Neden ChatGPT’yi İş Yerinizde (Veya Hiç) Kullanmamalısınız?

Buna göre Yahoo Finans, birçok şirket, genellikle işverenlerinin bilgisi olmadan işlerinde göze çarpan görevleri yerine getirmek için artık büyük ölçüde ChatGPT’ye güvenen personele sahiptir. Yapay zeka aracının bir iş akışı eki olarak yararlı olduğuna şüphe yok, ancak işte sizin için ağır işleri yapmasına bağlı olarak, hem kendiniz hem de işvereniniz için zararlı olabilir. Yeterince ustaca […]

Neden ChatGPT’yi İş Yerinizde (Veya Hiç) Kullanmamalısınız?

Buna göre Yahoo Finans, birçok şirket, genellikle işverenlerinin bilgisi olmadan işlerinde göze çarpan görevleri yerine getirmek için artık büyük ölçüde ChatGPT’ye güvenen personele sahiptir. Yapay zeka aracının bir iş akışı eki olarak yararlı olduğuna şüphe yok, ancak işte sizin için ağır işleri yapmasına bağlı olarak, hem kendiniz hem de işvereniniz için zararlı olabilir.

Yeterince ustaca kullanırsanız, ChatGPT bazı oldukça etkileyici yanıtlar verebilir ve bu, işinizde normalde yapacağınızdan daha az çaba sarf etmek için cazip bir önerme olabilir. Bu, hızla kayıtsızlığa giden kaygan bir eğim haline gelebilir ve bu da sonuç olarak yenilikçiliği ve özgünlüğü boğabilir.

İşi yapay zekaya yaptırmanın etiği hakkında da söylenecek bir şeyler var – size uzmanlık bilginiz ve/veya deneyiminiz için ödeme yapılıyor, bu nedenle bunun yerine yapay zeka tarafından üretilen işleri teslim etmek profesyonel olarak sahtekarlık olur. Bu, itibarınıza ve kariyerinize uzun vadede zarar verebilir.

Ayrıca, ChatGPT’nin ürettiği hiçbir şeyde %100 doğru olmadığı yaygın bir bilgidir. AI aracı sıklıkla yanlış ve güvenilmez bilgiler üretebilir ve üretmektedir. Eğer bir dikkatsizlik sonucu bu yanlış veriler işinize karışırsa, bazı vahim sonuçlarla karşılaşabilirsiniz; veya daha kötüsü, şirketinizin itibarına zarar verir.

Teknory