Önyükleyicinin kilidi açıksa Xiaomi telefonları HyperOS güncellemelerini almayacak

TL;DR Xiaomi, HyperOS telefonlarda varsayılan olarak önyükleyici kilidinin açılmasını engellediğini doğruladı. Şirket, HyperOS cihazınızın kilidini açmak için kendi forumu aracılığıyla izin başvurusunda bulunmanız gerektiğini söylüyor. Ancak MIUI ve HyperOS telefonlarının kilidini açarsanız HyperOS güncellemelerini alamayacaksınız. Xiaomi kısa süre önce Çin’de Xiaomi 14 serisini piyasaya sürdü ve sonunda küresel pazarlara ulaştığında muhtemelen 2024’ün en iyi telefonlarından […]

Önyükleyicinin kilidi açıksa Xiaomi telefonları HyperOS güncellemelerini almayacak

TL;DR

  • Xiaomi, HyperOS telefonlarda varsayılan olarak önyükleyici kilidinin açılmasını engellediğini doğruladı.
  • Şirket, HyperOS cihazınızın kilidini açmak için kendi forumu aracılığıyla izin başvurusunda bulunmanız gerektiğini söylüyor.
  • Ancak MIUI ve HyperOS telefonlarının kilidini açarsanız HyperOS güncellemelerini alamayacaksınız.

Xiaomi kısa süre önce Çin’de Xiaomi 14 serisini piyasaya sürdü ve sonunda küresel pazarlara ulaştığında muhtemelen 2024’ün en iyi telefonlarından biri için bir yarışmacı olacak. Telefonlar ayrıca MIUI yerine HyperOS UX arayüzü olarak adlandırılan bir arayüzle birlikte geliyor. Fakat, çevrimiçi raporlar Şirketin bir süreliğine kullanıcıların HyperOS ve MIUI telefonlarının önyükleyicilerinin kilidini açmasını tamamen engellediğini öne sürüyor. Sunucu bakımı nedeniyle MIUI kullanıcıları için kısıtlama kısmen kaldırıldı, ancak HyperOS kullanıcıları bugüne kadar bootloader kilidini açamadı.

Şimdi Xiaomi onayladı Android Otoritesi HyperOS akıllı telefonlarda önyükleyicinin kilidinin açılması gerçekten de kutudan çıktığı anda devre dışı bırakılacak. Şirket, e-postayla gönderdiği yanıtta bu tutumu açıkladı Android Otoritesi sorular:

Cihazın güvenliğini korumak, veri sızıntısını önlemek ve kullanıcılara daha güvenli ve istikrarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak için, Xiaomi HyperOS’ta önyükleyicinin kilidini açma varsayılan olarak devre dışı bırakılacaktır.

Bunun yerine Xiaomi bize, cihazın önyükleyicisinin kilidini topluluk forumu aracılığıyla açmak için izin başvurusunda bulunmanız gerektiğini söylüyor.

Başvuru portalının Xiaomi Topluluğu web sitesinde duyurusu için lütfen bizi takip etmeye devam edin.

Önyükleyici kilidinin açılması da MIUI’nin kutudan çıktığı haliyle her zaman devre dışı bırakılmıştır. Kullanıcıların önyükleyicinin kilidini açmak için izin başvurusunda bulunması gerekiyordu. Önyükleyicinin kilidini yalnızca uygulamanızdan belirli bir süre geçtiğinde açabilirsiniz ve süreçle ilgili başka kısıtlamalar da vardır.

HyperOS önyükleyici kilidinin açılması Çin’de daha kısıtlayıcı hale geliyor

HyperOS bu kısıtlamaların en azından bir kısmını ileriye taşıyacak ancak görünen o ki Xiaomi bunlardan bir kısmını daha sürece katmış. Şirket, Çin’deki bootloader kilit açma işlemi için yeni gereksinimler yayınladı.

Buna göre MIUI Polonya yazar Kacper SkrzypekÇin’deki kullanıcıların HyperOS cihazlarındaki önyükleyicinin kilidini açmak için şirket forumlarında “beşinci seviyeye” ulaşması gerekecek. Yazarın ekran görüntüleri ayrıca, önyükleyici kilit açma izinlerinin zamana duyarlı olduğuna ve yılda üç kilidi açılmış cihaz sınırı getirdiğine işaret ediyor.

Xiaomi, yukarıda belirtilen kısıtlamaların yalnızca HyperOS’un Çince sürümü için geçerli olduğunu bize doğruladı. Küresel kullanıcıların daha fazla ayrıntı için şirketin forumunda yapılacak duyuruyu beklemesi gerektiğini yineledi.

Bootloader kilidinin açılmasına yönelik bu kısıtlayıcı yaklaşım yine de diğer birçok akıllı telefon markasından farklıdır. Örneğin, Google Pixels ve OnePlus telefonları, genellikle gizli olan geliştirici seçenekleri menüsünü ziyaret ederek ve birkaç komut çalıştırarak önyükleyicilerinin kilidini açmanıza olanak tanır.

Sizin için HyperOS güncellemesi de yok

Xiaomi HyperOS 2

Xiaomi’nin akıllı telefonlarının kilidini açmak isteyen MIUI kullanıcılarına da HyperOS güncellemesi alamayacaklarını söylemesi kötü bir haberi var.

Şirket bize “MIUI 14 gibi önceki işletim sistemleri hala kilit açma özelliğini koruyor, ancak kullanıcılar cihazlarını kilitlenmemiş durumda bırakırlarsa artık herhangi bir Xiaomi HyperOS güncellemesi alamayacaklar” dedi.

Çinli marka, bir takip e-postasında, MIUI 14 veya HyperOS kullanıyor olmanıza bakılmaksızın, telefonunuzun önyükleyicisinin kilidini açtıysanız HyperOS güncellemelerinin kullanılamayacağını açıkladı. Ancak şirket, cihazınızı tekrar kilitlemeyi seçerseniz HyperOS güncellemelerini alacağınızı söyledi. Bu, Çin dışındaki tüm Xiaomi cihazları için geçerlidir.

Hiç telefonunuzun önyükleyicisinin kilidini açtınız mı?

96 oy

Bootloader kilidinin açılmasının güvenlik açısından sonuçları vardır ve bu da bankacılık istemcileri ve ödeme hizmetleri gibi bazı uygulamaların çalışmamasına neden olur. Yine de bu, akıllı telefonlarını değiştirmek, özel ROM’lar, resmi olmayan güncellemeler, sistem modları ve daha fazlasına kapı açmak isteyenler için önemli bir adımdır.

Xiaomi’ye HyperOS cihazları için önyükleyici kilit açma kısıtlamalarının (örneğin, varsayılan olarak devre dışı) MIUI telefonları için de geçerli olup olmadığını sorduk. Şirket yanıt verirse/yanıt verdiğinde makaleyi güncelleyeceğiz.


Önyükleyicinin kilidi açıksa Xiaomi telefonları HyperOS güncellemelerini almayacak

Teknory