‘IDP.Generic’ Nedir?

Bilgisayar tehditleri korkutucu; onları zamanında tespit etmek, hasarı önlemenin tek yoludur. Avast veya AVG gibi antivirüsler kullanıyorsanız, ‘IDP.Generic’ tehdit uyarısı almış olabilirsiniz. Ve belki de bunun ne anlama geldiğini ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Bu makale ‘IDP.Generic’ tehditlerini detaylandırıyor ve ne zaman endişelenmeniz gerektiğini açıklıyor. Ayrıca ‘IDP.Generic’ Avast ve AVG’nin ne olduğunu da açıklar. […]

‘IDP.Generic’ Nedir?

Bilgisayar tehditleri korkutucu; onları zamanında tespit etmek, hasarı önlemenin tek yoludur. Avast veya AVG gibi antivirüsler kullanıyorsanız, ‘IDP.Generic’ tehdit uyarısı almış olabilirsiniz. Ve belki de bunun ne anlama geldiğini ve ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsunuz. Bu makale ‘IDP.Generic’ tehditlerini detaylandırıyor ve ne zaman endişelenmeniz gerektiğini açıklıyor. Ayrıca ‘IDP.Generic’ Avast ve AVG’nin ne olduğunu da açıklar.

‘IDP.Generic’ Nedir?

‘IDP.Generic’, virüsten koruma kimlik algılama korumanızın (IDP) genel bir dosyadan olası bir tehdit algıladığında verdiği bir uyarıdır. ‘IDP.Generic’ uyarılarının çoğu kötü niyetli kaynaklardan değildir; antivirüs bunları Truva atı, kötü amaçlı yazılım veya virüs gibi davrandıkları için algılar. Bir ‘IDP.Generic’ şu olabilir:

 • Gerçek bir pozitif: Tespit edilen tehdit gerçektir ve cihazda kalırsa hasara neden olabilir.
 • Yanlış pozitif: Tespit edilen tehdidin cihazınız üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.

Antivirüsünüz tehdit edici bir dosya algıladığında onu siler ve önemli belgeleri kaybedebilirsiniz. Bir ‘IDP.Generic’ uyarısı aldığınızda dosyalarınızın hiçbirinin bozuk olmadığından emin olmak için başka bir antivirüs ile çapraz kontrol yapmak en iyisidir.

İşaretlenen dosyayı daha fazla değerlendirmek için konumunu kontrol edebilirsiniz. Dosya temp klasöründeyse bir tehdittir çünkü kötü amaçlı yazılımlar ve Truva atları genellikle oraya gelir. Ayrıca, dosyanın kaynağını ve adını da kontrol edebilirsiniz. Kaynak şüpheliyse ve ad kötü niyetliyse ‘IDP.Generic’ uyarısı yasaldır.

Yanıltıcı ‘IDP.Generic’ Uyarılarının Üstesinden Gelme

‘IDP.Generic’ tehditlerini zamanında fark ederseniz, cihazınızı olası tehlikelerden korumaya yardımcı olabilirsiniz. Ancak, ‘IDP.Generic’ uyarısı yasal olmadığında önemli belgeleri silmek istemezsiniz. Yanlış uyarı almaktan kaçınmak için her zaman en güncel antivirüs programını kullanın.

Eski bir antivirüs, tüm dosyalarınızı kötü amaçlı olarak işaretlemek için eski tanımları kullanır. Ayrıca, çevrimiçi incelemeleri ve önerileri araştırarak veya okuyarak güvenilir antivirüs uygulamalarını kullanın.

Avast’ta ‘IDP.Generic’ Bildirimleri Nedir?

dur iOS, Android, Microsoft Windows ve macOS için siber güvenlik koruması sunan bir antivirüs. Cihazınızı tarar ve PC’nizin zarar görmesini önlemek için kötü amaçlı yazılımları engeller. Ayrıca, bozuk dosyaları hasara neden olmadan hemen ortadan kaldırır.

