Meta, altı dilde konuşmanıza izin verebilecek AI aracını ortaya koyuyor

Microsoft ve Google, AI ile ilgili manşetlere hakim olma eğiliminde olsalar da, diğer pek çok şirket de Meta da dahil olmak üzere AI ürünleri geliştirmek için acele ediyor. Bu amaçla sosyal medya devi, uzaya ilk girişini yaptı. Bugün, Meta bir Blog yazısı konuşma için üretken bir AI aracı üzerinde çalıştığını. Voicebox olarak adlandırılan firma, aracının […]

Meta, altı dilde konuşmanıza izin verebilecek AI aracını ortaya koyuyor

Microsoft ve Google, AI ile ilgili manşetlere hakim olma eğiliminde olsalar da, diğer pek çok şirket de Meta da dahil olmak üzere AI ürünleri geliştirmek için acele ediyor. Bu amaçla sosyal medya devi, uzaya ilk girişini yaptı.

Bugün, Meta bir Blog yazısı konuşma için üretken bir AI aracı üzerinde çalıştığını. Voicebox olarak adlandırılan firma, aracının “bağlam içi öğrenme yoluyla yapmak için özel olarak eğitilmediği” çeşitli konuşma oluşturma görevlerini gerçekleştirebileceğini söylüyor.

Meta’ya göre, bu görevlerden bazıları bağlam içi metin-konuşma sentezi, konuşma düzenleme, gürültü azaltma, diller arası stil aktarımı ve çeşitli konuşma örneklemeyi içeriyor. Şirketin bu özellikleri nasıl açıkladığı aşağıda açıklanmıştır:

  • Bağlam içi metin okuma: Ses stiline uyması ve metinden konuşmaya oluşturma için kullanılması için iki saniye kadar kısa ses örneklerini kullanır.
  • Konuşma düzenleme ve gürültü azaltma: Araç, bir sesle kesintiye uğrayan konuşmanın bir bölümünü yeniden oluşturabilir veya yeniden kaydetmeye gerek kalmadan yanlış söylenen sözcükleri değiştirebilir.
  • Diller arası stil aktarımı: Araç, metnin İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Lehçe veya Portekizce olarak okunmasını sağlamak için bir konuşma örneği ve bir metin pasajı alabilir.
  • Çeşitli konuşma örneklemesi: İnsanların daha önce bahsedilen altı dilde nasıl konuştuklarını daha iyi temsil eden bir konuşma oluşturmak için çeşitli veriler kullanır.

Kuruluş, Voicebox’ın üretken AI araştırmasının bir parçası olduğunu söylüyor. Faydasına gelince, Meta şunları belirtir:

Gelecekte, Voicebox gibi çok amaçlı üretken AI modelleri, sanal asistanlara ve metaverse’deki oyuncu olmayan karakterlere doğal sesler verebilir. Görme engelli kişilerin, yapay zeka tarafından okunan arkadaşlarından gelen yazılı mesajları kendi sesleriyle duymalarına izin verebilir, içerik oluşturuculara videolar için ses parçalarını kolayca oluşturmaları ve düzenlemeleri için yeni araçlar ve çok daha fazlasını sağlayabilirler.

Bir Voicebox örneği görmek isterseniz, Meta’nın bloguna gidebilir ve orada yayınlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Meta, altı dilde konuşmanıza izin verebilecek AI aracını ortaya koyuyor

Teknory