Minecraft için Spigot’ta İzinler Nasıl Eklenir?

On yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülen Spigot veya SpigotMC, Minecraft meraklılarının benzersiz sunucular oluşturmasına yardımcı olmaya adanmış büyük bir topluluktur. Spigot yazılımı, performans optimizasyonları ve çoklu yapılandırma seçenekleriyle değiştirilmiş bir sunucudur. Spigot genellikle dahili sunucu değerlerini yapılandırmak için kullanılsa da, benzersiz bir oyun deneyimi oluşturmak için bir yöneticinin yapabileceği daha çok şey vardır. […]

Minecraft için Spigot’ta İzinler Nasıl Eklenir?

On yılı aşkın bir süre önce piyasaya sürülen Spigot veya SpigotMC, Minecraft meraklılarının benzersiz sunucular oluşturmasına yardımcı olmaya adanmış büyük bir topluluktur. Spigot yazılımı, performans optimizasyonları ve çoklu yapılandırma seçenekleriyle değiştirilmiş bir sunucudur.

Spigot genellikle dahili sunucu değerlerini yapılandırmak için kullanılsa da, benzersiz bir oyun deneyimi oluşturmak için bir yöneticinin yapabileceği daha çok şey vardır. Bu nedenle izin ekleme ve kaldırma, en sık kullanılan yazılım özellikleri arasında yer alır.

İzin Eklemek İçin Neye İhtiyacınız Var?

Spigot Minecraft sunucunuza birçok şekilde izin ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, LuckPerms izin eklentisi, belki de bunu yapmanın en kolay yoludur.

Bu eklenti, CraftBukkit, Spigot, BungeeCord ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli sunucularla uyumludur.

LuckPerms, yöneticilerin oyuncu grupları oluşturmasına ve oyun deneyimini özelleştirmek için çeşitli izinler atamasına veya kaldırmasına olanak tanır.

LuckPerms’i diğer eklentilere göre seçmenin ana nedenlerinden biri popülerliğidir. Diğerlerinin aksine, bu eklenti sık güncellemeler alır. Bu nedenle, daha az uyumluluk sorunu vardır.

LuckPerms’i kullanmak için yapmanız gerekenler:

 1. .jar dosyasını LuckPerms web sitesinden indirin.
 2. Dosyayı Spigot sunucunuzun eklenti dizinine kopyalayın.

İzin Eklemek için LuckPerms Kullanma

LuckPerms, bir web düzenleyici özelliği ile birlikte geldiği için yöneticiler için işleri çok kolaylaştırır.

 1. Minecraft’ta komut konsolunu açın.
 2. Tip “LP editor
 3. Oluşturulan köprüyü tarayıcınıza girin.

Sunucunuzda zaten oluşturulmuş bir varsayılan grup olmalıdır. Özel izinlere sahip yeni bir grubu şu şekilde oluşturabilirsiniz:

 1. “Grup” sekmesine tıklayın.
 2. Yeni oyuncular için ayrılmış “varsayılan” grubu seçin.
 3. Düzenleyici ekranının altındaki “İzin ekle” alanına tıklayın.
 4. Listede ilerleyin veya belirli bir izin yazın.
  Örneğin, “essentials.sethome“varsayılan” gruptan yeni oyuncuların sunucuda bir yuva kurmasına izin verme izni.
 5. İstediğiniz kadar izin ekleyin.
 6. Bittiğinde, sağ alt köşedeki yeşil “Ekle” düğmesini tıklayın.
 7. “İzin ekle” alanına geri dönün.
 8. yazın ve ekleyin”meta.default.true
 9. yazın ve ekleyin”weight.1

“meta.default.true” izninin eklenmesi, siz değiştirmeye karar verene kadar sunucudaki yeni gelenlerin otomatik olarak “varsayılan” gruba yerleştirilmesini sağlar.

“Weight.1” komutu, grubun ağırlığını veya sıralamasını ayarlar. Sayı ne kadar düşükse, grup sıralaması o kadar düşük olur. Bu, oyuncuları taşımayı veya ileriye dönük yeni izin grupları atamayı kolaylaştıracaktır.

Grupları Özelleştirme

Farklı izinler için yeni bir grubun nasıl ekleneceği aşağıda açıklanmıştır:

 1. “Grup” sekmesinin yanındaki artı simgesine tıklayın.
 2. Grubu adlandırın.
 3. Ağırlığı ayarlayın.
 4. Bir görünen ad seçin.
 5. İsteğe bağlı bir renk koduyla bir önek ekleyin.
 6. Gerekirse bir üst grup ekleyin.

“Varsayılan” grubunuz için bir önek ve ağırlık belirlediğinizi ve bunu yeni grubunuz için bir ebeveyn olarak kullandığınızı varsayarsak, ikincisi tüm temel izinleri devralacaktır.

Artık, daha fazla izin eklemek için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 1. “İzin ekle” alanını tıklayın.
 2. İstediğiniz izinleri yazın veya bulun ve seçin.
 3. “Ekle” düğmesini tıklayın.

Düzenleyici arayüzünüzü temiz tutmak ve yeni izinler eklemek için daha az adım kullanmak istiyorsanız bu yöntem yararlıdır.

Ebeveyn olarak bir önceki gruba göre daha fazla ağırlık vererek, bir önceki grubu temel alarak yeni gruplar oluşturabilir ve daha özel komutlar ekleyebilirsiniz.

Örneğin, normal kullanıcılar, VIP oyuncular, moderatörler ve yöneticiler için izin listeleri oluşturmak için harika bir yoldur, çünkü her grup sıralamada yükseldikçe daha fazla izne sahip olma eğilimindedir.

Bonus ipucu

Kendinize tüm izinleri vermek istiyorsanız bir sahip grubu oluşturun. Kendinize en yüksek ağırlığı veya rütbeyi verin ve “İzin ekle” çubuğuna “*” sembolünü eklemeniz yeterlidir. Bu, sahip grubuna bağlı kullanıcılar için tüm izinlerin kullanılmasını sağlayacaktır.

Yeni İzinlerle Gruplarınızı Sunucunuza Nasıl Eklersiniz?

Yeni grup dökümünüzü ve izin tahsisinizi sunucunuza şu şekilde ekleyebilirsiniz:

 1. Web düzenleyicinizdeki “Kaydet” düğmesini tıklayın.
 2. Özel kopyala “/LP applyedits [code]” emretmek.
 3. Sunucunuza dönün ve konsolu açın.
 4. Komutu yapıştırın ve “Enter” tuşuna basın.

Oyuncuları belirli gruplara atamak için aşağıdaki komutu kullanın: “/LP user [username] parent set [group name]

Sonsuz Özelleştirme

Spigot sunucuları, yıllar içinde Minecraft’a gelen en iyi şeylerden birini oluşturuyor. LuckPerms gibi kullanımı kolay bir eklenti kullanmak, sunucunuzda neler olup bittiğini yakından takip ederken son derece kişiselleştirilmiş bir oyun deneyimi oluşturmanıza olanak tanır.

Başka sorularınız varsa veya deneyiminizi Spigot sunucuları ve LuckPerms eklentisi ile paylaşmak isterseniz, lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory