New York Times, makalelerinde yapay zekayı eğittiği için Microsoft ve OpenAI’ye dava açtı

TL;DR New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle Microsoft ve OpenAI’ye dava açıyor. New York Times, ChatGPT ve Copilot’un kanalın içeriğini kelimesi kelimesine okuduğunu, yakından özetlediğini ve stilini taklit ettiğini iddia ediyor. New York Times milyarlarca dolar yasal ve fiili zarar talep ediyor. Microsoft ve OpenAI’nin büyük dil modelleri (LLM’ler) iki şirketi bir miktar sıkıntıya […]

New York Times, makalelerinde yapay zekayı eğittiği için Microsoft ve OpenAI’ye dava açtı

TL;DR

  • New York Times, telif hakkı ihlali nedeniyle Microsoft ve OpenAI’ye dava açıyor.
  • New York Times, ChatGPT ve Copilot’un kanalın içeriğini kelimesi kelimesine okuduğunu, yakından özetlediğini ve stilini taklit ettiğini iddia ediyor.
  • New York Times milyarlarca dolar yasal ve fiili zarar talep ediyor.

Microsoft ve OpenAI’nin büyük dil modelleri (LLM’ler) iki şirketi bir miktar sıkıntıya soktu. Tarafından açılan yeni bir dava New York Times — Microsoft Copilot ve ChatGPT’yi destekleyen yapay zeka modellerinin telif hakkı ihlalinden suçlu olduğunu iddia ediyor.

Bugün dosyalanmış bir dava itibaren New York Times Microsoft ve OpenAI’nin “milyonlarca” makalesini LLM’lerini eğitmek için izinsiz kullandığını iddia ediyor. Yayın ayrıca Microsoft ve OpenAI’nin sohbet robotlarının “Times içeriğiyle doğrudan rekabet ettiğini” öne sürüyor.

Buna ek olarak davada, ChatGPT ve Copilot’un “Times içeriğini aynen aktaran, onu yakından özetleyen ve ifade tarzını taklit eden çıktılar üretebileceği” belirtiliyor. Ayrıca bu uygulamanın Microsoft ve OpenAI için “son derece kazançlı” olduğunu, Microsoft’un “piyasa kapitalizasyonunu bir trilyon dolar” ve OpenAI’nin değerlemesini “90 milyar dolara” çıkardığını da ekliyor.

Bütün bunlar teknoloji şirketleri için kazançlı olsa da, Zamanlar bu sohbet robotlarının, bir kanalın içerikten para kazanma becerisine zarar vererek “yüksek kaliteli gazeteciliği tehdit ettiğini” savunuyor. Davada “Davalılar, The Times’ın gazeteciliğine yaptığı büyük yatırımdan bedava yararlanmaya çalışıyor” deniyor.

Yayın, “içeriğinin kullanımı karşılığında adil değer elde edilmesini sağlamak için” iki tarafla bir anlaşma müzakere etmeye çalıştığını ancak müzakerelerin başarısız olduğunu iddia ediyor. Şimdi Times’ın Microsoft ve OpenAI’nin çalışmalarını kopyaladığı iddiasıyla yasal ve fiili zararlar için milyarlarca dolar istediği bildiriliyor.

New York Times, makalelerinde yapay zekayı eğittiği için Microsoft ve OpenAI’ye dava açtı

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow