Meta’nın Twitter rakibi Threads, başka her yerde yayına girerken AB’yi atlayacak

Adamya Sharma / Android Yetkilisi TL;DR Meta’nın Threads uygulamasının Perşembe günü piyasaya sürülmesi planlanıyor. Uygulama 100’den fazla ülkede satışa sunulacak. Meta, düzenleyici kaygılar nedeniyle AB’de uygulamanın lansmanını atlamayı planlıyor. Artan sayıda kullanıcı Twitter’a uygun bir alternatif bulmaya çalışırken, Meta sıcakken saldırıyor ve kendi Twitter rakibi olan Threads’i piyasaya sürüyor. Perşembe günü yayına girecek olan uygulama […]

Meta’nın Twitter rakibi Threads, başka her yerde yayına girerken AB’yi atlayacak

Adamya Sharma / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Meta’nın Threads uygulamasının Perşembe günü piyasaya sürülmesi planlanıyor.
  • Uygulama 100’den fazla ülkede satışa sunulacak.
  • Meta, düzenleyici kaygılar nedeniyle AB’de uygulamanın lansmanını atlamayı planlıyor.

Artan sayıda kullanıcı Twitter’a uygun bir alternatif bulmaya çalışırken, Meta sıcakken saldırıyor ve kendi Twitter rakibi olan Threads’i piyasaya sürüyor. Perşembe günü yayına girecek olan uygulama çeşitli ülkelerde kullanıma sunulacak, ancak bildirildiğine göre AB’deki herhangi bir ülkeyi atlayacak.

gelen bir rapora göre Bloomberg, Meta’nın Thread uygulaması, düzenleyici kaygılar nedeniyle AB’de kullanıma sunulmayacak. Anlaşmazlık noktasının, uygulamanın kendisi ile Instagram arasında nasıl veri paylaşacağıyla ilgili olduğu anlaşılıyor.

Uygulama sayfasında belirtildiği gibi, Threads bir Instagram uygulamasıdır. Kullanıcıların Instagram kullanıcı adlarını ve takip ettikleri hesapları saklamalarına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, Threads’in diğer Twitter rakiplerinin bugüne kadar sahip olmadığı bir şeye sahip olmasını sağlayacaktır – hemen geniş bir kullanıcı tabanı. Ancak bu, AB’nin Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ile ilgili bir sorunu gündeme getiriyor.

DMA, büyük çevrimiçi platformların pazar güçlerini nasıl kullandıklarını yöneten rekabet kurallarını belirler. Bu kurallar kapsamında, veri paylaşımı ve kendi ürünlerini tercih etme söz konusu olduğunda “bekçiler” daha sıkı düzenlemelere tabidir. Diğer birçok şirket gibi Meta da kendilerini kapı bekçisi olarak tanımladı. Sonuç olarak, Threads uygulaması şu anda AB gereksinimlerini karşılamıyor.

Yayına göre konuya yakın bir kişi, Meta’nın AB’de piyasaya sürülmeden önce DMA hakkında daha fazla rehberlik beklediğini söylüyor. Görünüşe göre Avrupa Komisyonu tam olarak bunu yapmayı planlıyor, ancak bu Eylül ayına kadar olmayacak.

Şu anda Threads uygulaması hiçbir AB ülkesindeki App Store’da görünmüyor. İrlanda’nın Veri Koruma Komisyonu sözcüsü söyledi Bloomberg“Meta, şu anda hizmeti AB’de kullanıma sunma planları olmadığını bize bildirdi.”

Bir Meta sözcüsünün belirttiği gibi, ileti dizileri 100’den fazla ülkede yayınlanacak ve yakında daha fazlası da gelecek. Ancak Meta, Konuların dağıtılacağı tüm ülkelerin bir listesini sağlamadı.

Meta’nın Twitter rakibi Threads, başka her yerde yayına girerken AB’yi atlayacak

Teknory