Twitter, API Kesintisi Kargaşasından Sonra Üçüncü Taraf İstemcileri Sessizce Yasakladı

İlk bakışta, Twitter’ın verilerinden para kazanan geliştiricileri dizginlemek, şirketin verebileceği en bariz, en az sorunlu politika kararı gibi görünebilir. Twitter’ın verileri Twitter’a aittir. Twitter için çalışmayan insanlar onu para kazanmak için kullanıyor. Twitter neden bu insanları ortadan kaldırıp tüm parayı kendisi kazanmasın? Bununla birlikte, potansiyel sorun da aynı derecede basittir. Birçok kişi üçüncü taraf uygulamaları […]

Twitter, API Kesintisi Kargaşasından Sonra Üçüncü Taraf İstemcileri Sessizce Yasakladı

İlk bakışta, Twitter’ın verilerinden para kazanan geliştiricileri dizginlemek, şirketin verebileceği en bariz, en az sorunlu politika kararı gibi görünebilir. Twitter’ın verileri Twitter’a aittir. Twitter için çalışmayan insanlar onu para kazanmak için kullanıyor. Twitter neden bu insanları ortadan kaldırıp tüm parayı kendisi kazanmasın?

Bununla birlikte, potansiyel sorun da aynı derecede basittir. Birçok kişi üçüncü taraf uygulamaları kullanır. Başına TechCrunch, altı milyondan fazla normal Twitter kullanıcısı, en azından kısmen bir üçüncü taraf programı aracılığıyla hizmetle etkileşime giriyor. Engadget’in bildirdiği gibi, bazı uygulamalar istenmeyen reklamları kaldırıyor veya Twitter kullanıcılarının bir alt kümesine hitap eden başka yaşam kalitesi değişiklikleri yapıyor. Şirket, ana akım Twitter’a geçmek yerine bu müşterileri tamamen kaybedebilir.

Engadget ayrıca, Elon Musk’ın devralınmasından önce Twitter’ın üçüncü taraf geliştiricilerle rekabet etmek yerine işbirliği yaptığını da belirtiyor. Twitter, 2021’de şirketin Geliştirici Sözleşmesi’nden üçüncü taraf erişimini sınırlayan dili fiilen kaldırdı. 2022’nin başlarından itibaren Twitter bir adım daha ileri gitti ve iş modelini merkezden uzaklaştırmak ve yeni gelir kaynakları bulmak için kapsamlı bir politika değişikliği uyguladı (üzerinden the New York Times).

Üçüncü taraf geliştiricileri devre dışı bırakmak, bu politikanın ani ve önemli bir şekilde tersine çevrilmesidir. Gelişmeye yönelik yeni, dar yaklaşımın Twitter’ın giderek artan kırmızı hesap defterini dengelemek için yeterli kâr getirip getiremeyeceğini zaman gösterecek.

Teknory