Mark Zuckerberg, Apple’ın Vision Pro’sunun zengin ve yalnız insanlar için olduğunu düşünüyor

TL;DR Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ın Vision Pro kulaklığı hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Zuckerberg, kulaklığın 500 dolarlık Quest 3’ten çok daha pahalı olduğunu belirtti. Ayrıca Apple’ın demolarının yalnız, yerleşik doğasını da eleştirdi. Apple, bu hafta 3.499 $ fiyat etiketi, etkileyici teknik özellikler ve hem bilgi işlem hem de medya tüketimine odaklanan Vision Pro XR kulaklığını duyurdu. […]

Mark Zuckerberg, Apple’ın Vision Pro’sunun zengin ve yalnız insanlar için olduğunu düşünüyor

TL;DR

  • Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ın Vision Pro kulaklığı hakkındaki düşüncelerini paylaştı.
  • Zuckerberg, kulaklığın 500 dolarlık Quest 3’ten çok daha pahalı olduğunu belirtti.
  • Ayrıca Apple’ın demolarının yalnız, yerleşik doğasını da eleştirdi.

Apple, bu hafta 3.499 $ fiyat etiketi, etkileyici teknik özellikler ve hem bilgi işlem hem de medya tüketimine odaklanan Vision Pro XR kulaklığını duyurdu. Şimdi ise Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in Apple’ın yeni kulaklığı hakkındaki düşüncelerini aktardığı bildirildi.

Zuckerberg, Vision Pro hakkındaki düşüncelerini bugün şirket çapında bir toplantıda paylaştı (s/t: Sınır) ve Meta’nın Apple’ın teknolojik zorluklara yönelik çözümlerini çoktan değerlendirdiğini düşünüyor.

“Başlangıçta gördüğüm kadarıyla, iyi haber şu ki, ekiplerimizin daha önce keşfetmediği ve düşünmediği fizik kanunları üzerindeki kısıtlamaların hiçbirine karşı sahip oldukları sihirli çözümler yok.” açıkladı.

Zuck, Apple’ın fiyatlandırmasını araştırıyor

Zuckerberg, Apple’ın daha yüksek çözünürlüklü bir ekran ve diğer teknolojilerle gönderme kararının “yedi kat daha pahalıya mal olduğu” anlamına geldiğini ekledi. [than the Quest 3 – ed] ve şimdi o kadar çok enerji gerektiriyor ki, onu kullanmak için artık bir pile ve ona bağlı bir kabloya ihtiyacınız var.”

Facebook kurucusu, bu tasarım seçimlerinin Vision Pro’nun kullanım durumları için mantıklı olabileceğini kabul etti. Ancak Meta’nın “ürünlerimizin herkes için mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak” için yenilik yaptığını da sözlerine ekledi.

Zuckerberg, Meta’nın Quest cihazlarının aktif olmaya odaklandığını da kaydetti:

Aksine, (Apple) gösterdikleri her demo, tek başına bir kanepede oturan bir kişiydi. Demek istediğim, bu, bilgi işlemin geleceğinin vizyonu olabilir, ama benim istediğim bu değil.

Apple Vision Pro, Quest 3’e karşı mı?

Meta Quest 3 resmi

Zuckerberg’in şirketin 1.500 $’lık Quest Pro’su yerine 3.499 $’lık Vision Pro’yu 500 $’lık Meta Quest 3 ile karşılaştırmasını görmek ilginç. Bu tam olarak adil bir karşılaştırma değil, 1.500 dolarlık bir akıllı telefonu 200 dolarlık bir telefonla karşılaştırmaya benziyor. Hiç kimse ihtiyaçlar 1.500 dolarlık bir telefon satın almak, ancak daha iyi bir ekran, daha fazla beygir gücü, daha iyi kameralar, daha fazla depolama alanı ve diğer avantajlar elde edersiniz. Ama yine de kesinlikle güzel bir kuruş.

Yine de Apple, XR’ye Meta ve çoğu rakibinden çok farklı bir yaklaşım izliyor gibi görünüyor. Şirket buna bir bilgi işlem platformu olarak odaklanıyor (sonuçta Mac tabanlı bir M2 yongası var), ancak bazı sosyal özellikler ve VR tabanlı eğlence seçenekleri de içeriyor. Ancak Vision Pro’nun geleneksel VR kulaklıkları gibi denetleyicilerle gelmediğini belirtmekte fayda var, bu da bunun hardcore VR oyun nişi için bir ürün olmadığını gösteriyor.

PC yerine Apple kulaklık alır mıydınız?

156 oy

Bu arada, Horizon Worlds ve diğer “metaverse” hizmetleri gibi çabalar, şirketin sosyal ve üretkenlik alanlarında bir niş oluşturmak istediğini göstermesine rağmen, Meta, şeylerin eğlence ve deneyimsel tarafına odaklanıyor. Yine de Meta, Quest kulaklıklarını potansiyel bir bilgisayar ikamesi olarak konumlandırmıyor.

Her iki durumda da, şimdilik XR kulaklıklara yönelik her iki yaklaşıma da yer var gibi görünüyor. Ancak nihayetinde hangi stratejinin kazandığını merak ediyoruz.

Mark Zuckerberg, Apple’ın Vision Pro’sunun zengin ve yalnız insanlar için olduğunu düşünüyor

Teknory