Samsung Galaxy S23 ünitelerinin satış rakamları iyi görünüyor ancak Z serisi yetersiz görünüyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi TL;DR Üçüncü taraf bir kaynağa göre, Samsung Galaxy S23 birimlerinin sayısı en çok S22 serisine satıldı. Ancak aynı kaynağa göre Samsung’un 2023 katlanabilir telefonları benzer bir başarı göstermiyor. Samsung’un yeni Galaxy Z telefonlarının soğuk karşılanmasına bazı yeniliklerle yanıt vermesi gerekebilir. Samsung her yıl iki büyük amiral gemisi telefon serisini piyasaya […]

Samsung Galaxy S23 ünitelerinin satış rakamları iyi görünüyor ancak Z serisi yetersiz görünüyor

Robert Triggs / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Üçüncü taraf bir kaynağa göre, Samsung Galaxy S23 birimlerinin sayısı en çok S22 serisine satıldı.
  • Ancak aynı kaynağa göre Samsung’un 2023 katlanabilir telefonları benzer bir başarı göstermiyor.
  • Samsung’un yeni Galaxy Z telefonlarının soğuk karşılanmasına bazı yeniliklerle yanıt vermesi gerekebilir.

Samsung her yıl iki büyük amiral gemisi telefon serisini piyasaya sürüyor: Galaxy S serisi ve Galaxy Z serisi. Bu yıl Samsung Galaxy S23 ailesinin yanı sıra Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5’i de gördük. Lansmanların tamamlanması ve Samsung’un bu yıl amiral gemilerinin dışında kalmasıyla işler nasıl görünüyor?

X’teki (eski adıyla Twitter) bir sızıntıdan alınan bilgiler bize bu konuda biraz fikir veriyor. Revegnus Güney Koreli bir finansal hizmetler şirketi olan Hana Securities Co., Ltd.’ye ait olduğu iddia edilen bazı rakamlar yayınladı. Verilere göre satılan Samsung Galaxy S23 sayısı, aynı dönemde Galaxy S22 serisi için gördüğümüzden yaklaşık %22 daha fazla. Spesifik olarak bu, Galaxy S23 ailesinin tamamında 22,89 milyon adet satıldığı iddia ediliyor.

Bu verilere göre beklendiği gibi Galaxy S23 Ultra en çok satan cihaz oldu. İşte nasıl bozuluyor:

  • Samsung Galaxy S23 Ultra’nın satılan birimleri: 10,69 milyon
  • Satılan Samsung Galaxy S23 Plus birimleri: 4,11 milyon
  • Satılan Samsung Galaxy S23 birimleri: 8,09 milyon

Geçmiş yıllara göre seriden beklediğimiz şey bu. Samsung bile Plus modelinin her zaman en zayıf satıcı olduğunu defalarca itiraf etti. Bu da bizi bu rakamların muhtemelen gerçeğe dayandığına inanmaya yöneltiyor.

Peki ya katlanabilirler?

Ne yazık ki Samsung’un katlanabilir telefonlarında her şey yolunda gidiyor gibi görünmüyor. Revegnus’un gönderisine göre Galaxy Z Fold 5, aynı dönemde 2022’deki muadili kadar önemli bir farkla satış yapmıyor. Bu arada, Galaxy Z Flip 5 temelde yıldan yıla düz. Aşağıdaki farklara göz atın:

  • 1,25 milyon adet Z Katlama 5 1,35 milyon adede karşılık Z Katlama 4 (~%8 düşüş)
  • 2,26 milyon adet Z Çevirme 5 2,28 milyon adede karşılık Z Çevirme 4 (~%1 düşüş)

Bu rakamlar muhtemelen Samsung’u pek sevindirmiyor. Bu, satılan Samsung Galaxy S23 ünitelerinin sayısında olduğu gibi satışların çok fazla artmadığı anlamına gelmiyor, aynı zamanda Samsung katlanabilir ürünlere olan ilginin zaten sabit kaldığı anlamına da geliyor. Pixel Fold ve OnePlus Open gibi rakiplerin kritik başarılarının Samsung’un itibarına zarar vermesi çok muhtemel. 2023 katlanabilirlerinin, 2021 sürümleriyle neredeyse aynı olan 2022 sürümleriyle neredeyse aynı olmasının bir faydası yok.

Galaxy S24 serisinin Ocak veya Şubat aylarında, en yeni Samsung katlanabilir telefonların ise 2024 yazında piyasaya sürülmesini bekliyoruz.


Samsung Galaxy S23 ünitelerinin satış rakamları iyi görünüyor ancak Z serisi yetersiz görünüyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow