Twitter, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sansür uygulamakla suçlandı

Türkiye buna hazırlanırken cumhurbaşkanlığı seçimi(yeni bir sekmede açılır) Pazar günü, dünya çapındaki popülasyonlar üzerinde seken etkileri olabilecek Twitter, kendi eleştirisini üstleniyor, belirli içeriği kısıtlama(yeni bir sekmede açılır) tahmin edilen bir gönderi seline hazırlık olarak siteyi çalışır durumda tutmak için seçimle ilgili – ancak izleyiciler sansür kırmızı bayrakları sallıyor. AYRICA BAKINIZ: OpenAI, ChatGPT eklentilerini Plus kullanıcılarına […]

Twitter, Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sansür uygulamakla suçlandı

Türkiye buna hazırlanırken cumhurbaşkanlığı seçimi(yeni bir sekmede açılır) Pazar günü, dünya çapındaki popülasyonlar üzerinde seken etkileri olabilecek Twitter, kendi eleştirisini üstleniyor, belirli içeriği kısıtlama(yeni bir sekmede açılır) tahmin edilen bir gönderi seline hazırlık olarak siteyi çalışır durumda tutmak için seçimle ilgili – ancak izleyiciler sansür kırmızı bayrakları sallıyor.

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI, ChatGPT eklentilerini Plus kullanıcılarına sunuyor

Şirketin Küresel Hükümet İşleri hesabı Cuma gecesi bir dizi tweet’te, “Yasal sürece yanıt olarak ve Twitter’ın Türk halkının kullanımına açık kalmasını sağlamak için bugün Türkiye’deki bazı içeriklere erişimi kısıtlamak için harekete geçtik.” “Politikamız doğrultusunda hesap sahiplerini bu eylem hakkında bilgilendirdik. Bu içerik dünyanın geri kalanında mevcut olmaya devam edecek.”

Cumartesi günü, kullanıcılar ifade özgürlüğü sansürü çığlıklarıyla platformun seçimini haykırıyorlardı.

Twitter CEO’su Elon Musk, acil endişe notlarına kendi yöntemiyle yanıt verdi ve duyurunun ardından kullanıcılarla etkileşim kurmak için Twitter’a gitti. Ancak Musk, Türk hükümetinin bir kullanıcının engellemenin arkasındaki gerekçeye ilişkin talebine yanıt olarak yaklaşan seçimler hakkında Twitter’a ulaştığını ima ederek daha fazla endişe uyandırdı. Musk, “Türkiye’deki hükümetin bize gönderdiğini yayınlayabilirdik. Yapacak.(yeni bir sekmede açılır)

Musk, CEO’yu ve platformunu Erdoğan’ın sansür taleplerine boyun eğmekle suçlayan Bloomberg köşe yazarı Matthew Yglesias’a da tweet atarak yanıt verdi: “Beyniniz kafanızdan mı çıktı Yglesias? bazı tweet’ler. Hangisini istersiniz?”

Son 21 yıldır iktidarda olan, ülkenin en uzun süre görevde kalan cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaderini hararetli çekişmeli seçimler belirleyebilir. Erdoğan’ın Türkiye’nin muhafazakar ve İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile ittifakı, otoriter ve milliyetçi bir figür olarak varlığını sağlamlaştırdı.

2016 yılında, Türk ordusunun birliklerine vatandaşların da katıldığı, sosyal medyadaki haberlerle canlanan, hükümet darbe girişiminde bulundu(yeni bir sekmede açılır) Erdoğan’ı devirmek için, ancak ölümcül girişim onu ​​iktidardan uzaklaştırmak için başarısız oldu. Ülkenin Rusya ile uyumu son zamanlarda Türkiye’yi diğer küresel güç sahiplerinin gözünden uzaklaştırırken, lider ülke içinde lider potansiyel seçmenlere şu vaatlerle rüşvet veriyor: bedava gaz(yeni bir sekmede açılır) Ve hücre verisi(yeni bir sekmede açılır).

Bu yıl, Erdoğan parlamento odaklı rakibi Kemal Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya gelirken, Türk vatandaşları da 50.000’den fazla insanın hayatını kaybettiği ve milyonlarca binanın yıkıldığı bir dizi yıkıcı depremin ardından son zamanlarda meydana gelen doğal afetleri (ve hükümetin tepkisini) göz önünde bulundurarak oy kullanıyor. orta ve kuzey türkiye’de Bu yazının yazıldığı sırada Kılıçdaroğlu, az farkla Erdoğan’ın önünde oy kullanıyor.

Aynı zamanda, insan hakları örgütleri seçmenleri ve izleyicileri ülke çapında sansür potansiyeli konusunda uyardı(yeni bir sekmede açılır) seçim sonucunu baltalamak için yaygın bir dijital çabaya dair bazı uyarılarla birlikte Erdoğan hükümeti tarafından.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün kıdemli teknoloji araştırmacısı Deborah Brown, Türkiye’nin baskı ve yükseliş tarihiyle ilgili bir raporda, “Türk hükümeti, bu seçim öncesinde sansür uygulama ve sosyal medya ve bağımsız çevrimiçi haber siteleri üzerindeki kontrolü sıkılaştırma çabalarını hızlandırdı” diye yazdı. içinde dijital sansür araçları(yeni bir sekmede açılır). “Oylama, hükümetin şirketleri dizginleri altına alma çabalarına rağmen, Türkiye’deki seçmenlerin bağımsız haberler için sosyal medyaya güvenip güvenemeyeceklerini ve seçim ve sonuçlarıyla ilgili görüşlerini ifade edip edemeyeceklerini test edecek.”

Teknory