Nobel Fizik Ödülü sahibi Almanya’nın nükleerden aşamalı olarak çıkışını eleştirdi

Yanlış enerji politikası mı? 11 Şubat 2024 15:16 Robert Klatt Nobel Fizik Ödülü sahibi ve eski ABD enerji bakanı Steven Chu, Almanya’nın enerji politikasını sert bir şekilde eleştirdi. Yeşiller’i özellikle “birçok yanlış bilgi” ile suçluyor. Washington DC (ABD). Almanya’da yakın zamanda son nükleer santraller de kapatıldı, ancak yapılan bir araştırmaya göre nüfusun büyük bir kısmı […]

Nobel Fizik Ödülü sahibi Almanya’nın nükleerden aşamalı olarak çıkışını eleştirdi

Yanlış enerji politikası mı?

Robert Klatt

Nobel Fizik Ödülü sahibi ve eski ABD enerji bakanı Steven Chu, Almanya’nın enerji politikasını sert bir şekilde eleştirdi. Yeşiller’i özellikle “birçok yanlış bilgi” ile suçluyor.


Washington DC (ABD). Almanya’da yakın zamanda son nükleer santraller de kapatıldı, ancak yapılan bir araştırmaya göre nüfusun büyük bir kısmı bunu reddediyor. Fizik alanında Nobel Ödülü sahibi ve Barack Obama döneminde ABD’nin eski enerji bakanı olan Steven Chu da Almanya’nın enerji politikasını eleştirdi. Chu, Yeşiller’i özellikle “birçok yanlış bilgi” vermekle suçluyor. Bu nedenle ülkenin nükleerden çıkışını yeniden düşünmesini tavsiye ediyor.


“Sektörü şöyle açıp kapatamazsınız: Eyvah, şu anda elektriğimiz bitti, o yüzden hadi bir günlüğüne kapatalım. Bir montaj fabrikası, bir araba fabrikası ya da yarı iletken üretim tesisi bile son derece istikrarlı bir elektriğe ihtiyaç duyuyor.”

Chu’ya göre Alman halkının sanayinin ucuz ve istikrarlı elektriğe ihtiyacı olduğunu anlaması gerekiyor. Bu koşullar yerine getirilmediği takdirde üretim ciddi şekilde etkilenecek ve bu da ağır sanayinin göçüne yol açabilecektir. Ona göre bunun Alman ekonomisi üzerindeki etkisi felaket olacaktır. Eski bilim adamı ve siyasetçiye göre, nükleer ve kömürün aşamalı olarak bırakılmasını destekleyen ve bunun yerine yenilenebilir enerjilerin yaygınlaştırılması çağrısında bulunan kişiler, yarı iletken fabrikalarının, kimya tesislerinin, üretim tesislerinin ve benzeri tüketicilerin gereksinimlerini anlamıyor.


Nükleer santrallerin yeniden etkinleştirilmesi

Lazerleri kullanarak atomları manipüle eden çığır açan çalışmasıyla 1997’de Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan Chu, uzun süredir yenilenebilir enerji araştırmalarının savunucusu. Şu anda Almanya gibi sanayileşmiş bir ülke, iklim hedeflerine ulaşmak, refahı ve istihdamı sürdürmek istiyorsa hâlâ nükleer santrallere güvenmek zorunda. Ona göre nükleer santrallerin yeniden faaliyete geçirilmesi bu nedenle mantıklı olacaktır.

Yeşiller’e eleştiri

Chu ayrıca Yeşiller’e yönelik açık eleştirilerini de dile getirdi. Ona göre nükleer enerji, yüksek CO₂ emisyonuna neden olan gaz santrallerinden çok daha iyi bir alternatif. Ona göre, doğal gazın CO2 yakalama önlemleri olmadan kullanılması, iklimin korunmasına ilginin olmadığını gösteriyor. Dolayısıyla Yeşiller’in, refahını sürdürmek isteyen ve gelecekte daha fazla enerji ihtiyacına sahip olacak toplumun ihtiyaçlarıyla bağdaşmayan bir konumu temsil ettiğine inanıyor.


Nobel Fizik Ödülü sahibi Almanya’nın nükleerden aşamalı olarak çıkışını eleştirdi

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow