Şuraya iMessage Alabilir ve Kimden Yanıt Verebilirsiniz – Nasıl Ayarlanır?

Yeni bir iPhone kullanıcısıysanız, Apple aygıtınızdan iPhone, iPad veya Mac bilgisayar gibi aynı marka başka bir aygıta gönderebileceğiniz belirli bir metin mesajı türü olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Buna iMessage denir ve metinler, fotoğraflar, videolar ve GIF’ler göndermenize olanak tanır. Bu makalede, Apple kullanıcılarına özel bu özelliği ve ana özelliklerini nasıl etkinleştireceğinizi bulacaksınız. iPhone’unuzda iMessage’ı Etkinleştirme iPhone’unuzu […]

Şuraya iMessage Alabilir ve Kimden Yanıt Verebilirsiniz – Nasıl Ayarlanır?

Yeni bir iPhone kullanıcısıysanız, Apple aygıtınızdan iPhone, iPad veya Mac bilgisayar gibi aynı marka başka bir aygıta gönderebileceğiniz belirli bir metin mesajı türü olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Buna iMessage denir ve metinler, fotoğraflar, videolar ve GIF’ler göndermenize olanak tanır.

Bu makalede, Apple kullanıcılarına özel bu özelliği ve ana özelliklerini nasıl etkinleştireceğinizi bulacaksınız.

iPhone’unuzda iMessage’ı Etkinleştirme

iPhone’unuzu iMessage gönderip alacak şekilde kolayca ayarlamak için bu adım adım talimatları izleyin.

 1. Telefonunuzda “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 2. “Mesajlar” seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.
 3. “iMessage” seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Değilse, kenar çubuğuna tıklayarak açın.
 4. “iMessages” etkinleştirildiğinde, “Gönder ve Al”ı tıklayın.
 5. Telefon numaranızı “iMessage’ları şuradan alabilir ve buradan yeniden oynatabilirsiniz” seçeneğinde bir onay işaretiyle birlikte bulacaksınız.
 6. “iMessage için Apple Kimliğinizi kullanın”ı tıklayın ve e-posta adresinizi ekleyin.

Telefon numaranızı ve Apple Kimliğinizi etkinleştirdikten sonra, diğer cihazlarınızı telefon numaranızı kullanarak iMessage gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Mac’inizde iMessage için Telefon Numaranızı Ayarlama

Telefonunuzda iMessage’ı etkinleştirdikten sonra, onu Mac bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Mac’inizde telefon numaranızı kullanarak iMessage’ı etkinleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Mac’inizde “Mesajlar”a, ardından “Tercih”e gidin. Apple kimliğinizle oturum açmanız istenecektir.
 2. “iMessage” ve ardından “Ayarlar” üzerine dokunun.
 3. Telefon numaranızı ve Apple Kimliği e-postanızı iMessage ile etkinleştirmek için mavi bir onay işareti görene kadar yanlarındaki kareleri tıklayın.
 4. Alıcının telefon numaranızı görmesini istemiyorsanız, “Yeni görüşme başlat” seçeneğini tıklayın. Telefon numaranız yerine Apple Kimliğinizi seçebilirsiniz.

iPad ve iPod Touch’ınızda Telefon Numaranızı Açma ve Kapatma

iPad veya iPod Touch’ınıza iMessage gönderip almayı başlatmak veya durdurmak için telefon numaranızı açabilir veya kapatabilirsiniz. Bu basit adımları izleyin.

 1. iPad veya iPod Touch’ınızdaki “Ayarlar” uygulamasına gidin.
 2. “iMessage” ayarının açık (yeşil) olup olmadığını kontrol edin.
 3. “Gönder ve Al” bölümünü tıklayın
 4. “iMessage’ları alabilir ve buradan tekrar oynatabilirsiniz” seçeneğine gidin. Orada telefon numaranızı ve Apple Kimliğinizin e-posta adresini bulacaksınız. Her ikisinin de mavi bir onay işareti varsa, ikisi de etkinleştirilmiş demektir. Değilse, etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istediğinizi tıklayın.

Ayrıca bu bölümden mesaj alıcısının hangi bilgileri göreceğini seçebilirsiniz. Apple Kimliğiniz için telefon numaranızı veya e-posta adresinizi gösterebilirsiniz.

iMessage ve SMS Mesajları Arasındaki Temel Farklar

iMessage, geleneksel SMS mesajı hizmetine çok benzeyen, Apple tarafından dahil edilen yeni bir teknolojidir. Ancak aralarında bazı farklılıklar vardır. İşte her birinin ana özellikleri.

Veri kullanımı

SMS Mesajı, cep telefonunuzdan marka ve model fark etmeksizin herhangi bir telefona gönderebileceğiniz geleneksel kısa mesajdır. Bu uygulama, verilerinizi değil, cep telefonu ağınızı kullanır.

Öte yandan iMessage, bir Apple cihazından aynı markanın diğer herhangi bir cihazına mesaj göndermenizi sağlar. Bir iMessage aldığınızda, SMS Mesajları tarafından kullanılan geleneksel yeşil balon yerine mavi bir balonun içinde olduğunu fark edeceksiniz. iMessage, çalışmak için cep telefonu ağınızı değil, internet bağlantısını kullanır. Wi-Fi veya veri planınız olabilir.

Gönderebileceğiniz Mesaj Türleri

SMS Mesajı, dünya çapında kullanılan popüler bir uygulamadır. Ancak gönderebileceğiniz bilgi miktarı 160 karakter ile sınırlıdır. iMessage ile metin, fotoğraf, video, GIF dosyası ve çıkartma gönderip alabilirsiniz.

şifreleme

Gizlilik ve güvenlik için iMessage, otomatik şifreleme teknolojisine sahiptir. Bu, paylaştığınız bilgilerin bilgisayar korsanları tarafından çalınma riskinin daha az olduğu anlamına gelir. SMS mesajları bu tür bir güvenlik teknolojisine sahip değildir.

Otomatik Senkronizasyon

iMessage ile, gönderip aldığınız bilgileri paylaşmak için tüm Apple cihazlarınızı senkronize edebilirsiniz. Tüm mesajlarınız tüm cihazlarınızda görünecek, böylece hangi cihazı kullanırsanız kullanın konuşmanızı takip edebilirsiniz.

Okundu Bilgileri

Bir SMS mesajı ile, alıcının metni görüp görmediğini öğrenmek için diğer kişinin yanıt vermesini beklemeniz gerekir. Öte yandan iMessage, mesajınızın ne zaman teslim edildiğini ve okunduğunu gösterecektir. Ek olarak, iMessage canlı yazma teknolojisine sahiptir. Bu, kişinin mesaj yazdığını size bildirir.

İletiyi I İle Yazın

Cep telefonu teknolojisi, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak için her geçen gün daha fazla özellik sunarak hızla ilerliyor. Gelişmelerin çoğu çoklu cihaz uyumlu olsa da Apple, özellikle kullanıcılarına yeni bir evren yaratmak için çalışıyor.

iMessage, çeşitli açılardan geleneksel SMS’e çok benzeyen bir metin mesajı uygulamasıdır. Ancak Apple, iMessage’ı oluşturarak bahsi ikiye katladı. Bu uygulama, en azından iPhone kullanıcıları için sıradan SMS teknolojisini geride bırakan şifreleme teknolojisi, multimedya mesajlaşma ve otomatik senkronizasyon gibi benzersiz özelliklere sahiptir.

iMessage’ı faydalı buluyor musunuz yoksa hala geleneksel SMS uygulamasını mı tercih ediyorsunuz? Yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow