OTF ve TTF – Fark Nedir?

OTF ve TTF, belgeleri ekranda ve fiziksel baskı için biçimlendirmek üzere kullanılan yazı tipi dosya uzantılarıdır. Aslında OTF, TTF’nin yeniden tasarımıydı. Ancak, TTF popülerliğini koruyor. OTF ve TTF arasındaki temel farkları ve birini diğerine tercih etmenin en iyi olduğu zamanı öğrenmek için okumaya devam edin. OTF Nedir? OpenType Yazı Tipi (OTF), ölçeklenebilir bilgisayar yazı tipleri […]

OTF ve TTF – Fark Nedir?

OTF ve TTF, belgeleri ekranda ve fiziksel baskı için biçimlendirmek üzere kullanılan yazı tipi dosya uzantılarıdır. Aslında OTF, TTF’nin yeniden tasarımıydı. Ancak, TTF popülerliğini koruyor.

OTF ve TTF arasındaki temel farkları ve birini diğerine tercih etmenin en iyi olduğu zamanı öğrenmek için okumaya devam edin.

OTF Nedir?

OpenType Yazı Tipi (OTF), ölçeklenebilir bilgisayar yazı tipleri için bir formattır. Adobe ve Microsoft, OTF’yi dijital tip yazı tipleri için bir standart olarak geliştirdi. Platformlar arası uyumluluk sunan ve küresel olarak tüm yazı sistemlerini destekleyen bir yazı tipi istiyorlardı.

OTF, karmaşık veri yapıları için PostScript ve TrueType yazı tipi temel yapı biçimlerinin özelliklerini birleştirir. Özel karakterler, harfler, rakamlar ve glifler dahil olmak üzere 65.000 karaktere kadar saklayabilir. OTF tamamen ölçeklenebilir olduğundan, kalite korunurken yeniden boyutlandırılabilir. Windows 2000 ve sonrası ve Mac OS X tarafından desteklendiğini unutmayın.

TTF Nedir?

Apple ve Microsoft, Adobe’nin PostScript’te kullanılan Tip 1 yazı tipleriyle rekabet etmek için TrueType Yazı Tipini (TTF) geliştirdi. Platformlar arası işlevselliği barındırmayı amaçladılar. Uzun zamandır Mac ve Windows’ta yazı tipleri için en yaygın biçim olmuştur ve tüm büyük tarayıcılar bunu desteklemektedir.

TTF, yalnızca ekran için kullanılan TrueType dosyasını ve yazdırma için PostScript dosyasını içeren tek bir dosya paketine sahiptir. Bu yapılandırma, yeni yazı tiplerinin yüklenmesini kolaylaştırdı ve çoğu cihazla uyumlu erken bir platformlar arası yazı tipi olarak hizmet etti. Ancak verimsizlik, Adobe ve Microsoft’un daha fazla dosya bilgisi depolaması için OTF oluşturmasına neden oldu.

TTF’ler kalite kaybı olmadan yeniden boyutlandırılabilir ve ekranda gösterildiği gibi fiziksel baskılarda aynı şekilde görüntülenebilir. TTF, Mac ve Windows tarafından kullanılan en yaygın yazı tipidir.

OTF ve TTF: Farklar

Bu iki font arasındaki en önemli fark, yetkinlikleridir.

TTF, her karakterin nasıl göründüğünü tanımlamak için yalnızca glif tablolarına güvenir. Karşılaştırıldığında OTF, Kompakt Yazı Tipi Formatı (CCF) tablolarıyla glifler kullanır. CCF, bir karakterin TTF’nin kullandığı ikinci dereceden Bezier spline’larının aksine nasıl görüneceğini belirlemek için daha az nokta için kübik Bezier kullanır. İkinci dereceden Bezier spline’ları matematiksel olarak kübik Bezier’den daha kolay ve daha hızlı işlenir ancak daha fazla nokta gerektirir.

Bir grafik tasarımcıysanız, Adobe Illustrator gibi özel yazılımlarla karakterleri manipüle etmek için çok daha fazla özgürlük sunduğu için muhtemelen OTF türünü seçeceksiniz. Örneğin, her boyuttaki yazı tipi yüksek hassasiyetle görüntülenebilir ve web sayfalarında harika görünebilir.

OTF Dosyaları Daha Küçüktür

Yazı tipinde hiçbir özel özellik kullanılmadığından, OTF’de CCF kullanımı önemli ölçüde daha küçük dosya boyutlarına yol açabilir. Alternatifleri, küçük büyük harfler, bitişik harfler vb. ayrı tutulmak yerine yazı tipinin içindedir. İşletim sistemleri ayrıca OTF’leri daha verimli bir şekilde işleyebilir.

OFT Smartfont Özellikleri

OFT, yazı tiplerine ek dil desteği ekleyen TTF tarafından kullanılan SFNT (diğer yazı tiplerini içeren bir yazı tipi dosyası) yapısına ek olarak bazı akıllı yazı tipi özellikleri ekler. OFT, gelişmiş dizgi özelliklerini destekler.

TFT’ler Daha Popüler

OTF avantajlarına rağmen, özellikle CCF ile, TTF kullanımı hala çok verimli. Tahmin edilenden daha uzun sürse de, OTF’lerin sayısı artıyor. Bunun nedeni, CCF kullanan OTF’lere kıyasla TTF’lerin yapımındaki basitliğin olmamasıdır.

OTF ve TTF: Benzerlikler

OTF ve TTF, tarayıcılar ve işletim sistemleri arasında tam uyumluluk için idealdir. Geleneksel TTF, modern TTF ve OTF biçimleri, özellikle mobil tarayıcılar olmak üzere önceki internet tarayıcılarıyla uzun süreli destek için kullanılabilir.

OTF ve TTF: Hangisi Daha İyi?

OFT, basılı materyalleri tasarlamak için daha iyidir ve TTF, web tasarımı veya masaüstü ve mobil ekranlar için mobil tasarım yazı tipleri için daha iyidir.

SSS

EOT nedir?

EOT Gömülü Açık Tip anlamına gelir. Microsoft, bu yazı tipini çevrimiçi kullanım için ve çevrimiçi yayın yaparken OTF ve TTF’nin telif hakkı eksikliklerini gidermek için tasarladı. EOT, mevcut OTF ve TTF yazı tiplerinden yazı tipleri oluşturmak için bir Microsoft aracı kullanır.

WOFF nedir?

Web Açık Yazı Tipi Formatı (WOFF), tüm büyük tarayıcılar tarafından desteklenen sıkıştırma ve meta verilere sahip bir OTF veya TTF’dir. Microsoft, Mozilla Foundation ve Opera Software tarafından web’de yer alması için oluşturulmuştur. Yazı tipleri sıkıştırılmıştır, bu da yükleme sürelerini hızlandırır. Meta veriler, herhangi bir telif hakkı sorununu çözmek için lisans verilerinin yazı tipi dosyasına dahil edilmesini sağlar.

SVG nedir?

Ölçeklenebilir Vektör Grafikleri yazı tipleri, normal SVG öğeleri olarak glif ana hatları ve bir SVG görüntüsünde tek bir vektör nesnesiymiş gibi özellikler içerir. SVG’de, küçük yazı tipi boyutlarını okunaklı ve kaliteli bir şekilde işlemek için gömülü ekstra bilgi olan yazı tipi ipucu yoktur. Bu yazı tipi gövde metni için harika değil. Ancak iOS için Safari sürüm 4.1 ile uyumlu tek dosya biçimidir.

OpenType ve TrueType

OTF ve TTF dosyaları benzer olsa da, esas olarak farklı anahat biçimleriyle ayırt edilirler. OTF’lerdeki karakter ana hatları kübik Bezier yolları tarafından oluşturulurken, TTF’ler ikinci dereceden Bezier’lerden yapılmıştır. TTG, dijital ekran için daha iyidir, OTF ise baskı için daha iyidir. Ancak, neredeyse tüm modern yazı tipi uygulamaları OTF ve TTF dosyalarıyla çalışabilir.

Projeniz için en uygun dosya türü hangisidir? Diğer yazı tipi dosya türlerini denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow