebeveynler çocuklarına güvenmeyi öğrenmeli ve bu uygulamaları olduğu gibi, sadece çevrimiçi araçlar olarak kabul etmelidir.

Hiç Life360 kullandınız mı? Bu uygulamayla ilgili deneyiminiz nedir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirdiğinizden emin olun.

Teknory