Twitter artık ziyaretçilerin giriş yapmadıkları sürece tweetleri ve profilleri görüntülemelerini engelliyor

Hesabınıza giriş yapmadan Twitter’a gidin. Sadece sitede herhangi bir yere gidin. Favori tweet’inizi açmayı veya favori içerik oluşturucunuzun profilini masaüstünüzde veya mobil cihazınızda bir web tarayıcısında görüntülemeyi deneyin. Şimdi göreceğiniz şey bu: Twitter artık ziyaretçileri içeriği görüntülemek için bir hesapta oturum açmaya zorluyor. Kredi: Mashable ekran görüntüsü Twitter artık, hesaplarına giriş yapmadıkları sürece ziyaretçileri platformdan […]

Twitter artık ziyaretçilerin giriş yapmadıkları sürece tweetleri ve profilleri görüntülemelerini engelliyor

Hesabınıza giriş yapmadan Twitter’a gidin. Sadece sitede herhangi bir yere gidin. Favori tweet’inizi açmayı veya favori içerik oluşturucunuzun profilini masaüstünüzde veya mobil cihazınızda bir web tarayıcısında görüntülemeyi deneyin.

Şimdi göreceğiniz şey bu:

Twitter artık ziyaretçileri içeriği görüntülemek için bir hesapta oturum açmaya zorluyor.
Kredi: Mashable ekran görüntüsü

Twitter artık, hesaplarına giriş yapmadıkları sürece ziyaretçileri platformdan çıkarmaya başladı. Ana sayfa dışında herhangi bir Twitter sayfasını oturum açmadan ziyaret etmek, kullanıcıları otomatik olarak platformda oturum açabilecekleri veya hesap açabilecekleri bir sayfaya yönlendirecektir. Ziyaretçiler giriş yapmadan herhangi bir kullanıcı içeriğini görüntüleyemezler.

Twitter’dan beklenmedik hamle Cuma günü uygulanmaya başladı. Şirketten henüz resmi bir açıklama gelmedi. Kullanıcılar başladı keşfetmek(yeni bir sekmede açılır) hesaplarında oturum açmamışken tweet’leri veya profilleri görüntülemeye çalışırken değişikliğin kendisi.

Birkaç potansiyel neden olmasına rağmen, Twitter’ın bu değişikliği neden yaptığı tam olarak belli değil.

Twitter’ın sahibi Elon Musk, OpenAI gibi yapay zeka şirketlerinin dil modellerini eğitmek için Twitter verilerini kullanmasını onaylamadığını daha önce paylaşmıştı. Aslında, Aralık ayında, Twitter’ı satın aldıktan kısa bir süre sonra, Musk ayırmak(yeni bir sekmede açılır) AI şirketinin bunun için yeterince ödeme yapmadığını hissettiği için OpenAI’nin platformun verilerine erişimi. Ancak o zamandan beri OpenAI, popüler ChatGPT AI sohbet botu için kullanıcıların Twitter dahil herhangi bir web sitesinden bilgi sıyırmasına olanak tanıyan bir eklenti başlattı.

Musk, görünüşe göre bu konudaki memnuniyetsizliğini geçen ay iki kez tweetledi. habersiz(yeni bir sekmede açılır) Twitter’ın verilerinin web sitesinden alınabileceğini söyledi.

“Bu çok endişe verici,” dedi tweet attı(yeni bir sekmede açılır) takipçilerine ChatGPT ile web kazıma eklentisinin nasıl kullanılacağını anlatan bir Twitter kullanıcısına verilen yanıtlarda.

Ancak başka açıklamalar da var.

2015’te Twitter’da açıkladı(yeni bir sekmede açılır) “500 milyon kişinin” her ay oturum açmadan Twitter’ı ziyaret ettiği bir blog gönderisinde. Bu, şirketin para kazanması için verilerini Twitter’a sağlamayan çok sayıda potansiyel kullanıcıdır. Aslında bu sayı, Twitter’ın aylık aktif kullanıcı sayısından daha yüksek. Twitter sürekli olarak acı çekti durağan(yeni bir sekmede açılır) kullanıcı büyüme(yeni bir sekmede açılır)kaybı Güç kullanıcıları(yeni bir sekmede açılır)Ve azalan reklam hasılat(yeni bir sekmede açılır) Musk platformu devraldığından beri. Yüz milyonlarca ziyaretçiyi kaydolmaya zorlamak, şirkete bu sayıları şişirme ve daha geniş kullanım tabanını potansiyel reklamverenlere sunma fırsatı veriyor.

Bununla birlikte, bir kullanıcı bir hesapta oturum açmadığı sürece Twitter’ın platforma erişimi engelleme kararının bazı büyük sakıncaları vardır. Twitter’ın karşılaşacağı en büyük sorun, Google gibi arama motorlarının platformu taramakta ve içeriğini sıralamakta zorluk çekecek olmasıdır. Bu, bir kullanıcı Google’da arama yaptığında kullanıcı profillerinin ve tweet’lerinin görünmeyebileceği anlamına gelir. Bu muhtemelen Twitter için çok fazla trafik kaybına neden olacak.

AYRICA BAKINIZ:

Twitter API, Crush @PossumEveryHour ve diğer iyi botları değiştirir

Ayrıca bir ziyaretçinin Twitter’a kaydolacağının ve bu bilgi istemi sunulduğunda bir kullanıcı olacağının garantisi yoktur. Bu ziyaretçiler içeriğe erişemeyeceklerini fark ettiklerinde, Twitter içeriğinden ve bağlantılarından tamamen kaçınabilirler.

Ek olarak, ziyaretçilerin Twitter’ı kazımak için de iyi nedenleri var. Araştırmacılar paylaşılan(yeni bir sekmede açılır) bu yeni Twitter sınırlamasının, açık kaynak istihbaratı (OSINT), nefret söylemi ve dezenformasyon araştırmaları alanlarındaki çalışmalarını nasıl engelleyeceği. Tüm zorunlu oturum açma hareketi, Twitter’ın nasıl işlev görmesi gerektiğine ve onun bilgi için “kamuya açık bir meydan” olabileceği fikrine çok aykırıdır.

Yine de, Twitter, Musk tarafından satın alındığından beri platformunu daha az erişilebilir hale getirdiği ilk sefer değil. Bu yılın başlarında, Twitter engellendi platformdan üçüncü taraf istemciler, bu uygulamaları süresiz olarak kapatıyor. Nisan ayında Twitter başladı gerektiren platformdaki arama işlevini kullanmak isterlerse ziyaretçilerin bir hesapta oturum açması. Perşembe günü, Mashable bildirildi Platformun belirli işlevlerine artık erişemeyen ve yıllarca hizmet verdikten sonra uygulamalarını kapatmak zorunda kalan birçok geliştiriciyle konuştuktan sonra Twitter API’sinin kötülenmesi hakkında.

Teknory