Minecraft’ta Koordinatları Görüntüleme

Minecraft birçok güncelleme geçirdi ve daha da önemlisi birçok mod kullanılabilir hale geldi. Yapacak çok şey varken, özellikle bir inşaat projesi yapıyorsanız, haritanızın coğrafyasını bilmek genellikle çok önemlidir. Koordinatların devreye girdiği yer burasıdır. Minecraft’ta büyük bir şey yapıyorsanız, XYZ’lerinize ihtiyacınız olacaktır. Minecraft Dünya Koordinatlarına Neden İhtiyaç Duyarsınız? Minecraft dünyası çok geniştir. Teknik olarak, oyuncu içinde […]

Minecraft’ta Koordinatları Görüntüleme

Minecraft birçok güncelleme geçirdi ve daha da önemlisi birçok mod kullanılabilir hale geldi.

Yapacak çok şey varken, özellikle bir inşaat projesi yapıyorsanız, haritanızın coğrafyasını bilmek genellikle çok önemlidir. Koordinatların devreye girdiği yer burasıdır. Minecraft’ta büyük bir şey yapıyorsanız, XYZ’lerinize ihtiyacınız olacaktır.

Minecraft Dünya Koordinatlarına Neden İhtiyaç Duyarsınız?

Minecraft dünyası çok geniştir. Teknik olarak, oyuncu içinde seyahat ederken dünya rastgele oluşturulduğundan neredeyse sonsuz büyüklüktedir. Çok sayıda yürüme alanı kaplanacak, ancak yerin altını kazabilir ve gökyüzünde uçabilirsiniz.

Minecraft’ta, dünya doğumundan (ilk kez başladığınızda doğduğunuz yer) ve köylerden malikanelere, yıkık portallara, çöl tapınaklarına ve daha fazlasına kadar her şey dahil olmak üzere sayısız ilgi çekici nokta vardır. Bir oyuncunun Minecraft’ta koordinatlarla yapabileceği en yararlı şeylerden biri, bu ilgi noktalarının nerede olduğunu not etmektir.

Minecraft’ta gerçekçi nesneler yaratmak çok popülerdir ve birçok etkileyici örneği vardır. Ancak Minecraft dünyasında doğru koordinatlar olmadan bunları planlamak ve yürütmek imkansız olacaktır. Diyelim ki dev bir korsan gemisi inşa etmek istiyorsunuz. Küçük ölçekli öğenin oluşturulması nispeten kolaydır; örneğin, küplerinizi sayın ve komutları kullanarak bir ev inşa edin.

Ancak, büyük bir yelkenli gemi gibi projeler planlama gerektirecek ve koordinatlar olmadan bunu anlamakta zorluk çekeceksiniz. Şans eseri, bunlar Minecraft’ta mevcuttur, ancak varsayılan olarak mevcut değildir. Onları görmek için açmanız gerekecek.

Minecraft Koordinatlarını Anlamak

Herhangi bir üç boyutlu uzay gibi, Minecraft’ın da üç koordinatı vardır: X, Y ve Z. Bu üç ile; Minecraft dünyasındaki belirli bir bloğun veya öğenin tam yerini tam olarak belirleyebilirsiniz. İşte bu üç koordinatın her birinin belirlediği şey.

 1. X koordinatı, haritadaki Doğu/Batı konumunuzu belirler. Değerin pozitif olması, söz konusu konumun haritanın orta kısmının doğusunda olduğu anlamına gelir. Negatif değer, Batı’daki bir konumu belirler.
 2. Y koordinatı, haritadaki dikey konumunuzu belirler. Ne kadar yukarı doğru hareket ederseniz, pozitif değer o kadar artacaktır. Alternatif olarak, ana kayaya doğru ne kadar aşağı inilirse değer o kadar azalır. Deniz her zaman Y=64’tür.
 3. Z koordinatı Güney/Kuzey harita konumunuzu belirler. Konumunuzu Güney’e kaydırdıkça pozitif değer artacaktır. Kuzeye gidin ve sayılar negatife dönecektir.

Var iki tür koordinat konumu: mutlak konum ve göreceli konum.

 1. Mutlak koordinat, Minecraft’ta belirli bir konumu temsil eder. 65, 239 ve 54 rakamlarını görürseniz, bu koordinatlar haritanın merkez noktasının 65 blok Doğu’da, deniz seviyesinden 239 blok yükseklikte ve 54 blok Güneydeki bir yeri ifade eder.
 2. Bağıl koordinat, Minecraft’ta belirli bir konuma olan mesafeyi temsil eder. Format “~” (tilde sembolü) ile yazılır. “~3, ~1, ~2” gibi rakamlar görürseniz bu, “3” blok Doğu, “1” blok yukarıVe “2″ blok Güney mevcut konumunuzdan.

XYZ Koordinatlarınızı Bulma

Bedrock veya Java sürümünü oynayıp oynamadığınıza bağlı olarak, Minecraft oynarken mevcut koordinatlarınızı bulmanın farklı yöntemleri vardır.

Minecraft Bedrock Edition’da XYZ ve Blok Koordinatları Nasıl Elde Edilir

Windows 10/11, macOS ve Linux’ta Minecraft Bedrock Sürümü oynarken mevcut koordinatlarınızı bulmak nispeten kolaydır. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Giriş “Ayarlar” menü, seç oyun ve aşağı kaydırın ve şu seçeneği açın: “Koordinatları Göster.” Minecraft Bedrock Sürümü Ayarları - Koordinatları Göster

Siz özelliği kapatana kadar mevcut koordinatlarınız ekranın sol üst kısmında görüntülenir. Siz hareket ettikçe değişecekler, bu da onları navigasyon ve komutlar için inanılmaz derecede kullanışlı hale getirecek.

Minecraft Java Edition’da XYZ ve Blok Koordinatları Nasıl Alınır?

Ne yazık ki Minecraft Java Edition’da Bedrock’ta olduğu gibi yalnızca koordinatlarınızı görüntülemek için yerleşik bir ayar yoktur. Ancak, ihtiyacınız olan herhangi bir zamanda mevcut koordinatlarınızı bulmak yine de çok basittir. İşte yapmanız gerekenler.

 1. Minecraft Java oyunundayken, “F3” Windows’ta veya “FN+F3” Mac’te “Hata ayıklama ekranı oyun dünyanızla ilgili her türlü metin bilgisi ile dolu.
 2. Aramak “XYZ:” Ve “Engellemek” bölümler. “XYZ: 77.100 / 72.00000 / -205.344” gibi kesin koordinatlarınızı (ayaklarınızın durduğu yer) ve “Blok: 77 72 -206” gibi üzerinde durduğunuz bloğu göreceksiniz.
 3. Komutlar için koordinatlar kullanılıyorsa, komutun kullanmasını istediğiniz bloğun üzerinde durun ve ardından “Engellemek” koordinatları (dünya bloğu konumu) “Hata ayıklama ekranı” Yığın koordinatları da listelenir ancak uygulanamaz.

Minecraft Koordinatları için Kullanımlar

Koordinatlar Minecraft’ta birçok farklı amaç için kullanılır. Yukarıdaki “Minecraft Dünya Koordinatlarına Neden İhtiyaç Duyarsınız?” Başlıklı bölüm bunlara neden ihtiyacınız olduğunu kısaca açıklar, ancak bu bölüm, bunlara olan ihtiyacı daha iyi anlamanız için en yaygın kullanımları açıklar.

Minecraft’ta koordinatların ortak kullanımları şunları içerir:

 • Başka bir yere ışınlan.
 • Blokları kopyalayın ve başka bir yere yerleştirin.
 • Belirli bir konumdaki blokları veya öğeleri değiştirin.
 • Koordinatlara göre dünyanın belirli alanlarını temizleyin.
 • Işınlanma ihtiyaçları için dünyadaki belirli ilgi noktalarını kaydedin.
 • Varlıkları belirli konumlara yumurtlayın.
 • Warp konumunuzu ayarlayın.
 • Bir yerden diğerine portallar oluşturun.
 • Çoğaltma amacıyla binaları ve diğer kesit alanları kopyalamak için yapı bloklarını kullanın.
 • Belirli alanları aynı dünyayı kullanan başkalarıyla paylaşın.
Minecraft'ta koordinatları görme

Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, koordinatlar büyük bir nesne inşa etmeyi çok daha kolay bir deneyim haline getirir ve kendiniz veya diğer oyuncular için ilgi noktaları belirlemenize olanak tanır. Elbette Minecraft’ta kaybolmak da kolaydır ve koordinatları bilmeden bir ilgi noktasına geri dönüş yolunu bulmaya çalışmak bir kabus olabilir. Ek olarak, yeniden doğarsanız, koordinatlarını bilmeden belirli bir bölgeye geri dönüş yolunuzu bulmakta daha da zorlanacaksınız.

Ek olarak, seviye tohumlarını paylaşırken diğer insanları bir şeyler bulabilecekleri yere yönlendirmek için koordinatlar kullanılır. Bu, genellikle Minecraft akışları yapan YouTuber’lar veya öğreticiler hazırlayan kişiler için çok uygundur.

Koordinatlar ayrıca ışınlanma için de kullanılır. Aramadan A noktasından B noktasına zip yapmak istediğinizde size yardımcı olabilirler. Bir alandan diğerine portallar oluştururken de onlara ihtiyacınız olabilir.


Bitirirken, Minecraft’ın tüm heyecanı kaybolmak ve uçsuz bucaksız dünyayı keşfetmek olabilir. Ancak oyuna farklı bir perspektiften (modlar, komutlar, YouTube vb.) yaklaşıyorsanız, koordinatların elinizin altında olmasını isteyeceksiniz. Neyse ki, bu Minecraft koordinatlarını Windows 10/11, PS4, Xbox One, Nintendo Switch vb.’deki Bedrock’ta veya Windows 10/11, Linux veya macOS’ta Java’da almak zor değil.

Teknory