SnapChat’te Puanınızı Nasıl Gizlersiniz?

Snapchat, sözde “Snapscore” ile kendisini diğer sosyal ağlardan ayırır. Snapscore’unuz, gönderdiğiniz snap’leri, kaç tanesini aldığınızı ve yayınladığınız hikayeleri sayar, ardından geliştiriciler arkasındaki algoritmayı açıklarken bazı “gizemli” faktörleri dikkate alır. Yani temelde, platformdaki etkinliğiniz diğer kullanıcıların görebileceği bir sayı aracılığıyla ifade edilir. Oyunlarda yüksek puan gibi düşünün. Snapchat, puanınızı tamamen gizleme seçeneği sunmasa da, yalnızca belirli […]

SnapChat’te Puanınızı Nasıl Gizlersiniz?

Snapchat, sözde “Snapscore” ile kendisini diğer sosyal ağlardan ayırır.

Snapscore’unuz, gönderdiğiniz snap’leri, kaç tanesini aldığınızı ve yayınladığınız hikayeleri sayar, ardından geliştiriciler arkasındaki algoritmayı açıklarken bazı “gizemli” faktörleri dikkate alır. Yani temelde, platformdaki etkinliğiniz diğer kullanıcıların görebileceği bir sayı aracılığıyla ifade edilir. Oyunlarda yüksek puan gibi düşünün.

Snapchat, puanınızı tamamen gizleme seçeneği sunmasa da, yalnızca belirli kişilerin bunu görmesine izin vermek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Bu makale, Snapscore’unuzu hem Android hem de iOS için nasıl gizleyeceğinizi ele alacaktır.

Puanınızı Gizleme

Şu anda Snapchat uygulamasında puanınızı gizleme seçeneği yoktur. Bazı üçüncü taraf uygulamaları, hizmetleriyle yapılabileceğini iddia edebilir, ancak bunlara güvenmeyin. Snapchat bilgilerinizle başka bir uygulamada oturum açmak kimlik hırsızlığına veya hesabınıza erişimi kaybetmenize neden olabilir.

Snapscore’unuzu gizlemek için atabileceğiniz adımlar gizlilikle ilgilidir ve aşağıdakileri içerir:

 • Sizinle kimlerin iletişim kurabileceğini sınırlamak.
 • Puanınızı gizlemek istediğiniz kişiyi Kaldırma/Engelleme.

Ancak, lütfen bunların hiçbirinin puanınızı tamamen gizleyemeyeceğini unutmayın.

Snapchat’te Sizinle Kimlerin İletişime Geçebileceğini Nasıl Sınırlandırırsınız?

Telefonunuz hangi işletim sisteminde çalışırsa çalışsın, kişiyi sınırlama süreci aynıdır. Uygulamayı açtıktan sonra adımlar şu şekildedir:

 1. Uygulama başlatıldığında ve ön kamera açıldığında, sol üst köşedeki avatar simgenize dokunun.
 2. Ayarlar’a girmek için sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunun.
 3. Menüyü aşağı kaydırarak “Gizlilik Kontrolleri” bölümüne gidin.
 4. İlk “Bana Ulaşın” seçeneğine dokunun.
 5. Orada size üç seçenek sunulacak. İlkini seçin – “Arkadaşlar”.
 6. Seçiminizi onaylayın.

Profiliniz bu şekilde ayarlandığında, yalnızca arkadaş olarak onayladığınız kişiler Snapscore’unuzu görebilir. Profilinize rastlayan diğer kişiler, skor dahil hiçbir bilginizi göremez.

Snapchat’te Birini Kaldırma veya Engelleme

Puanınızı gizli tutmanın diğer bir yolu da, görmesini istemediğiniz bir kişiyi engellemek veya kaldırmaktır. Birini arkadaş listenizden çıkarmanız onun sayfanızı veya hikayelerinizi görmesine veya gelmesine engel olmaz ancak puanınızı hiçbir şekilde göremez. Birini engellemek veya kaldırmak için yapmanız gerekenler:

 1. Sol üst köşedeki avatar simgenize dokunun.
 2. “Arkadaşlar” bölümüne gidin.
 3. Listeye erişmek için “Arkadaşlarım”a dokunun.
 4. Puanınızı görmesini istemediğiniz kişiyi bulur.
 5. Avatarlarına dokunup basılı tutun, bu size iki seçenek sunar.
 6. Sağ köşedeki “3 Yatay Nokta”ya dokunun.
 7. Ardından, “Arkadaşlığı Yönet”e dokunun.
 8. “Engelle” veya “Arkadaşını Kaldır”ı seçin.

Birini engellemenin, onu kaldırmaktan daha “ciddi” bir seçenek olduğunu unutmayın. Adınızı ararlarsa veya uygulama aracılığıyla sizinle herhangi bir şekilde iletişim kurarlarsa sizi göremezler.

Snapscore’unuzu önemsiyorsanız, insanları kaldırmanın onu düşüreceğini de bilmelisiniz. Arkadaş listenizden kişileri çıkararak, etkileşimde bulunabileceğiniz kişi sayısını azaltırsınız. Ve daha önce de belirtildiği gibi, Snapscore, başkalarına kaç tane snap gönderip onlardan aldığınıza bağlıdır.

SSS

SnapSore’umu sıfırlayabilir miyim?

Puanınızı sıfırlayamazsınız. Sıfırdan başlamanın tek yolu yeni bir profil kaydetmektir.

Çabuk Tutun

İlk bakışta, Snapscore’unuz küçük düşürücü ve başkaları tarafından görülebildiği için gizliliğinizin ihlali olarak kabul edilebilir. Ancak diğer yandan, kişisel bilgiler söz konusu olduğunda skor pek bir şey ortaya koymuyor. Bu sadece birinin ne kadar aktif olduğunun bir ölçüsüdür. Belirli bir grup insanın onu görmesine izin verme seçeneğiyle, etkinliğinizi oldukça iyi bir şekilde koruyabilir ve bunun için endişelenmeyebilirsiniz.

Sizce Snapchat puanınızı gizleme özelliği eklemeli mi? Yorumlarda bize anlattığınızdan emin olun!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow