“Tıkla ve İptal Et” kuralı, abonelikten çıkmayı daha az zahmetli hale getirmeyi amaçlıyor

TL;DR FTC, yinelenen aboneliklerin iptal edilmesini basitleştirmek için yeni bir kural önerdi. Komisyon teklif lehine 3-1 oy kullandı. Kural yürürlüğe girerse, işletmelerin bir aboneliği iptal etmeyi kaydolmak kadar kolay hale getirmesini gerektirecektir. Yinelenen aboneliklerden çıkmak için çemberlerin içinden atlama günleri neredeyse sona ermiş olabilir. Yeni bir karar, işletmelerin abonelik iptallerini ele alma şeklini değiştirebilir. Bugün […]

“Tıkla ve İptal Et” kuralı, abonelikten çıkmayı daha az zahmetli hale getirmeyi amaçlıyor

TL;DR

  • FTC, yinelenen aboneliklerin iptal edilmesini basitleştirmek için yeni bir kural önerdi.
  • Komisyon teklif lehine 3-1 oy kullandı.
  • Kural yürürlüğe girerse, işletmelerin bir aboneliği iptal etmeyi kaydolmak kadar kolay hale getirmesini gerektirecektir.

Yinelenen aboneliklerden çıkmak için çemberlerin içinden atlama günleri neredeyse sona ermiş olabilir. Yeni bir karar, işletmelerin abonelik iptallerini ele alma şeklini değiştirebilir.

Bugün Federal Ticaret Komisyonu (FTC), “Tıkla ve İptal Et” adlı yeni bir kuralı önerdi ve oyladı. NBC Haberleri. Yasa çıkarsa, karar işletmelerin bir aboneliği iptal etmek için gereken adımları basitleştirmesini gerektirecek. Spesifik olarak, bu şirketlerin abonelikten çıkmayı kaydolmak kadar kolay hale getirmesi gerekir.

İşletmelerin abonelik iptallerini nasıl gerçekleştirdikleri bir süredir sorun teşkil ediyor. Bazı şirketler iptali basitleştirebilse de, birçoğu kasıtlı olarak süreci mümkün olduğunca elverişsiz hale getiriyor. Hatta FTC, tüketicilerden her yıl onay alınmadan ücretlendirilme veya iptal sürecinde zorluklarla karşılaşma konusunda binlerce şikayet aldığını söylüyor.

Bunun için FTC Başkanı Lina Khan, üyelerin iptal etmek için şahsen gelmelerini gerektiren spor salonlarını vurgulayarak bu tür iş uygulamalarına ilişkin kendi örneklerini verdi. Khan ayrıca, “sizi hatta kalmaya ikna etmek için sizi hatta tutacak” bir özel hizmet temsilcisini aramanızı gerektiren cep telefonu şirketlerinden de bahsetti.

Kuralı önerdikten sonra komisyon, karar lehine 3-1 oy kullandı. Tek eleştirmen, teklifin çok geniş yazıldığını iddia ederek teklife katılmayan Komiser Christine Wilson’dı.

Karar, işletmelerin iptal sürecini basitleştirmesini zorunlu kılmanın yanı sıra, işletmeleri tüketicilere başka teklifler sunmadan önce başka teklifler hakkında bilgi almak isteyip istemediklerini sormaya da zorlayacak. Ayrıca, otomatik olarak yenilemeden önce tüketiciye abonelikleri hakkında yıllık hatırlatmalar sağlamaları gerekir.

Teklif Federal Sicilde yayınlandıktan sonra, halkın takip eden 60 gün boyunca yorum gönderme fırsatı olacaktır. Şu anda bir FTC sözcüsü, yetkililerin kararın ne zaman yayınlanacağını bilmediklerini söylüyor.

“Tıkla ve İptal Et” kuralı, abonelikten çıkmayı daha az zahmetli hale getirmeyi amaçlıyor

Teknory