Bluesky, kullanıcıların kullanıcı adlarını ırkçı hakaretlerle kaydetmesine izin verdi. Toplum ihanete uğramış hissediyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan, daha önce yasaklanan birçok aşırı sağcı kullanıcıyı geri getirdikten ve denetleme politikalarını kaldırdıktan sonra, birçok kullanıcı bir alternatif aradı. Ve bazıları bu alternatifi Bluesky’de buldu. Ya da öyle sandılar. Geçen hafta, Bluesky kullanıcıları, kullanıcı adlarında ırkçı hakaretler kullanan bir dizi hesabın keşfedilmesinin ardından platformda protesto gösterileri düzenliyor. Bunun en belirgin […]

Bluesky, kullanıcıların kullanıcı adlarını ırkçı hakaretlerle kaydetmesine izin verdi.  Toplum ihanete uğramış hissediyor.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan, daha önce yasaklanan birçok aşırı sağcı kullanıcıyı geri getirdikten ve denetleme politikalarını kaldırdıktan sonra, birçok kullanıcı bir alternatif aradı.

Ve bazıları bu alternatifi Bluesky’de buldu. Ya da öyle sandılar.

Geçen hafta, Bluesky kullanıcıları, kullanıcı adlarında ırkçı hakaretler kullanan bir dizi hesabın keşfedilmesinin ardından platformda protesto gösterileri düzenliyor. Bunun en belirgin örneği, Bluesky tanıtıcısı n-kelime olan bir kullanıcıydı. Ayrıca Bluesky topluluğu, bunun, platformun kullanıcıların bu tür adları kaydetme olanağını engelleyememesi nedeniyle olduğunu fark etti.

Bluesky’nin kamuoyuna yaptığı açıklamada ilk gönderi.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

Bluesky ekibine göre, başlangıçta kabul edilmiş(yeni bir sekmede açılır) Çarşamba günü hesap hakkında rapor verdi ve 40 dakika içinde kaldırdı. Ekip ayrıca, bu tutamaçların bu zaman dilimi içinde oluşturulmasına izin veren kodu da yamaladığını söyledi.

Bluesky kamu açıklaması

Bluesky’nin tam kamu açıklaması kendi hesabında yayınlandı.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

Bluesky ayrıca Mashable’a platformun resmi Bluesky hesabında yayınlanana benzer bir açıklama yaptı.

“Çarşamba günü kullanıcılar, iftira atan bir hesap bildirdiler. Bu işleme, topluluk kurallarımızı kesinlikle ihlal ediyordu ve bu hesabın oluşturulmasına izin veren bizim hatamızdı. Bildirilmesinden kırk dakika sonra moderasyon ekibimiz gördü. Bunun olmasına izin veren kod aynı akşam yamalandı ve ertesi gün, hesap oluştururken yasaklı kelimeler ve insan incelemesini bir arada kullanan daha kapsamlı bir teknik çözüm üzerinde çalışmaya devam ettik. Gelecekteki olaylara hızlı yanıt süresi sağlamak için uygulamadaki kişi sayısına göre ölçeklenen denetleme ve destek sistemlerine yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

Ancak Bluesky kullanıcıları için bu, dikkatleri platformdaki daha büyük bir soruna çekiyor.

Uğursuz bulutlar beliriyor

Mashable, Bluesky kullanıcılarıyla özel mesajlar yoluyla ve telefonla görüştü ve topluluk üyelerinin bir dizi herkese açık gönderisini inceledi. Birçoğu için, bu tutamaçların kaydedilmesine izin verilmiş olması asıl mesele değildi. Pek çok kişi platformun büyüme sancıları yaşayacağının ve hatalar yapılacağının farkında. Daha büyük sorun tepkiydi. Ve çoğu, özellikle Bluesky’s Black kullanıcıları, özellikle bazılarının Musk’ın Twitter’ından farklı olacağı umuduyla platformu oluşturmak için zaman harcadıklarını düşündüklerinde, kendilerini ihanete uğramış hissediyorlar.

Bluesky’den kamuoyu açıklaması, hesaplar keşfedildikten çok sonra, Cumartesi sabahı erken saatlerde geldi. Günlerce Bluesky kullanıcı tabanı, ekipten daha geniş politika ve kullanıcı güvenliği konularıyla ilgili bir yanıt talep etti. Ayrıca, bu tür kullanıcı adları oluşturma yeteneği yamalandığından, birçok Bluesky kullanıcısı, Bluesky’nin açıklamasında eksik olduğunu söyledikleri bir özür umuyordu.

Tanınmış bir Bluesky kullanıcısı Mashable ile “teknoloji sorununu çözdüler, ancak insan sorununu çözmediler” dedi. Parçadan kimliğinin saklanmasını isteyen kullanıcı, insan moderasyonu, güven ve güvenlik politikaları ve iletişim söz konusu olduğunda şirketin eksik göründüğünü açıkladı.

Bir kullanıcı, “Hayal kırıklığı yaratan şey, beta geri bildirim için mükemmel zaman olduğunda ‘Bluesky betada’ şeklinde yanıt verilmesidir” dedi.

Bazı kullanıcılar, Bluesky’nin çeşitli toplulukların endişelerine yanıt verirken, platformdaki Siyahlık karşıtı meseleler söz konusu olduğunda yanıt vermede daha yavaş olduklarını paylaştı. Platform yanıt vermekte zorlandı önceki örnekler(yeni bir sekmede açılır) Nisan ayında yalnızca davetle kullanılabilen platforma yeni kaydolan bir kullanıcı dalgası katıldıktan sonra nefret söylemi ve taciz içeren. Bir kullanıcı Mashable’a Bluesky’nin platformda ırkçılık söz konusu olduğunda “ayaklarını sürüdüğünü” açıkladı.

Önde gelen Bluesky topluluğu üyesi Mashable’a “Bluesky’nin kazanmasını istiyorum” dedi. “Özür dileyin ve devam edelim.”

İleride mavi gökyüzü mü?

Bluesky bu istek konusunda sessiz kalırken, bir Bluesky ekip üyesi, protokol mühendisi Bryan Newbold şahsen pişmanlıklarını dile getirdi ve topluluktan övgü aldı.

Bryan Newbold'dan özür

Birçok Bluesky kullanıcısı, Bluesky geliştiricisi Bryan Newbold’un gönderisini beğendi.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

Newbold, “Kararlar verdim ve hatalar yaptım” dedi. gönderildi(yeni bir sekmede açılır) Bluesky’de. “Bunlar, Bluesky’yi destekleyen gerçekten harika+ bilgili Siyahlar da dahil olmak üzere Siyahlar da dahil olmak üzere gerçek insanlara zarar verdi. Üzgünüm. Bu konuda oldukça kötü hissediyorum. Berbat. Onların güvenini ve diğer herkesin güvenini yeniden kazanmak, sert ol.”

“Merkeziyetsiz” bir mikroblog alternatifi olan Bluesky, kısa sürede Twitter’ın yerini alan mahsulün kreması haline geldi. Görünüşe göre platform, diğer web sitelerindeki marjinal kullanıcılara gönderi paylaşmak ve etkileşimde bulunmak için daha güvenli bir yer sağladı. Renkli insanlar ve transseksüel kullanıcılar, Bluesky’nin kullanıcı tabanının genel olarak küçük bir yüzdesini oluşturmaya devam ederken, birçoğu platformda önemli bir ses bulmuş ve şimdiden Bluesky’deki çeşitli hareketli toplulukların önemli bir parçası haline gelmiştir.

Troller, bağnazlar ve kötü aktörler genellikle daha geniş Bluesky topluluğu tarafından toplu engelleme, sessize alma ve raporlama yoluyla izole edildiğinden, Bluesky’nin yalnızca geçici olarak davet edilen doğası, onu birçok kullanıcı için daha hoş hale getirmeye kesinlikle yardımcı oldu. Ancak birçok Bluesky kullanıcısı, Bluesky büyüdükçe bu yöntemin etkinliğinin kısa ömürlü olduğunu görüyor; bu nedenle bu erken anlar, bunlarla nasıl başa çıkıldığı ve ekibin nasıl yanıt verdiği platformun kullanıcıları için çok önemli.

Önde gelen Bluesky kullanıcısının dediği gibi, “Sadece ‘özür dilerim’ deyin.”

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow