Windows PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınız normalden daha yavaş mı çalışıyor? Bu aşırı ısındığının bir işareti olabilir. Bu, bir çözüm bulmaya çalışırken sizi daha az üretken kılacak yaygın bir sorundur. Isı sorununu çözmediğiniz takdirde bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanmaya başlayacak, hatta bileşenleri kalıcı olarak hasar görebilir. Ayrıca fanınız zamanla gürültü yaparak Windows kullanıcı deneyiminizi bozabilir. Ancak fanınızı doğru şekilde nasıl […]

Windows PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınız normalden daha yavaş mı çalışıyor? Bu aşırı ısındığının bir işareti olabilir. Bu, bir çözüm bulmaya çalışırken sizi daha az üretken kılacak yaygın bir sorundur.

Isı sorununu çözmediğiniz takdirde bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde kapanmaya başlayacak, hatta bileşenleri kalıcı olarak hasar görebilir. Ayrıca fanınız zamanla gürültü yaparak Windows kullanıcı deneyiminizi bozabilir. Ancak fanınızı doğru şekilde nasıl kontrol edeceğinizi bilmek bu sorunları aşmanıza yardımcı olacaktır.

Bu makale, cihazınızı çalışır durumda tutabilmeniz için Windows 10 ve Windows 11 PC’de fan hızını kontrol edebileceğiniz yolları ele alacaktır.

Windows 10 PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Windows 10 PC’de fanın hızını kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Ancak hayranınız hakkında daha fazla bilgi öğrenmeniz de önemlidir.

Fan Tipi Nasıl Belirlenir?

Fan kontrollerinizi ayarlamaya başlamadan önce bilgisayarınızda bulunan fanın türünü anlamanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Bilgisayarı kapatın ve güç kablosunu çıkarın.
 2. Sol taraftaki paneli çıkarın.
 3. CPU soğutucusunu bulun. Genellikle anakartın üst kısmındadır.
 4. Soğutucunun fanını inceleyin ve ona bağlı kabloyu bulun.
 5. Kablonun 3 pinli DC veya 4 pinli PMW konektörü kullanıp kullanmadığını kontrol edin.

Bilgisayar kablolarına aşina değilseniz, yine de DC veya PMW konektörünüz olup olmadığını belirleyebilirsiniz. DC konektöründe donanıma giden 3 nokta bulunurken, PMW konektöründe bilgisayara sinyal göndermek için ek bir dördüncü kablo bulunur.

Bu iki konektör anakart, yazılım veya donanım aracılığıyla kontrol edilebilir. Fanınıza bağlı ikisinden herhangi birini bulursanız fan hızınızı ayarlamanız mümkündür.

BIOS ile Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Fanınızın hızını kontrol etmenin en hızlı yolu Temel Giriş/Çıkış Sistemini (BIOS) kullanmaktır. Anakartta yerleşik olduğundan, doğrudan Windows’tan erişemezsiniz.

BIOS’a girmek için şu adımları izleyin:

 1. Tıkla dişli simgesi Bilgisayarınızın Ayarlarını açmak için Başlat menüsündeki
 2. Musluk Güncelleme ve Güvenlik.
 3. Soldaki menüden seçin İyileşmek.
 4. Git Gelişmiş Başlangıçardından seçin Şimdi yeniden başlat. Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve yeni bir menü göreceksiniz.
 5. Bulmak Sorun giderme açılır menüde tıklayın ve Gelişmiş seçenekler.
 6. Seçmek UEFI Ürün Yazılımı Ayarları. Bu seçenek mevcut değilse, şu şekilde devam edin: Başlangıç ​​Ayarları.
 7. Bilgisayarınız yeniden başlatılırken tuşuna basın. F1 veya F2 BIOS’a girmek için tuşuna basın.
 8. Basmak Tekrar başlat.

Bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve sizi doğrudan BIOS’a götürecektir.

Her BIOS farklı olsa da fanınızı kontrol etmek için atmanız gereken adımlar genel olarak aynıdır.

İşte talimatlar:

 1. Aramak Donanım İzleme bölüm. Bazen şu şekilde görünür: PC Sağlık Durumu.
 2. Giriş CPU fanı sekmesi.

Fan ayarlarına girdikten sonra aşağıdaki öğeleri ayarlayabileceksiniz:

 • Fan tipinin seçilmesi (DC veya PMW)
 • Fan modunun seçilmesi. En yaygın seçenekler şunlardır: Son sürat, VerimVe Sessiz.
 • Sıcaklık eşik noktasının seçilmesi

Bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını istiyorsanız CPU’nun 70 dereceyi geçmemesi gerekir.

Speedfan ile Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Fan hızınızı değiştirmenin bir başka yararlı yolu da Speedfan’ı kullanmaktır. Uygulama, kullanıcıların CPU ayarları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlar. Aracı kullanmak için:

 1. İndirin ve yükleyin Hız fanı.
 2. İki seçeneğiniz olacak:
 3. Speedfan’ın ayarlarınızı kontrol etmesine izin vermek istiyorsanız “Otomatik fan hızı” seçeneğini seçin.
 4. Manuel olarak değişiklik yapmak istediğinizde, Yapılandır. Ardından, dokunun Gelişmiş.
 1. CPU türünüzü bulana kadar açılır menüyü inceleyin.
 2. Konektörüne (DC veya PMW) göre fan tipinizi seçin.
 3. Seçme Manuel.
 4. Tıklamak TAMAM ve Speedfan ana sayfasına dönün.

Artık uygulamanın ana sayfasındaki ok simgelerine basarak fanın hızını kontrol edebilmelisiniz. Hızı ayarlamanıza yardımcı olmak için fanın ne zaman daha yavaş veya daha hızlı çalıştığını gösteren bir RPM izleyici de göreceksiniz. Çok fazla ses çıkarmıyorsa ve düzgün çalışıyorsa, optimum fan hızını bulmuşsunuz demektir.

Windows 11 PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Bir işletim sisteminin yeni bir sürümünü kullanmak zorlu bir öğrenme süreci olabilir. Ancak her zaman karmaşık olmak zorunda değildir. Bilgisayarınızda Windows 11 yüklüyse fanınızı kontrol etmenin üç yolu vardır. Bilgisayar üreticisinin yazılımını, BIOS’u veya üçüncü taraf uygulamalarını kullanabilirsiniz.

PC Üretici Yazılımıyla PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Bilgisayarınızın üreticisi, cihazınızla tamamen uyumlu bir yazılım oluşturur. Gezinmesi kolaydır ve hızlı çalışır. Hangi yazılımın bilgisayarınıza en uygun olduğunu öğrenmek için şunu yapın:

 1. Bilgisayarınızın modelini ve üreticisini tanımlayın. Özel bir bilgisayarınız varsa anakartın modeline ve üreticisine bakın. Genellikle bilgisayarın arka kısmında bu bilgilerin yer aldığı bir etiket bulunur.
 2. Üreticinin müşteri destek sitesine gidin ve modelinizi seçin.
 3. Giriş İndirilenler sekmesini açın, ardından Sistem Yardımcı Programı sekmesi.
 4. Yardımcı program paketini indirin.
 5. Paketi kurun ve başlatın.
 6. Fan hızı ayarlarını seçin.

Fan ayarlarında genellikle maksimum 100 ve minimum 0 olmak üzere yüzde sistemi kullanılır. Ayar noktanız ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız o kadar soğuk olur. Daha düşük ayar noktaları, fanın soğutmayı durdurmasını ve daha az gürültü yaratmasını tetikler.

BIOS ile PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Windows 11’de BIOS’a girmek ve fan kontrollerini bu şekilde ayarlamak nispeten kolaydır.

 1. PC’yi kapatın.
 2. Bilgisayarı tekrar açın ve hızlıca BIOS kısayol tuşuna basın. Bilgisayarınıza bağlı olarak F1, F12 veya “Sil” tuşu olabilir.
 3. Açılır menüde fan ayarları bölümünü bulun. Genellikle altındadır Bilgisayar sağlığı, Gelişmişveya Hız aşırtma.

BIOS ayrıca fan hızı ayarları için yüzde sistemini kullanır. Yine 100 en yüksek ayar noktası, 0 ise en düşük ayar noktasıdır. Değişikliklerinizi yaptıktan sonra tıklayın Kaydetmek. Daha sonra tuşuna basın çıkış BIOS’tan çıkmak için.

Üçüncü Taraf Uygulamalarla PC’de Fan Hızı Nasıl Kontrol Edilir

Birçok farklı üçüncü taraf uygulaması, hayranınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır. SpeedFan Ve Argus Monitörü en popülerleri arasındadır. Hepsi aynı prensipte çalışır, dolayısıyla uygulama seçiminiz ne olursa olsun aynı talimatları izlemeniz gerekir.

Argus Monitor’ü nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. İndirin ve yükleyin Argus Monitörü.
 2. Argus Monitor’ü başlatın.
 3. Seçme Fan kontrolü programın üst kısmında.

Argus Monitor’ün sistemi, fanın en yüksek hızını 100, en düşük hızını ise 0 olarak işaretler. Ayarları istediğiniz gibi düzenleyin ve ardından değişikliklerinizi kaydedin.

Çoğu soğutucu kalıcı olarak kapanacak şekilde tasarlanmadığından hız ayar noktanızın asla 0’a ayarlanmaması gerektiğini unutmamak önemlidir. Fanları sıfıra ayarlamak aşırı ısınmalarına neden olabilir.

Hayranınızın Kontrolünü Elinize Alın

Fan hızınızı nasıl ayarlayacağınızı bilmek çok önemlidir. PC’niz için en iyi sıcaklık aralığını bulmanızı ve dayanıklılığını sağlamanızı sağlar. Ayrıca daha az gürültülü bir ortam yaratmanıza yardımcı olacak, böylece konsantrasyonunuzu geliştirecek ve daha üretken olacaksınız.

Bilgisayarınızda ister Windows 10 ister Windows 11 kullanıyor olun, bu makalenin size fan ayarlarınızı nasıl kontrol altına alacağınızı gösterdiğini umuyoruz. Tek yapmanız gereken kendiniz ve PC’niz için doğru hızı ayarlamak.

Hayranınızın gürültüsü iş akışınızı bozuyor mu? Tercih ettiğiniz sıcaklık ayarları nelerdir? Yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow