Lords Of The Fallen’ın Yayıncısı CI Games Personelinin %10’unu İşten Çıkardı

Geçen yılın Lords of the Fallen ve Sniper Ghost Warrior serisinin arkasındaki yayıncı olan CI Games, ilk olarak tarafından bildirildiği üzere personelinin yüzde 10’unu işten çıkardı. GamesIndustry.biz. Yayın, kaynaklarının, işten çıkarılan personelin LinkedIn’de işten çıkarmalar hakkında paylaşımda bulunduğunu gösterdiğini, ancak o zamandan beri CI Games’ten onay aldığını söylüyor. CI Games’in aynı zamanda Lords of the […]

Lords Of The Fallen’ın Yayıncısı CI Games Personelinin %10’unu İşten Çıkardı

Geçen yılın Lords of the Fallen ve Sniper Ghost Warrior serisinin arkasındaki yayıncı olan CI Games, ilk olarak tarafından bildirildiği üzere personelinin yüzde 10’unu işten çıkardı. GamesIndustry.biz. Yayın, kaynaklarının, işten çıkarılan personelin LinkedIn’de işten çıkarmalar hakkında paylaşımda bulunduğunu gösterdiğini, ancak o zamandan beri CI Games’ten onay aldığını söylüyor.

CI Games’in aynı zamanda Lords of the Fallen geliştiricisi Hexworks ve Sniper Ghost Warrior geliştiricisi Underdog Studio gibi stüdyolara da sahip olan bir yayıncı olduğu göz önüne alındığında, şirketin yüzde 10’unun da kaç kişinin çeviri yaptığı şu anda belirsiz.

CI Games CEO’su Marek Tymiński şunları söyledi: GamesIndustry.biz aşağıdaki:

Tymiński, “İş gücünü ve istikrarını korumak için CI Games, şirket genelinde çalışanların yaklaşık yüzde 10’unu etkileyen hedefli bir işten çıkarma turu uygulamak için zor ama gerekli bir karar aldı.” dedi. GamesIndustry.biz. “Bizimle birlikte oldukları süre boyunca oynadıkları rol için her birine teşekkür etmek istiyoruz.”

Rahatsız edici bir şekilde Tymiński, muhtemelen işten çıkarmalara “optimizasyon” olarak atıfta bulunarak ufukta daha fazla işten çıkarmanın olduğunu belirtiyor gibi görünüyor. Tymiński anlattı GamesIndustry.biz“Kuruluşun işlem hatları ve süreçlerinde daha fazla iş optimizasyonu yapılıyor.”

Bu işten çıkarmalar, CI Games’in geçen yıl Hexworks’ün Lords of the Fallen’ını yayınlamasından sonra geldi. İki haftadan kısa bir sürede 1 milyondan fazla kopya sattı.

CI Games’teki bu işten çıkarmalar, 2024’te toplamda 2.500’ü aşan bir dizi cesaret kırıcı işten çıkarmalara katılıyor. Yakın zamanda Unity’nin Mart ayı sonuna kadar 1.800 kişiyi, Twitch’in ise 500 kişiyi işten çıkaracağını öğrendik. Discord ayrıca 170 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. Dün, oyun Bilgilendirici Blizzard ve Capcom gibi şirketlerle çalışan bir destek stüdyosu olan PTW’de ve yaklaşık 100 kişiyi işten çıkaran SteamWorld Build şirketi Thunderful Group’ta meydana gelen işten çıkarmaları kapsıyordu. Bu sabahın erken saatlerinde, oyun Bilgilendirici Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in de 45 kişiyi işten çıkardığı bildirildi.

Geçen yıl oyun endüstrisinde veya oyuna yakın sektörlerde 10.000’den fazla kişi işten çıkarıldı.


Microsoft, geçen yılın Ocak ayında, Ekim ayında tamamladığı 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının ardından 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

2022’nin Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 2023 yılının Ağustos ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı. Aynı ay, Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı ve Fortnite geliştiricisi Epic Games 830 çalışanını işten çıkardı.

Geçen yılın ekim ayında, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalara maruz kaldı, ancak etkilenen çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Dreams geliştiricisi Media Molecule, Ekim ayının sonlarında 20 çalışanını işten çıkardı.

Kasım ayında Amazon Games 180 personelini, Ubisoft 100’den fazla çalışanını, Bungie yaklaşık 100 geliştiriciyi ve 505 Games’in ana şirketi Digital Bros, personelinin %30’unu işten çıkardı.

Aralık ayında Embracer Group, yenilenmiş TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapattı ve yılın başlarında Embracer, 30 yılı aşkın geliştirme geçmişine sahip bir stüdyo olan Saints Row geliştiricisi Volition Games’i kapattı. Kış tatilinden birkaç hafta önce Dungeons & Dragons ve Magic: The Gathering’in sahibi Hasbro 1.100 çalışanını işten çıkardı.

oyun sektörü bu tür korkunç işten çıkarmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda da mutlaka hissedecek. Game Informer ekibinin kalbi, işten çıkarmalardan veya kapanmalardan etkilenen herkesle birlikte.

[Source: GamesIndustry.biz]

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow