Quest 2’de Uygulama Laboratuvarı Nasıl Edinilir?

Meta Quest ailesinin geniş bir oyun ve uygulama kitaplığı vardır ve Oculus Mağazası, başlığınızda yeni uygulamalar keşfetmenin resmi yoludur. Ancak, Quest içeriğine erişmenin bir alternatifi vardır. Meta (eski adıyla Facebook) başlattı Uygulama Laboratuvarı Şubat 2021’de. Bununla kullanıcılar, Oculus Store dışı oyunları ve uygulamaları yükleyebilir. App Lab, resmi mağazası kadar sıkı olmasa da, hâlâ Meta tarafından […]

Quest 2’de Uygulama Laboratuvarı Nasıl Edinilir?

Meta Quest ailesinin geniş bir oyun ve uygulama kitaplığı vardır ve Oculus Mağazası, başlığınızda yeni uygulamalar keşfetmenin resmi yoludur. Ancak, Quest içeriğine erişmenin bir alternatifi vardır.

Meta (eski adıyla Facebook) başlattı Uygulama Laboratuvarı Şubat 2021’de. Bununla kullanıcılar, Oculus Store dışı oyunları ve uygulamaları yükleyebilir. App Lab, resmi mağazası kadar sıkı olmasa da, hâlâ Meta tarafından yönetiliyor.

Orada sunulan uygulamalar ve oyunlar daha az kararlı olabilir. Yine de Uygulama Laboratuvarı, VR topluluğu için popüler bir seçenek olmaya devam ediyor. Burada neden indirmeyi düşünmeniz gerektiğini açıklayacağız ve birden fazla basit kurulum seçeneği sunacağız.

Uygulama Laboratuvarı Nasıl Çalışır?

Uygulama Laboratuvarı’na erişim elde etmek için SideQuest’e ihtiyacınız olacak. SideQuest’i bilgisayarınıza indirebilir veya bir tarayıcı aracılığıyla erişebilirsiniz. Yalnızca App Lab içeriğiyle ilgileniyorsanız, şu adrese gidin: SideQuest web sitesi Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda. Bu web sitesindeki tüm önemli App Lab uygulamalarına ve oyunlarına göz atabilirsiniz.

Resmi Oculus Mağazasına göz atmaya alışkınsanız, Uygulama Laboratuvarı’nın çalışma şekline uyum sağlamak için zaman ayırabilirsiniz. Oculus Mağazası, geleneksel bir sanal vitrin gibi çalışır. Cihazınız ne olursa olsun (PC, telefon veya kulaklık), tüm içerik tek bir yerde görünür. Meta onaylı oyunların ve uygulamaların tüm kataloğu sadece bir tık ötede.

Ancak, Uygulama Laboratuvarı tamamen farklı çalışır. Her uygulamanın ayrı bir URL listesi vardır. Geliştiriciler daha sonra bu URL’yi istedikleri şekilde dağıtmayı seçebilirler. Bir kullanıcı URL’yi kitaplığa eklediğinde, uygulama tıpkı diğer Oculus Mağazası başlıkları gibi yüklenebilir. Şans eseri, SideQuest aracılığıyla tüm Uygulama Laboratuvarı içeriğine erişmenin daha kolay bir yolu var.

Uygulama Laboratuvarı İçeriğini Yükleme

SideQuest sayesinde, kullanıcılar App Lab oyunlarını satın alabilir ve yükleyebilir. Beğendiğiniz bir oyun bulduğunuzda şu adımları izleyin:

 1. Doğrudan oyun başlığının sağındaki Uygulamayı İndir (Oculus) düğmesini seçin.
 2. Meta hesabınıza giriş yaptığınızdan emin olun. Oyunu indirmek için mavi butona tıklayın.
 3. Oculus mobil uygulamasını açın.
 4. Kitaplığınızdaki kitap simgesine dokunun.
 5. Az önce indirdiğiniz App Lab oyununa tıklayın.
 6. “Kulaklığa Yükle”ye dokunun. oyun artık Oculus Quest’teki resmi oyunlar listenizde görünecektir.

Yandan Yükleme İçeriği Buna Değer mi?

App Lab, resmi mağaza dışında VR içeriğine erişim sürecinin tamamını kolaylaştırdı. Ancak, oyunları bilgisayarlarına yandan yüklemek isteyenler için çok daha fazla potansiyel var. Görev 2. Doom, Quake ve Half-Life gibi 90’lı yılların klasik video oyunları, fan yapımı bağlantı noktaları sayesinde VR’de oynanabilir. Meta’nın varsayılan ortamını değiştirmek için kulaklığınıza özel ev ortamları da yükleyebilirsiniz.

İşte burada SideQuest devreye giriyor. Bilgisayarda Android Debug Bridge (ADB) komutlarını kullanabilmenize rağmen, birçok kişi SideQuest’i daha uygun bir seçenek olarak görüyor.

Yandan Yükleme VS Uygulama Laboratuvarı

Uygulama Laboratuvarı ve yandan yükleme aynı öncülü paylaşır. Ancak App Lab, Meta’nın resmi çözümüdür. Teknik bilgi gerektirmeden ortalama bir kullanıcı için daha erişilebilir. App Lab kullanmanın yandan yüklemeye göre birçok güvenlik avantajı da vardır.

Daha da önemlisi, uygulamaları ve oyunları yandan yüklerken cihazlarınızı riske atabilirsiniz. Şüpheli indirmeler, kullanıcıların yandan yükleme sırasında yanlışlıkla sistemlerine yüklediği kötü amaçlı yazılım içerebilir. App Lab’i kullanmak, cihazınızın güvende kalmasını sağlamanın bir yoludur.

SideQuest İlk Kez Kurulum

SideQuest’i ilk indirdiğinizde, ilk kurulumu tamamlamanız gerekir.

 1. Telefonunuzu ve kulaklığınızı bir USB kablosuyla bağlayın.
 2. Cihazınızla ilişkili Oculus hesabının bir geliştirici olarak kayıtlı olduğundan emin olun.

Kurulum tamamlandığında, Geliştirici Moduna geçebilirsiniz. Başlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Telefonunuzda Meta Quest uygulamasını açın.
 2. Ayarlar sekmesinde “Cihazlar” üzerine tıklayın.
 3. Quest 2 kulaklığınızı cihaza “Bağlı” olacak şekilde seçin.
 4. “Kulaklık Ayarları”na gidin ve “Geliştirici Modu”nu seçin.
 5. Anahtarın “Açık” olduğundan emin olun.
 6. Quest 2’yi yeniden başlatın.

Cihazı tekrar açtığınızda geliştirici modu etkinleştirilir. Gitmek SideQuest indirme sayfası ve sisteminiz (PC, Mac veya Linux) için Easy Installer’ı edinin.

PC için SideQuest’i Yükleme

SideQuest’i doğrudan kulaklığınıza yüklemek için aşağıdakileri yapmak isteyeceksiniz:

 1. Bir USB’ye bağlayın ve kulaklığı açın.
 2. Easy Installer’da “SideQuest’i Kulaklığınıza Kurun”u seçin.
 3. Kurulum tamamlandıktan sonra cihazın fişini çekin.
 4. Quest Uygulama Kitaplığındaki “Bilinmeyen Kaynaklar” sekmesine gidin.
 5. “SideQuest”i seçin.
 6. seninkine git SideQuest hesabı farklı bir cihazda ve kulaklıktan bağlantı kodunu girin.

Hesabınızı bağladıktan sonra, SideQuest’i kulaklığınızda kullanabilirsiniz – telefon gerekmez. Listeleme sayfasındaki pembe düğmeye tıklayarak herhangi bir uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Android için SideQuest’i Yükleme

Android kullanıcısıysanız, ek bir seçeneğiniz vardır. Birkaç yıl önce SideQuest, kullanıcıların telefonlarına içerik yüklemesine izin veren bir Android uygulaması yayınladı. Bir Android’de SideQuest kurulumu için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. SideQuest uygulamasını şu adresten indirip yükleyin: Google oyun.
 2. Telefonunuzu Quest 2’ye bağlamak için bir USB kablosu kullanın. İstendiğinde, “USB Hata Ayıklamaya İzin Ver” onaylayın.
 3. Hata ayıklama tamamlandıktan sonra Android için SideQuest’i başlatın.
 4. Araç çubuğunun ortasındaki logo yeşil ise, her şey doğru şekilde bağlanmıştır.
 5. Değilse, kulaklığınızı çıkarmayı ve yukarıdaki adımları tekrarlamayı deneyin.
 6. Uygulama içinde indirmek için bir oyun bulun.
 7. oyun listesinde “Kulaklığa Yükle”ye basın.
 8. İndirme tamamlandığında bir “Başarılı” mesajı göreceksiniz.

Oculus Quest 2 için İçerik İndirmenin Yeni Bir Yolu

Diğer kaynaklar kadar sezgisel olmasa da Uygulama Laboratuvarı, tipik Oculus ailesinin teklifleri dışında bir şeyler arayanlar için uygun bir seçenektir. Ayrıca, Oculus Quest 2’ye yandan içerik yüklemekten daha güvenlidir. Uygulama Laboratuvarı’na göz atarken içeriği hızlı bir şekilde yükleyebilmek için önce SideQuest’i indirmeyi unutmayın.

Hiç resmi Oculus mağazasının dışında herhangi bir içeriği denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize deneyimlerinizden bahsedin.

Teknory