Pixel telefonlar için Android 14 Beta 2 geldi, işte yenilikler

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google Pixel telefonlar için Android 14 Beta 2 geldi. Bu yeni güncelleme, 10 bit HDR, kayıpsız USB ses ve daha fazlası için destek getiriyor. Health Connect ayrıca yakında çıkacak olan Android 14 sürümündeki kullanıma hazır deneyimin bir parçası haline geliyor. Google I/O sezonu yaklaşıyor ve şirket dışarı itti Pixel […]

Pixel telefonlar için Android 14 Beta 2 geldi, işte yenilikler

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google Pixel telefonlar için Android 14 Beta 2 geldi.
  • Bu yeni güncelleme, 10 bit HDR, kayıpsız USB ses ve daha fazlası için destek getiriyor.
  • Health Connect ayrıca yakında çıkacak olan Android 14 sürümündeki kullanıma hazır deneyimin bir parçası haline geliyor.

Google I/O sezonu yaklaşıyor ve şirket dışarı itti Pixel telefonlar için Android 14 beta 2, bu yılın sonlarında çıkacak Android 14 kararlı sürümünden önce. Şirket ayrıca Android 14 beta programını ortak OEM’lere getiriyor, ancak işte Pixel telefonlar için Android 14 beta 2 ile ilgili yenilikler.

Android 14 Beta 2: Açıklanan değişiklikler

10 bit HDR desteği

Android 14 Beta 2 Ultra HDR desteği 1

Android 14, 10-bit HDR (Ultra HDR olarak da bilinir) desteği ekleyerek, fotoğraf çekerken ve daha canlı renkler ve daha fazla kontrast için kapıyı açarken sensörden daha fazla bilgi tutmasını sağlıyor. Bu Ultra HDR formatı, JPEG ile tamamen geriye dönük uyumludur ve uygulamaların HDR görüntülerle sorunsuz bir şekilde birlikte çalışmasına ve bunları gerektiğinde standart dinamik aralıkta görüntülemesine olanak tanır.

Sağlık Bağlantısı

Android 14 Beta 2 Sağlık Bağlantısı

Android 14’teki kullanıcılara yönelik daha büyük değişikliklerden biri, kullanıma hazır deneyimin bir parçası olarak Health Connect’in eklenmesidir. Google, bunu sağlık ve fitness verileri için cihaz içi bir depo olarak tanımlar. Sağlık uygulamaları arasında veri paylaşımını açar ve gizlilik kontrollerini sistem ayarlarına entegre eder.

Android 14 ile, kullanıcıların artık Health Connect’i ayrıca kurması gerekmiyor. Bu, uygulamanın erişimini büyük ölçüde artırır, çünkü çok az kullanıcı böyle bir uygulamanın var olduğunu ve kullanmaya değer olduğunu bilir. Ulaşılan kullanıcı sayısındaki artış, platformu diğer uygulama ve hizmet geliştiricilerin katılması için daha cazip hale getirerek ekosisteme fayda sağlayacaktır.

Health Connect ayrıca Google Play Sistem Güncellemeleri aracılığıyla otomatik olarak güncellenmeye devam edecek ve bu nedenle kullanıcıdan ayrı bir indirme veya güncelleme gerektirmeyecektir.

Health Connect, egzersiz rotaları için de destek kazanıyor ve kullanıcıların antrenman rotalarını bir harita üzerinde paylaşmalarına olanak tanıyor. Kullanıcılar ayrıca adet döngülerini daha kolay bir şekilde kaydedebilecekler.

Veri paylaşımı güncellemeleri

Android 14 Beta 2 Konum Verileri paylaşım güncellemeleri

Android 14, veri paylaşımı güncellemelerinin vurgulanma ve kullanıcılara sunulma şeklini değiştiriyor. Bir kullanıcı uygulamayı yükleyip izin verdikten sonra bir uygulama veri paylaşım uygulamalarını değiştirirse, kullanıcılara bu değişiklik hakkında soru soran yeni bir iletişim kutusu olacaktır. Kullanıcılar, yeni konum verisi paylaşım güncellemeleri sayfasına cihaz ayarlarından da erişebilir.

Geliştirilmiş Kamera uzantıları ve sensör içi yakınlaştırma desteği

Android 14, Camera2 ve CameraX uzantılarını yükseltiyor ve geliştirerek bunları kullanan uygulamaların daha uzun işlem sürelerini işlemesine izin veriyor. Bu, yoğun bilgi işlem algoritmalarına dayanan düşük ışıklı fotoğrafçılık gibi kullanım durumlarının iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Artık sensör içi yakınlaştırma desteği de mevcut olup, diğer kamera kontrolleri hazır olmadan bile yakınlaştırma kontrolüne olanak tanır.

Kayıpsız USB ses

Android 14 artık USB kablolu kulaklıklar üzerinden kayıpsız ses biçimleri için destek kazanıyor ve kablo üzerinden audiophile düzeyinde deneyimler sağlıyor.

Çeşitli değişiklikler

Tahmini Geri hareketindeki iyileştirmeler (bu, şimdilik bir geliştirici geçişinin arkasında kalmaya devam ediyor), özel ağlar aracılığıyla geliştirilmiş grafikler ve daha fazlası gibi bazı değişiklikler daha var.

Android 14 Beta 2’deki habersiz değişiklikler

Google’ın ifşa ettiği şeylerin yanı sıra, yeni beta sürümünü deneyen kullanıcılar bazı habersiz değişiklikleri de ortaya çıkardı. Bunlardan bazıları, gazeteci Mishaal Rahman’ın izniyle aşağıda vurgulanmıştır:

Pixel cihazlarınız zaten Android 14 beta programına kayıtlıysa, otomatik olarak Beta 2’ye OTA güncellemesi alacaklardır.

Pixel telefonlar için Android 14 Beta 2 geldi, işte yenilikler

Teknory