Nokia, bu yıl ayda 4G servislerini başlatmayı planlıyor

Hadlee Simons / Android Yetkilisi TL;DR Nokia, bu yılın sonlarında aya 4G servisleri yerleştirmeyi planlıyor. Servis, önümüzdeki aylarda bir SpaceX roketi yardımıyla kurulacak. Nokia, bu yılın sonlarında Ay’da 4G internet servislerini başlatmayı planlıyor. CNBC. Hizmet, 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana ilk kez Ay’a insan yerleştirmeyi amaçlayan NASA’nın Artemis 1 görevi için kullanılacak. Nokia markalı […]

Nokia, bu yıl ayda 4G servislerini başlatmayı planlıyor

Hadlee Simons / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Nokia, bu yılın sonlarında aya 4G servisleri yerleştirmeyi planlıyor.
  • Servis, önümüzdeki aylarda bir SpaceX roketi yardımıyla kurulacak.

Nokia, bu yılın sonlarında Ay’da 4G internet servislerini başlatmayı planlıyor. CNBC. Hizmet, 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana ilk kez Ay’a insan yerleştirmeyi amaçlayan NASA’nın Artemis 1 görevi için kullanılacak.

Nokia markalı telefonlar yapan HMD Global ile karıştırılmaması gereken bitiş telekom grubu, SpaceX roketi kullanarak önümüzdeki aylarda ayda bir 4G ağı kurmayı planlıyor. Bir Nova-C aya iniş aracında depolanan antenle donatılmış bir baz istasyonu ve beraberindeki güneş enerjisiyle çalışan bir gezici, ağa güç sağlayacak. İniş aracı ve gezici arasında bir LTE bağlantısı oluşturulacak.

Nokia’ya göre teknoloji, uzayın aşırı koşullarına dayanacak şekilde üretildi. Şirket, karasal ağların gelecekteki uzay görevlerinin iletişim ihtiyaçlarını karşılayabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Astronotlar ayrıca Ay’da 4G ağını kullanarak birbirleriyle iletişim kurabilecek ve görev kontrolü yapabilecekler. Ek olarak, ağı kullanarak gerçek zamanlı video, kontrol araçları ve daha fazlasını iletebilecekler.

NASA, 2020’de Ay’da ilk hücresel ağı kurmak için Nokia’yı seçti. Çözümün daha önce 2022’nin sonlarında konuşlandırılması planlanıyordu. söz konusu o zaman.

Nokia, bu yıl ayda 4G servislerini başlatmayı planlıyor

Teknory