Avast, ücretsiz ve ücretli abonelik olmak üzere iki plan sunar. Ücretli sürüm tam koruma sağlarken, ücretsiz sürüm fidye yazılımlarını engellemez.

‘IDP.Generic’ Avast, Avast antivirüsünün bilgisayarınızda potansiyel bir tehdit algıladığında verdiği bir tehdit bildirimidir. Tehdit gerçek bir pozitif olabilse de, Avast’ın indirmeleri çalışmadan önce silerek veya mevcut dosyaları engelleyerek yanlış pozitifler verdiği zamanlar vardır.

‘IDP.Generic’ Avast’ı değerlendirir ve bunun hatalı bir pozitif olduğunu fark ederseniz, aşağıdaki şekilde ilerlemelisiniz:

 1. Avast uygulamanızda “Koruma”yı tıklayın.
 2. “Virüs Sandığı”nı seçin.
 3. Dosyaları sağ tıklayın ve “Geri Yükle”yi tıklayın.

Bunu yapmak, Avast’ın dosyaları engellemesini engeller. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için Avast’ın en son sürümünü kullanmalısınız.

‘IDP.Generic’ Avast bir indirmeyi engelliyorsa ve bunun kötü amaçlı olmadığından eminseniz indirmeye şu şekilde devam edebilirsiniz:

 1. Avast’ı açın ve “Koruma”ya gidin.
 2. Yakalanan tüm dosyaların geçmişini bulmak için “Virüs Sandığı”na çift tıklayın.
 3. Dosyayı indirme konumuna geri yüklemek için “Dosya Ekle”yi seçin ve “Geri Yükle ve İstisna Ekle”ye tıklayın.

AVG’de ‘IDP.Generic’ Bildirimleri Nedir?

ortalama PC’nizi ve Android cihazlarınızı gizliliğinizi tehdit eden kötü niyetli saldırılardan koruyan bir antivirüs yazılımıdır. Uygulamalar, indirmeler, bağlantılar ve dosyalar için güvenlik özellikleri sunar.

AVG, virüsler, Truva atları ve kötü amaçlı yazılımlar dahil olmak üzere cihazınızı tehlikeye atabilecek herhangi bir şey algıladığında ‘IDP.Generic’ tehdit uyarısı verir. Cep telefonunuzun veya PC’nizin arka planında çalışır ve yanlışlıkla tıklamamanız için size tüm bozuk dosyaları gösterir.

Avast gibi, AVG tarafından bulunan ‘IDP.Generic’ de yanlış pozitif olabilir. Güvenli dosyaları kötü amaçlı olarak algılayabilir ve engelleyebilir. AVG yazılımının güncellenmiş bir sürümünün kullanılması bu tür durumları azaltabilir. İşaretli dosyayı değerlendirmek için diğer antivirüsleri kullanarak her yanlış pozitifi değerlendirmeye değer.

‘IDP.Generic’ Tehdidi Nedir?

‘IDP.Generic’ tehdidi, siber suçluların yasalmış gibi gizlediği ancak cihazınıza bulaşan ve dosyalarınızı yok eden bir dosyadır. Antivirüsler, bu tür tehditleri herhangi bir hasara yol açmadan önce tespit edip ortadan kaldırmaya yardımcı oldukları için çok önemlidir.

‘IDP.Generic’ Tehdit Türleri

 • Virüs: Bir bilgisayar virüsü, çalıştırıldığında çoğalarak diğer programlara veya dosyalara yayılan kötü amaçlı kod ekleyen bir tehdittir. Bu, programların normal işleyişini bozar ve cihazınız zamanla kullanılamaz hale gelir.
 • Kötü amaçlı yazılım: Bir bilgisayar ağını bozmak, gizli bilgileri sızdırmak veya kullanıcıların önemli bilgilere erişmesini engellemek için tasarlanmış yazılımları ifade eder. Gizlilik ve güvenlik tehdidi oluşturur.
 • Truva Atı: Truva atı, meşru bir uygulama veya yazılımı taklit eden ancak zararlı dosyalara yol açan bir tehdittir. Siber suçlular bunu gizler ve şüphelenmeyen kullanıcılar tuzağa düşer.

‘IDP.Generic’ Gerçek Pozitif Nasıl Kaldırılır

Bir ‘IDP.Generic’ uyarısını değerlendirir ve bunun gerçek bir pozitif olduğunu görürseniz, işaretlenen dosya veya uygulamayı hemen ortadan kaldırmalısınız, aksi takdirde sisteminiz bozulur. İşte yapmanız gerekenler:

 • Kötü amaçlı dosyaların ve uygulamaların otomatik olarak çalışmasını önlemek için bilgisayarınızı Güvenli Modda yeniden başlatın.
 • Bu bir dosyaysa kalıcı olarak silin.
 • Bu bir uygulamaysa kaldırın.
 • Gecikiyorsa tarayıcınızı varsayılana sıfırlayın.

‘IDP.Generic’ Kötü mü?

İnterneti günlük olarak kullanmak, sizi virüsten koruma yazılımınız işaret edene kadar şüphelenmeyeceğiniz tehditlere maruz bırakır. ‘IDP.Generic’ tehditleri fark edilmezse, dosyalarınızı mahvedebilir ve onları kaybetmenize neden olabilir.

‘IDP.Generic’ fena değil. Yasal olup olmadığını değerlendirmeniz gereken dosyalara dikkatinizi çeker. Bazı durumlarda, bir antivirüs size yanlış bir pozitif verebilirken, bir ‘IDP.Generic’ tehdidi barındırma riskinden uzak durursunuz. İşaretli bir dosya güvenliyse, onu antivirüs taramasından muaf tutabilirsiniz.

‘IDP.Generic’ Bildirimlerinden Nasıl Kaçınılır?

Bir yazılımı veya uygulamayı kullanmak istediğinizde bir tehdit bildirimi alırsanız, bunaltıcı olabilir. Bu nedenle, tehditlerden nasıl kaçınacağınızı ve sorunsuz bir internet deneyimi elde edeceğinizi bilmelisiniz. İşte alabileceğiniz bazı önleyici tedbirler:

Sahibinin Sitesinden Uygulamaları ve Yazılımları İndirin

Bazı üçüncü taraf siteler yazılımları sahibinden daha düşük fiyata satarken, cihazınızı yok etmeyi hedefleyen tehditlerle gelirler. Yasal sahibinden bir uygulama veya yazılım indirmek, güvenliğinizi ve gizliliğinizi korur.

Açılır Reklamlardan Kaçının

İnternet, sevdiğiniz şeylerin ve aramalarınızın algoritmalarını tutar. Gezinirken, onları tıklamanız için sizi cezbeden cazip reklamlar alacaksınız, ancak siber tehdit taşıyabilecekleri için bunu yapmamalısınız. Alternatif olarak, olası riskleri en aza indirmek için reklam engelleyicileri indirebilirsiniz.

En Son Antivirüs Sürümünü Kullanın

Eski antivirüs, çoğu dosyayı ‘IDP.Generic’ tehdidi olarak işaretleyebilir. Yanlış pozitiflerden ve cihazlarınızı değerlendirme zahmetinden kaçınmak için güncel kalın.

Artık biliyorsun

Antivirüsünüz mevcut bir dosyayı tehdit olarak algıladığında ‘IDP.Generic’ bildirimleri alırsınız. Tehditler, Avast ve AVG gibi üçüncü taraf antivirüslerde yaygındır. Bazı uyarılar zararlı olmasa da bazıları bilgisayarınıza zarar verebilir. Böyle bir uyarı alırsanız, bunun bir tehdit olup olmadığını anlamak için işaretli dosyayı farklı bir antivirüs kullanarak değerlendirmelisiniz. Mevcut yazılımınızı kaldırıp yenisini ekleyebilir veya mevcut yazılımınızı korurken çevrimiçi tarama yapmak için bir virüsten koruma web sitesine erişebilirsiniz.

Teknory