Normal bir akıllı telefonla yapılan ilk uydu araması

TL;DR AST SpaceMobile ve AT&T, değiştirilmemiş bir akıllı telefon kullanarak ilk uydu aramasını yaptı. Arama Teksas’tan Japonya’ya gitti ve perakende bir Samsung Galaxy S22 Ultra tarafından alındı. Bu, herhangi bir akıllı telefonun dünyanın herhangi bir yerinde arama yapmasına/almasına izin verebilir. Uydu telefonları yeni bir şey değil. Bu büyük, hantal telefonlar, özel donanım kullanarak doğrudan bir […]

Normal bir akıllı telefonla yapılan ilk uydu araması

TL;DR

  • AST SpaceMobile ve AT&T, değiştirilmemiş bir akıllı telefon kullanarak ilk uydu aramasını yaptı.
  • Arama Teksas’tan Japonya’ya gitti ve perakende bir Samsung Galaxy S22 Ultra tarafından alındı.
  • Bu, herhangi bir akıllı telefonun dünyanın herhangi bir yerinde arama yapmasına/almasına izin verebilir.

Uydu telefonları yeni bir şey değil. Bu büyük, hantal telefonlar, özel donanım kullanarak doğrudan bir uyduya bağlanır. Ne yazık ki, akıllı telefonların tasarlanma şekliyle, tüm bu uydu telefonu teknolojisini normal bir telefona sığdırmak mümkün olmamıştır.

Ancak AST SpaceMobile adlı bir şirket, uydu bağlantısı için bir akıllı telefona hiçbir şey sığdırmanıza gerek olmadığını kanıtladı. Şirket – büyük bir yatırımcı olan AT&T ile ortaklaşa – hazır akıllı telefonları, özellikle Samsung Galaxy S22 Ultra’yı kullanarak ilk uydu aramasını yaptı. AST, Teksas’tan Japonya’daki bir telefona arama yaptı.

“Ama bekleyin, bunu yapacak donanımın yalnızca içinde Snapdragon 8 Gen 2 bulunan Galaxy S23 gibi daha yeni telefonlarda olduğunu sanıyordum.” Bu doğru, ama bu tamamen farklı bir şey. Snapdragon 8 Gen 2, uydu iletişimini (Samsung henüz onunla bir şey yapmamış olsa bile) destekler, ancak yalnızca metin mesajları yoluyla. Bu sistem, Iridium uydu ağını kullanır ve Garmin’in InReach ürünleri ve rakipleri ile aynı şekilde çalışır. Telefon görüşmeleri için kullanamazsınız.

Bu ilk uydu aramasıyla, Teksas’tan gelen sinyal bir Galaxy S22 Ultra’dan bir BlueWalker 3 uydusuna gitti ve oradan da Japonya’ya, başka bir akıllı telefona geri geldi. Belirtilmemiş AT&T spektrumu bir aracı görevi gördü, bu nedenle, bunun çalışması için telefonların kendilerinin değiştirilmesi gerekmedi. Teorik olarak, bunu LTE özellikli herhangi bir telefonla yapabilirsiniz.

AST’ye göre, bu ilk test ayrıca hepimizin gerçekten bilmek istediği şeyi kanıtladı: BlueWalker 3 hücresel geniş bant veri hızlarını destekleyebilir. Başka bir deyişle, bu test, akıllı telefonlar değişmeden kalsa bile, pahalı baz istasyonu altyapısı olmadan bile herhangi bir yere bağlanmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.

Gelecekte, bu, kırsal alanlarda veya gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların hücresel bağlantıya sahip olmasına izin verebilir. Bu aynı zamanda ses, metin ve veri sinyalleri söz konusu olduğunda geleneksel baz istasyonları üzerindeki baskıyı (hatta gaspı) azaltabilir.

Normal bir akıllı telefonla yapılan ilk uydu araması

Teknory