Profesyonel bir oyuncu gibi nasıl canlı yayın yapılır

Süper yıldızlık yayın yolculuğunuza nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır

Profesyonel bir oyuncu gibi nasıl canlı yayın yapılır

Canlı akış motorlarınızı başlatın

Video oyunları akışı tamamen basit bir kavramdır: birisi bir oyun oynar ve onu internete canlı olarak aktarır ve siz de seyredersiniz. Ama neden boş boş oturup tüm eğlenceyi en sevdiğiniz yayıncılara bırakasınız?

Orta düzeyde teknik bilgiye sahip bir profesyonel gibi yayın yapmak için kendinizi ayarlayabilirsiniz.

Favori oyunlarını yayınlamak isteyen biri için bir sürü farklı çözüm var. Hem Sony PS4 Pro hem de Microsoft Xbox One X , doğrudan yerleşik akış özelliklerine sahiptir. Bir PC oyuncusuysanız, oyununuzu canlı olarak almak genellikle birkaç tuşa basmak kadar kolaydır.

Kurulumu tamamladıktan sonra akış kadar basit, Twitch süperstarlığı noktasına gelmek biraz göz korkutucu olabilir. Örneğin, yerel akış desteği olmayan Nintendo Switch gibi bir konsolda akış yapmak isterseniz ne olur? Hangi hizmetleri kullanmalısınız? Peki ya yazılım?

Bu kılavuz, modern PC oyunlarından konsollara ve hatta akışlı retro oyunlara kadar çeşitli farklı senaryolar altında çalışmaya başlamanıza yardımcı olacaktır. Kilometreniz değişebilir, ancak tercihlerinize uygun bir şey bulmanız için canlı oyun yayınlamanın yeterince farklı yolu vardır.

Öyleyse başlayalım.

Akış donanımı

Daha önce de belirtildiği gibi, PS4 ve Xbox One, işletim sistemlerinde yerleşik olarak akışa sahiptir. Diğer konsollardan görüntü akışı yapmak istiyorsanız, bir yakalama kartına veya Razer Ripsaw, Hauppauge HD PVR 60 veya Elgato HD 60S gibi bir kişisel video kaydediciye (PVR) ihtiyacınız olacak.

Bir yakalama kartı, konsolunuz ve televizyonunuz arasında oturan, HDMI sinyalini alıp bilgisayarınıza veren oldukça basit bir donanım parçasıdır. HDMI'yı doğrudan konsolunuzdan HDTV'nize bağlamak yerine, konsoldan yakalama kartına ve yakalama kartından televizyona geçersiniz.

(Genellikle) yakalama kartından bilgisayarınıza bir USB kablosu olan bir bağlantı daha vardır. Boom. Basit.

Xbox One veya PS4'ün akışını da kullanmanıza gerek yok. Konsolları bir yakalama kartı aracılığıyla çalıştırabilir ve akışlarınızı yönetmek için tercih ettiğiniz herhangi bir yazılımı kullanabilirsiniz.

Wii veya PS2 gibi daha eski konsollar, bazı üst düzey yakalama cihazları aracılığıyla yayınlanabilir. Birkaç Hauppage modeli, Razer Ripsaw ve diğerleri, bir adaptör aracılığıyla bileşen video desteğine sahiptir.

Wii bileşen kabloları oldukça ucuzdur ve ek bonus, açık artırma sitelerinde GameCube bileşen kabloları için 200 $'dan fazla harcamak yerine eski GameCube oyunlarınızı bulup Wii üzerinden oynayabilmenizdir.

Retronotlar için profesyonel ipucu: Razer Ripsaw, PS3'ün tescilli kompozit kabloları için bir adaptörle birlikte gelir, ancak PS2 ile gayet iyi çalışır. PS2 tam olarak retro olmasa da, orijinal donanımda Grand Theft Auto: Vice City veya Final Fantasy X'i yayınlamak hala oldukça havalı.

Ekstra retro mu oluyorsun? PS1 oyunlarını PS3'ünüzde oynayabilirsiniz (evet, her PS3'te bu özellik vardır), bu da insanları Sony'nin ilk konsolunun hareketli, çokgen dünyalarında retro bir yolculuğa davet edebileceğiniz anlamına gelir. PS3'ün katı HDCP korumasını aşmak için bir bileşen adaptörü kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Kamera ve mikrofon

Bir profesyonel gibi yayın yapmak istiyorsanız, yüzünüzü ortaya çıkarmanız ve hayranlarınızla etkileşim kurmanız gerekir. Akışınızda yalnızca birkaç izleyiciniz olsa bile, yorumları sohbette açılırken onlarla konuşarak deneyim daha iyi hale gelir.

Dizüstü bilgisayarınızda yerleşik bir web kameranız ve mikrofonunuz varsa, harika. İlk adımı attın. Ancak sorun şu ki, yerleşik cihazlar çok basit. İzleme dörtgeninin her tıklaması veya tuş vuruşu algılanır ve ses kalitesi kabaca gergin bir sicim parçasıyla çorba tenekesine konuşmaya benzer.

Her yerde özel bir web kamerası kurulabilir ve bu sayede akışınızda tam olarak nasıl göründüğünüzü kontrol edebilirsiniz.

Önerilerimizden birkaçı, uygun 1080p yakalama için Microsoft'un LifeCam Studio ve Logitech C922 Pro Stream Web Kamerasını içeriyor. 

Birkaç ekstra ile üstün ve ötesinde bir şey arıyorsanız, Razer's Stargazer, 60 fps'de 720p çekim yapan tek web kamerasıdır. Bununla birlikte, arkanızdaki arka planı otomatik olarak kaldırabilen daha fazla kamera var.

Sesinizle uyumlu bir yüze sahip olmak önemlidir, bu nedenle kendinizi güzel ışık alan bir yere konumlandırın ve kaliteli bir web kamerasını doğrudan yüzünüze doğrultun. Çoğu insan kamerasını yüzlerinin ekranda ¾ profilde olduğu bir yere kurmayı tercih ediyor gibi görünüyor, ancak zor ve hızlı bir kural yok.

Profesyonel bir oyuncu gibi nasıl canlı yayın yapılır

İyi bir mikrofon ekleyin ve altınsınız. Razer'den Seiren ve Seiren Elite, özellikle de adında 'Elite' olduğu için iyi seçimlerdir. Sieren Elite, kulağa harika gelmesinin yanı sıra, ayak sesleri veya bir klimanın gürültüsü gibi istenmeyen düşük frekanslı titreşimleri kesen yerleşik bir yüksek geçiş filtresidir.

Bazı akış yazılımları, arka planı, yani "yeşil ekranı" renklendirmenize izin verir; bu nedenle, Amazon'da birkaç dolar harcarsanız ve oturduğunuz yerin arkasına yeşil bir sayfa asarsanız, izleyicileriniz yalnızca sizi ve gülen yüzünüzü görür.

Intel'in Realsense teknolojisine sahip web kameraları, yeşil bir sayfaya ihtiyaç duymadan arka planı temizleyebilir, ancak en iyi sonuçların yazılım yerine fiziksel bir ekranla olduğunu buldum.

Yazılım: XSplit, OBS veya başka bir şey?

Bir yakalama kartı her şey yolunda ve iyidir, ancak bilgisayarınıza bir kez çarptığında, o videoyu uçsuz bucaksız dijital denize göndermesi gerekir. Orada birçok yazılım çözümü var. Elgato serisi gibi bazı kartlar kendi sağlam akış çözümleriyle birlikte gelir.

Aslında, kullandığım diğer programlara göre Elgato Game Capture HD'nin bazı özelliklerini tercih ediyorum. Yükleme bant genişliğinizi ayarlamak için bir kadranı vardır ve örneğin birkaç farklı özel kaplama yapılandırmasını kaydeder.

Ancak yine de, yayın ekosisteminizde hangi özelliklerin en önemli olduğuna karar vermek size kalmış.

Profesyonel bir oyuncu gibi nasıl canlı yayın yapılır

Muhtemelen şu anda oyun görüntüleri akışı için en büyük iki çözüm, XSplit Gamecaster ve Open Broadcaster Software veya OBS'dir. Her ikisini de kullandım ve kişisel olarak Xsplit'i büyük ölçüde kurulum kolaylığı nedeniyle daha çok seviyorum.

Akışınızın temel olarak her yönü üzerinde gerçekten tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız ve video kodlamanın maksimum bit hızına kadar demek istiyorum, OBS tam size göre. Açık kaynaklı, ücretsiz yazılım, kullanıcı arayüzü estetiği konusunda hafiftir, ancak teknik ince ayarlar ve derinlik açısından ağırdır. Linux'tan XSplit'e Windows: gizemli, ancak güçlü ve esnek.

XSplit'in kurulması ve çalıştırılması tartışmasız ikisi arasında daha kolay. Video yayınınız için kaplamalar, bir ton akış hizmetiyle iyi entegrasyon ve filigran yerleştirmek için bir WYSIWYG konsolu, özel grafik kaplamaları ve web kamerası video pencereniz ile XSplit benim tercihimdir.

XSplit ayrıca PC oyunlarının akışını gerçekten kolaylaştırır. Yazılım yüklenip ayarlandıktan sonra, Ctrl+Tab herhangi bir PC oyun oturumu sırasında bir yayını başlatmak için kontrol konsolunu çağırır.

Akış hizmetleri

Dışarıda bu kadar çok akış hizmetinin olması biraz çılgınca: Uplay, Hitbox, Niconico, U-stream, ancak en büyükleri muhtemelen YouTube ve Twitch adında cesur bir mor başlangıç.

Tamam, açıkçası Twitch gözüpek bir başlangıç ​​değil, ancak mor ve kesinlikle şu anda akış için en büyük site. Ancak YouTube'un, yayın sağlığı ve diğer önemli bilgiler hakkında hayati istatistikler sağlayan canlı "kontrol odası" gibi bazı gerçek avantajları vardır. YouTube ayrıca akışlarınızı kaydeder ve daha sonra gelecekteki yüklemeler için arşivler. Aslında, akışlarınızı otomatik olarak Let's Plays'e dönüştürür.

OBS veya XSplit veya başka bir şey olsun, akış hizmetinizi akış istemcinize de bağlayabilirsiniz. Xsplit'te, "hesaplar" sekmesinde Twitch veya YouTube hesabınızla oturum açmak kadar kolaydır.

OBS çok daha karmaşıktır , ancak imkansız değildir. Kurulum da tek seferlik, yani bu var.

Canlı yayın yap!

Web kameranız yerinde. Mikrofon seviyeleriniz iyi ve yeşil ekranınız resim içinde resimden sizin dışınızdaki her şeyi silmiş. Şimdi ne olacak? Eh, eğlenceli olmalısın. Hangisi aslında söylemesi yapmaktan daha kolay.

Bazı arkadaşlarınızı izlemeye davet edin. İnsanları sohbete katılmaya teşvik edin. Akışınızı izleyen yalnızca bir kişi olsa bile, sohbet edin. Elbette bir oyun oynuyorsun, ama herkes oyun oynayabilir. Bir profesyonel sadece oyun oynamaz, profesyoneller bir gösteri sunar.

İyi ekipman, izleyicilerle etkileşime girme isteği ve canlı bir izleyici önünde oyun oynama arzusunun birleşimi, bir profesyonel gibi akışın temel direkleridir. Kendinizi bir kez dışarı çıkardığınızda, zor kısım başlıyor: bir izleyici kitlesi oluşturmak. Zaman alır ve cesaret ister, ancak kimse izlemiyorsa, yine de eğlenmeniz gerekir. Çünkü aksi halde, ne anlamı var?

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow