Nearby Share artık uyku cihazlarınıza dosya gönderebilir

TL;DR Android’in AirDrop muadili Nearby Share, Google’dan güncellemeler almaya devam ediyor. En son değişiklik, ekranları kapalıyken bile aygıtlarınızla dosya ve metin paylaşmanıza olanak tanır. Google bu değişikliği duyurmadı, ancak son zamanlarda cihazlarımızda fark ettik. Pek çok insan, Android’in AirDrop adlı bir eşdeğerine sahip olduğunun hala farkında değil. Yakındaki Paylaşımve bu çok yazık çünkü her geçen […]

Nearby Share artık uyku cihazlarınıza dosya gönderebilir

TL;DR

  • Android’in AirDrop muadili Nearby Share, Google’dan güncellemeler almaya devam ediyor.
  • En son değişiklik, ekranları kapalıyken bile aygıtlarınızla dosya ve metin paylaşmanıza olanak tanır.
  • Google bu değişikliği duyurmadı, ancak son zamanlarda cihazlarımızda fark ettik.

Pek çok insan, Android’in AirDrop adlı bir eşdeğerine sahip olduğunun hala farkında değil. Yakındaki Paylaşımve bu çok yazık çünkü her geçen gün daha iyiye gidiyor. Bu yılın başlarında, paylaşım hizmeti eklendi Windows için destek, Android cihazınız ve PC’niz arasında dosya paylaşmanıza olanak tanır. Şimdi, hizmet, cihazlarınız arasında paylaşımı daha da kolay hale getirecek şık bir yaşam kalitesi iyileştirmesini sessizce kullanıma sunmuş gibi görünüyor: ekranları kapalıyken bile cihazlarınıza bir şeyler gönderme yeteneği.

Daha önce bir gönderen cihazda Nearby Share’i açtığınızda, gönderebileceğiniz cihazlar listesinde yalnızca ekranları açık ve kilidi açılmış cihazlar görünebilirdi. Bu, cihazların Yakındaki Paylaşım’da bir alıcı hedefi olarak görünmeleri için Bluetooth üzerinden uygunluk durumlarını periyodik olarak yayınlamaları gerektiğinden, pil ömründen tasarruf etmek için yapıldı. Ekran açıkken ve telefonun kilidi açıkken bu önemli bir sorun değil, çünkü periyodik Bluetooth taramalarından kaynaklanan pil tüketimi, ekranın kendisi veya modem gibi diğer pil tüketenlerle karşılaştırıldığında önemsiz. Bununla birlikte, ekran kapalıyken, pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için taramaları veya hizmetleri kısmak genellikle en iyisidir ve Google’ın Nearby Share ile en uzun süre yaptığı da budur.

Bu değişikliğin tam olarak ne zaman kullanıma sunulduğunu bilmiyoruz, ancak yakın zamanda Nearby Share’in ekranları kapalı (s/t) olan cihazlarımızı almaya başladığını fark ettik. Yeşil Gölgeler9 Twitter’dan). Yukarıdaki gömülü videoda, Pixel 6 Pro’mda Yakındaki Paylaşımı açtıktan sonra Pixel 7 Pro’mun hemen cihazlar listesinde göründüğünü görebilirsiniz. Buna karşılık, Zenfone 9’um yalnızca ekranını açıp kilidini açtıktan sonra listede göründü.

Videoyu kaydederken Zenfone 9’umu Pixel 6 Pro ve Pixel 7 Pro’m için kullandığım Google hesabında oturum açmamıştım. Daha sonra Zenfone 9’umda aynı Google hesabında oturum açtıktan sonra, ekranı kapalıyken bile paylaşımda bulunabileceğim cihazlar listesinde belirdi. Bu nedenle, bunun yalnızca hem gönderen hem de alıcı aynı Google hesabında oturum açtığında işe yaradığını düşünüyorum.

Bu kuşkusuz büyük bir değişiklik olmasa da, dosyaları göndermek için artık telefonunuzu almanıza gerek kalmayacağından Nearby Share’in kullanımını daha kolay hale getiriyor. Masalarında çok sayıda test cihazı bulunan teknoloji gözden geçirenler veya geliştiriciler için bu hoş bir değişiklik olacaktır. Umarım, bu iyileştirme yakında diğer cihazlara da gelir.


Nearby Share artık uyku cihazlarınıza dosya gönderebilir

Teknory