Messenger ve Messenger Lite

Messenger uygulaması ilk kullanıma sunulduğunda, bir mesajlaşma programından biraz fazlasıydı. Ancak bugün, kullanıcıları günlerce eğlendirebilecek sayısız özelliğe sahip güçlü bir uygulama haline geldi. Yine de, tüm kullanıcılar bu gelişmiş seçenekleri hoş karşılamadı ve sadeleştirilmiş Messenger Lite’a geçti. Bu makale, bu iki benzer uygulamanın nasıl çalıştığını tartışacak, avantajlarını ve dezavantajlarını ayıracak ve hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna […]

Messenger ve Messenger Lite

Messenger uygulaması ilk kullanıma sunulduğunda, bir mesajlaşma programından biraz fazlasıydı. Ancak bugün, kullanıcıları günlerce eğlendirebilecek sayısız özelliğe sahip güçlü bir uygulama haline geldi. Yine de, tüm kullanıcılar bu gelişmiş seçenekleri hoş karşılamadı ve sadeleştirilmiş Messenger Lite’a geçti.

Bu makale, bu iki benzer uygulamanın nasıl çalıştığını tartışacak, avantajlarını ve dezavantajlarını ayıracak ve hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Hadi dalalım.

Facebook haberci

Facebook Messenger’ı web tarayıcınızın içinde bir pencere veya mobil uygulama olarak kullanabilirsiniz. Bağımsız bir uygulama olan Messenger, iletişimi hızlandırmak için popüler bir platformdur ve mesajlaşma ve görüntülü veya sesli aramalar yoluyla kullanıcıları Facebook arkadaşlarıyla buluşturur.

Mobil Uygulama Nasıl Çalışır?

Facebook profillerini açmayı bırakan kullanıcılar, iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için Messenger uygulamasına güveniyor. Diğer mesajlaşma programlarına benzer şekilde çalışır ve Facebook sistemi ile iyi entegre edilmiştir.

Messenger’ın en önemli özelliklerinden biri, ona doğrudan Facebook uygulaması aracılığıyla erişememenizdir.

Bunun yerine, Messenger uygulamasını şu adresten indirip yüklemeniz gerekir: Google oyun veya Apple Uygulama mağazası.

Uygulamayı başlattığınızda, tanıdık Facebook arayüzünü fark edeceksiniz. Bu aşinalık nedeniyle, çoğu yeni kullanıcı hızlı bir şekilde işlerin hızına kapılır. Uygulama, sohbet başlatmanın, mesaj geçmişinizi bulmanın, grup sohbetleri başlatmanın ve platformda arkadaşlar edinmenin en basit yollarından biridir.

Mobil ve web sürümü birbirine iyi bağlıdır, yani Facebook sohbet geçmişlerini otomatik olarak günceller.

Messenger’ı akıllı telefonunuzda kullanmak her zaman sorunsuz bir deneyim sağlamayabilir ancak uygulama, cihazınızın işletim sistemiyle entegre olur. Entegrasyon, görüntülü sohbetler, sesli aramalar, grup sohbetleri ve diğer özellikleri başlatmak için Messenger’ı kullanmanızı sağlar.

Web Tabanlı Sürüm Nasıl Çalışır?

İnternet tarayıcınız üzerinden Facebook’u açtığınızda, masaüstünün sağ tarafında kişilerinizin bir listesi görünür. Bir kişiye dokunmak, Messenger penceresini ve mesaj dizisi geçmişinizi getirir. Ekranın sağ üst kısmında yer alan Messenger ikonuna tıklamak mesaj geçmişinizi oluşturur. En yeni mesajlar önce görünür, ardından eski sohbetler gelir.

Messenger penceresi, mesaj hazırlamak için gidilecek yerdir, ancak diğer gelişmiş özelliklerle doludur. Çıkartma göndermek, oyun oynamak, multimedya dosyalarını paylaşmak ve hatta para göndermek için kullanabilirsiniz.

Pencerelerin üst kısmındaki düğmeler, bilgisayarınızın mikrofon ve hoparlörlerine erişerek sesli arama veya web kameranız üzerinden görüntülü sohbetler yapmanızı sağlar.

Messenger Uygulaması Artıları ve Eksileri

Artıları

Kullanımı kolay

Messenger uygulaması ücretsiz ve kullanımı kolay, kazanan bir kombinasyon. Başa çıkmanız gereken bir öğrenme eğrisi yok ve anında sohbet etmeye başlayabilirsiniz. Uygulama doğrudan platformun sohbet sistemine bağlanır, bu nedenle mesajların bir mobil tarayıcıdan geçmesi gerekmez. Bir metin bildirimi almak için birkaç saniye beklemek yerine, sohbet başlığı hemen ekranınızda açılır.

Manifatura, ama Ücretsiz

Planınıza bağlı olarak, SMS mesajları pahalı olabilir ve aynı şey MMS mesajları için de geçerlidir. Facebook Messenger veri çekerken, bankayı bozmadan özelliklerine erişebilirsiniz.

İşbirliği için iyi

Messenger uygulaması, dosyaları ve bağlantıları paylaşmak için etkili bir araçtır. Kurulmuş bir iletişim sistemi olmayan bir ofiste telekomünikasyon yapan veya çalışan kişiler, iş arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak için genellikle uygulamaya güvenir.

Eksileri

Mahremiyet kaygısı

Kullanım kolaylığına rağmen, Messenger’ın dezavantajları da vardır. En önemlisi, kullanıcılar, Facebook’un Messenger’ın izinsiz ses kaydedebileceğini ve telefon numaralarını çevirebileceğini belirten hüküm ve koşullarına itiraz ediyor.

Olası Dikkat Dağıtma

Acil görevlerle boğulmuşsanız, Messenger işinizi halletmek için ihtiyaç duyduğunuz huzuru bozabilir. Açılır bildirimler, sohbet başlığı ekranda yüzerken yüksek bir bip sesiyle gelir. Dikkat dağıtmayan bir ortam yaratmak için mesajları sessize alabilseniz de, geleneksel SMS mesajlarına bağlı kalmak daha iyi olabilir.

Pilinizi Boşaltır

Uygulama, mobil cihazınızın arka planında çalışır ve pil ömrünü hızla tüketir. Her mesaj aldığınızda sesli uyarı vererek pili daha fazla tüketir. Birden fazla arkadaşınızın sizinle Messenger aracılığıyla iletişim kurduğu günlerde, cihazınızın bunu başarması pek olası değildir. Nereye giderseniz gidin bir telefon şarj cihazı taşıma alışkanlığınız varsa, bu bir sorun olmayabilir.

Facebook Messenger Lite

Herkes sayısız özellikle dolu bir mesajlaşma uygulaması istemez. Bu nedenle Facebook, Messenger Lite’ı yalnızca temel mesajlaşma özellikleriyle donatarak kullanıma sundu.

Nasıl çalışır

Messenger Lite, orijinal Messenger uygulamasının temel yapısı üzerine kurulmuştur ve Facebook kişilerinize fotoğraflar, çıkartmalar, metinler ve bağlantılar göndermenize olanak tanır.

Orijinal uygulama uzantılar, otomatik mesajlaşma ve hikayeler gibi ek özellikler sunarken, Messenger Lite’ın özü anında mesajlaşmadır. Sadeleştirilmiş yapısı, çok fazla veri, işlem gücü ve depolama alanı gerektirmeyen basit, dikkat dağıtmayan bir uygulamayla sonuçlanır.

İlk bakışta, Lite sürümü standart Messenger’a benziyor. Ancak ekranınızı meşgul eden birkaç menü yerine, uygulamanın üst kısmında yalnızca üç sekme bulunur. Bunlar Kişiler, Mesajlar ve Hesabınızdır.

Yeni bir görüşme başlattığınızda veya mevcut bir diziyi seçtiğinizde, düğme yerleşiminin Messenger düzenini taklit ettiğini göreceksiniz. Mesajlaşma alanına bir metin yazabilir, sesli mesajlar kaydedebilir, dosya gönderebilir, etiket iletebilir ve kişileri engelleyebilir veya sessize alabilirsiniz. Messenger Lite’ın özellikleri bu kadar.

Messenger Lite’ın Messenger’dan Farkı Nedir?

Lite, Messenger’ın daha basit bir sürümü olmasına ve her ikisi de benzer amaçlara hizmet etmesine rağmen, göze çarpan birkaç fark vardır.

mesajlaşma

Lite’ı başlattığınızda ve Mesajlar sekmesinin altına gittiğinizde, son sohbetlerinizi ve aktif kullanıcı listenizi göreceksiniz. Messenger’ın aksine Lite, doğrudan mesajlar sekmesinden yeni sohbetler başlatmanıza veya sohbetlerde arama yapmanıza izin vermez.

Bir grup sohbetine katılmak istiyorsanız, arayüzün sağ alt köşesindeki artı simgesini seçin.

Kişiler

Kişiler sekmesi, Messenger kullanan kişilerinizin bir listesini görüntüler. Ekranın üst kısmındaki arama çubuğunu kullanarak kişileri hızlı bir şekilde bulabilir ve onlarla sohbet başlatabilirsiniz.

Uygulama, bağlantı isteklerini görüntüleme ve kişilerinizi alfabetik olarak düzenleme seçenekleri sunduğundan, bu işlem orijinal Messenger’da daha karmaşıktır.

Hesap

Messenger Lite’daki Hesap sekmesi, standart uygulamadan en belirgin farktır. Sekme bir kod, özelleştirilebilir kullanıcı adı, hikaye ayarları veya gizli mesaj erişimi içermez. Yine de profiller arasında geçiş yapabilir, bildirimleri yapılandırabilir, mesaj isteklerine erişebilir ve kişileri senkronize edebilirsiniz.

Sohbet Penceresi

Lite ve Messenger’daki sohbet işlevleri neredeyse aynıdır. Ancak, siz onları genişletmek için düğmesine basana kadar alınan fotoğraflar yüksek çözünürlükte yüklenmez. Gfycat veya Spotify gibi Facebook oyunları ve uzantıları, Lite sohbet penceresinde kullanılamaz.

Boy

Çoğu mobil cihazda Lite, standart Messenger’dan önemli ölçüde daha az depolama alanı kaplar. Daha küçük boyutu daha az bellek kullanımı gerektirir.

Wi-Fi ve Veri

Lite, yalnızca temel özellikler sunduğu için çok fazla pil ömrü ve veri tüketmez. 2G ağlarda sorunsuz çalışır ve yavaş veya kararsız kablosuz bağlantıların olduğu alanlarda nispeten güvenilir hizmet sağlar.

Messenger Lite’ın Parladığı Yer

Messenger Lite, çoğu Android cihazla uyumludur ve belirli koşullarda Messenger’ı geride bırakır. Lite, aşağıdaki durumlarda başvurulacak mesajlaşma uygulamasıdır:

  • Etkileyici olmayan işlem gücüne sahip daha eski bir akıllı telefonunuz var.
  • Telefonunuzun depolama alanı sınırlıdır.
  • Facebook Messenger, veri planınızla çalışmıyor.
  • Genellikle düşük hızlı veya kararsız ağlar kullanıyorsunuz.

Facebook, Lite uygulamasını 2020’de Apple App Store’dan kaldırdı ve henüz yükseltilmiş bir sürüm yayınlamadı. Yeniden yayınlanana kadar, iOS kullanıcıları beklemeli ve Messenger veya farklı bir mesajlaşma programı kullanmalıdır.

Standart veya Hafif, Seçiminizi Yapın

Sağlam ve eğlenceli özelliklere sahip uygulamaları tercih ediyorsanız, sizi ailenize ve arkadaşlarınıza bağlamak için Messenger’a güvenebilirsiniz. Dijital alanlarını düzenlemek isteyenler, Lite sürümüne geçmeyi düşünmelidir. Sorunsuz görüntülü arama ve mesajlaşma için gerekli tüm iletişim özelliklerine sahiptir.

Daha önce standart uygulamayı veya Messenger Lite’ı kullandınız mı? Hangisini tercih ettin? En çok hangi özelliklerini beğendin? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory