Telegram İçin Bot Nasıl Oluşturulur

Diğer sohbet ve mesajlaşma uygulamalarının aksine Telegram, botları çok az çabayla desteklemek için geliştirildi. Bot desteği, bulabileceğiniz ve gruplarınıza entegre edebileceğiniz şaşırtıcı sayıda bot seçeneğiyle sonuçlandı. Ayrıca, gerekli araçların çoğu zaten Telegram’da olduğundan, kendi botunuzu oluşturmak oldukça kolaydır. Bu kılavuz, Telegram kanalınıza temel bir bot oluşturma ve ekleme sürecinden geçecektir. Kılavuz, basit olması için PC […]

Telegram İçin Bot Nasıl Oluşturulur

Diğer sohbet ve mesajlaşma uygulamalarının aksine Telegram, botları çok az çabayla desteklemek için geliştirildi. Bot desteği, bulabileceğiniz ve gruplarınıza entegre edebileceğiniz şaşırtıcı sayıda bot seçeneğiyle sonuçlandı. Ayrıca, gerekli araçların çoğu zaten Telegram’da olduğundan, kendi botunuzu oluşturmak oldukça kolaydır.

Bu kılavuz, Telegram kanalınıza temel bir bot oluşturma ve ekleme sürecinden geçecektir. Kılavuz, basit olması için PC sürümüne odaklanacaktır, ancak benzer adımlar diğer platformlar için de geçerlidir.

Telegram Botu Nasıl Oluşturulur

Basit bir Telegram bot kabuğu yapmak oldukça basittir. İşte yapmanız gerekenler.

  1. Telegram uygulamasını açın ve gerekirse giriş yapın.
  2. Sol üst köşedeki arama çubuğuna tıklayın ve “BotFather” için arama yapın.
  3. “Global arama” sekmesinde, “@BotFather” tanıtıcılı, doğrulanmış, işaretli bir hesap göreceksiniz. Bu, Telegram’ın resmi bot oluşturma botudur. Sohbete başlamak için üzerine tıklayın.
  4. Sohbetteki büyük “BAŞLAT” düğmesine tıklayın.
  5. Listeden “/newbot” komutunu yazın veya seçin ve oluşturma sürecini başlatmak için gönderin.
  6. Şimdi botunuz için bir isim seçin ve gönderin. Bot adının “Bot” ile bitmesi veya “Bot” içermesi gerekmediğini unutmayın, ancak diğer kullanıcıların bir bot kullandıklarını bilmelerine yardımcı olabilir.
  7. Adlandırdıktan sonra, botunuz için benzersiz bir kullanıcı adı oluşturun. Talimatlara göre, kullanıcı adının sonunda “bot” olması gerekir.
  8. BotFather’ın yanıtta gönderdiği API belirteci bağlantısını kaydedin. Tam denetim erişimi ve kontrolü sağladığı için başka kişilerle paylaşmayın.
  9. “/setdescription” yazarak ve onu tanımlayıcı metinle takip ederek botunuza bir açıklama ekleyin. Diğer kullanıcılar, bot onları selamladığında veya ayrıntılarını açtıklarında bu metni göreceklerdir. Bir selamlama mesajına benzer şekilde kullanılabilir veya kullanıcıları botun temel komutlarına yönlendirebilir.
  10. Botun profilini bir resimle tamamlamak için “/setuserpic” yazın ve BotFather cevap verdiğinde resmi botunuzun hesabına eklemek üzere gönderin.

İşte bu şekilde bir temel Telegram bot profili oluşturursunuz. Arama çubuğuna kullanıcı adını yazarsanız botunuzu görebilmeniz ve üzerine tıkladığınızda daha önce açıklama olarak ayarladığınız mesajla bir sohbet açması gerekir.

Yeni oluşturulan bir botun aslında boş bir sayfa olduğunu ve uzaktan yararlı herhangi bir şey yapmak için programlanması gerektiğini unutmayın. danışabilirsin Telegram’ın bot kılavuzu komutları nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek veya bunu sizin yerinize yapan bir hizmete kaydolmak için ilk BotFather mesajında ​​bağlantılı.

Botların üç temel komutu olmalıdır: başlat, yardım ve ayarlar. Bu genel komutlar, bir arabirim aracılığıyla kullanılabilir ve kullanıcıların diğer bot işlevleri arasında gezinmesine yardımcı olur.

Ne yazık ki, kolay kısım (ve bu kılavuzun kapsamı) burada bitiyor. İşlevsel bir bot oluşturmak, genellikle Java, C# veya Python’da programlama bilgisi gerektirir.

Kaydettiğiniz belirteç, botun API’sini onlarınkine bağlamak için üçüncü taraf hizmetleri için kullanılabilir ve platformları aracılığıyla programlamanıza veya işlevler eklemenize olanak tanır. Botunuzun nasıl çalıştığı konusunda tam bir özgürlük için kitaplıklar, kodlama, nesne yönelimli programlama ve IDE’lerde (Visual Studio Code gibi) bilgi birikimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

İş tanıtımı, döviz bozdurma, ürün siparişleri, haber derleme ve çok daha fazlası için botlar için yapılmış hizmetler var.

Endişelenme

İnsanları Telegram’a çeken şeyler çok değişken olabilir. Bazıları gizlilik ve şifreleme nedeniyle, bazıları kanal üye sayısında bir sınır olmadığı için, bazıları ise açık kaynak kodu ve bot uygulama kolaylığı nedeniyle katılır. Ve Telegram’ın sunduğu tüm olanaklarla, neden bu kadar yüksek kullanıcı katılımına sahip olduğu açık.

Bu makale yalnızca bir bot oluşturmanın temellerini kapsıyordu ve geri kalanı programlama deneyiminize veya üçüncü taraf uygulamanıza kalmış olacak. Telegram botlarıyla ilgili herhangi bir sorununuz varsa veya bir sonraki adımda hangi kılavuzlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizi yorumlarda bize bildirin.

Teknory