Play Store’daki VPN uygulaması güvenli mi? Google artık sizi bilgilendirmeye yardımcı olacak.

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, belirli uygulama türleri için Google Play Store’da yeni bir banner sunuyor. Banner, kullanıcıya hangi uygulamaların bağımsız bir güvenlik incelemesi aldığı konusunda bilgi verecektir. Banner ilk olarak VPN uygulamaları için görünmeye başlayacaktır. Geçen ay Google, Android uygulama yüklemeleri için Google Play Koruma’ya gerçek zamanlı uygulama taramayı tanıttığını duyurdu. Artık […]

Play Store’daki VPN uygulaması güvenli mi?  Google artık sizi bilgilendirmeye yardımcı olacak.

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, belirli uygulama türleri için Google Play Store’da yeni bir banner sunuyor.
  • Banner, kullanıcıya hangi uygulamaların bağımsız bir güvenlik incelemesi aldığı konusunda bilgi verecektir.
  • Banner ilk olarak VPN uygulamaları için görünmeye başlayacaktır.

Geçen ay Google, Android uygulama yüklemeleri için Google Play Koruma’ya gerçek zamanlı uygulama taramayı tanıttığını duyurdu. Artık şirket, Google Play mağazasında hangi uygulamaların bağımsız bir güvenlik incelemesinden geçtiğini görmeyi kolaylaştırıyor.

Bugün Google, belirli uygulama türleri için Google Play mağazasına yeni bir banner eklediğini duyurdu. Hangi uygulamaların bağımsız bir güvenlik incelemesinden geçtiğine dair basitleştirilmiş bir görünüm sağlayan banner, ilk olarak VPN uygulamaları için görünmeye başlayacak.

Google, VPN’lerin işlediği hassas ve önemli miktarda kullanıcı verisi nedeniyle ilk olarak VPN’ler için banner’ı piyasaya süreceğini söylüyor. Aşağıdaki görselde kullanıcıların göreceği banner örneğini görebilirsiniz. Sağda gösterilen rozetin bulunduğu uygulamaların minimum küresel güvenlik standardı açısından doğrulandığı açıklanmaktadır.

Afiş

Bu rozetler, aşağıdaki görselde görebileceğiniz uygulamanın veri güvenliği bölümünde görünecektir. Güvenlik incelemesi, geçen yıl tanıtılan bir değerlendirme olan Mobil Uygulama Güvenlik Değerlendirmesi (MASA) kullanılarak üçüncü bir taraf tarafından gerçekleştirildi. Google, bu rozeti kazanan uygulamaların en azından minimum sektör mobil güvenlik ve gizlilik standartlarını uyguladığını söylüyor.

Rozet

Daha fazla bilgi istiyorsanız veya hangi uygulamaların onaylandığını görmek istiyorsanız Google, kullanıcıların gidebileceği bir “Daha Fazla Bilgi Edinin” olacağını söylüyor. Kullanıcıyı şu adrese yönlendirecektir: Uygulama Doğrulama Diziniİncelenen uygulamaların tam listesinin yanı sıra ek teknik değerlendirme ayrıntılarının bulunduğu yer.

Play Store’daki VPN uygulaması güvenli mi? Google artık sizi bilgilendirmeye yardımcı olacak.

Teknory