Tüm Zamanların En Harika Arabalarından Biri Motorunu Çoğu Zaman Gözden Kaçan Bu BMW Platformundan Aldı

İngiliz otomobil üreticisi McLaren, S70 motorunu yaratmak için sihirlerini çalıştıran BMW Motorsports mühendis ekibiyle eş zamanlı olarak F1’ini geliştiriyordu: daha önce yalnızca tam donanımlı yarış arabaları üreten bir şirketten trafiğe yasal bir süper otomobil. McLaren’in F1 için kendi motorunu geliştirecek kadar cebi olmadığından, motor için bir OEM ile eşleşmesi gerekiyordu. Başlangıçta, Formula 1 yarışlarında hevesli […]

Tüm Zamanların En Harika Arabalarından Biri Motorunu Çoğu Zaman Gözden Kaçan Bu BMW Platformundan Aldı

İngiliz otomobil üreticisi McLaren, S70 motorunu yaratmak için sihirlerini çalıştıran BMW Motorsports mühendis ekibiyle eş zamanlı olarak F1’ini geliştiriyordu: daha önce yalnızca tam donanımlı yarış arabaları üreten bir şirketten trafiğe yasal bir süper otomobil.

McLaren’in F1 için kendi motorunu geliştirecek kadar cebi olmadığından, motor için bir OEM ile eşleşmesi gerekiyordu. Başlangıçta, Formula 1 yarışlarında hevesli bir oyuncu olan Honda tarafından reddedilen McLaren, daha sonra BMW’ye başvurdu ve burada istenen V12 için bir anlaşma yapabildi.

BMW’nin seri üretilen 5.0 litrelik V12’si gibi, McLaren motoru da silindir sıraları arasında 60 derecelik bir açıyla tamamen alüminyumdu, ancak yer değiştirme 6.1 litreye çıktı. Resmi olarak S70/2 olarak bilinen özel yapım McLaren V12, daha büyük olmasının yanı sıra kuru karter yağlama sistemi, fişte bobin ateşleme (şu anda yaygındı, ancak o zamanlar önemliydi) ve her birinde çift tepe kamı içeriyordu. silindir kafası – BMW’nin S70’indeki tek silindir kapağının aksine.

Bu motorla ilgili hiçbir tartışma, on iki ayrı kelebek gaz kelebeği valfini ve her silindir için iki tane olmak üzere 24 yakıt enjektörünü kapsayan posta kutusu boyutundaki karbon fiber emme manifolduna atıfta bulunmadan tamamlanmış sayılmaz. Nihai ürün, bildirildiğine göre McLaren’in girişim için beklentilerini aşarak 618 beygir gücü ve 479 pound-feet tork çıkardı.

Teknory