Uber ve Otonom Araç şirketi Motional, büyük şehirlerde sürücüsüz yolculuklar başlatıyor

Uber, bu kez dışarıdan alınan bir yardımla sürücüsüz sürüşlere geri dönüyor. Çarşamba günü Uber, otonom araç şirketi Motional ile ortaklığı sayesinde sürücülerin artık sürücüsüz bir araba seçme seçeneğine sahip olduğunu duyurdu. Hizmet Las Vegas’ta başlatıldı ve yakında Los Angeles’a ve daha sonra diğer büyük şehirlere yayılacak. Uber uygulamasında kullanıcılar, Motional’ın tamamen elektrikli IONIQ 5 robot […]

Uber ve Otonom Araç şirketi Motional, büyük şehirlerde sürücüsüz yolculuklar başlatıyor

Uber, bu kez dışarıdan alınan bir yardımla sürücüsüz sürüşlere geri dönüyor. Çarşamba günü Uber, otonom araç şirketi Motional ile ortaklığı sayesinde sürücülerin artık sürücüsüz bir araba seçme seçeneğine sahip olduğunu duyurdu.

Hizmet Las Vegas’ta başlatıldı ve yakında Los Angeles’a ve daha sonra diğer büyük şehirlere yayılacak. Uber uygulamasında kullanıcılar, Motional’ın tamamen elektrikli IONIQ 5 robot ekseninden biriyle potansiyel olarak eşleştirmek için UberX veya Uber Comfort Electric’i seçebilir. Geziyi onaylamadan önce kullanıcılardan kaydolmaları istenecektir.

AYRICA BAKINIZ:

Polis sürücüsüz aracı durduruyor, sürücüsüz araç kaçıyor gibi görünüyor, kafa karışıklığı ortaya çıkıyor

Yolcu, varsa Motional AV ile eşleştirilebilir.
Kredi: Uber / Hareketli

Motional AV'de bir yolculuğu onaylamak için kaydolma istemini gösteren Uber uygulaması

Bir Motional AV ile sürüşünüzü onaylamadan önce kaydolun.
Kredi: Uber / Hareketli

Geçmişte Uber, şirket içi sürücüsüz araba ünitesi (Uber ATG) aracılığıyla otonom sürüşler sunuyordu. Ancak şirketin bu noktaya kadar olan yolculuğu inişli çıkışlı oldu. 2017’de Uber yöneticisi Anthony Levandowski, eski işveren Google’dan sürücüsüz ticari sırları çaldığı için kovuldu. 2018’de Uber’in kendi kendine giden arabalarından biri bir yayayı öldürdü (operatör yüklü ihmalkar cinayet ile). Pandemi sırasında araç çağırma talebinin düşmesinin ardından Uber, sürücüsüz araç birimini Amazon destekli AV şirketi Aurora’ya sattı.

Ancak şimdi Uber, Motional ortaklığıyla vites değiştirdi. Bu yılın başlarında Uber Eats, Motional’ın AV’leri ile müşterilere teslimat yapmaya başladı. Ve şimdi Motional hem teslimatları hem de yolculukları Uber ile gerçekleştirecek.

Başlangıçta, araç operatörleri yolcularla birlikte araçta olacak. Ancak Uber’in hedefi, hizmeti 2023’te tamamen sürücüsüz hale getirmek. Özellikle Lyft’in tam olarak planladığı şey bu. Uber’in rakibi de Motional ile ortaklık kurdu ve 2018’de CES’te Las Vegas’ta sürücüsüz yolculuklar başlattı. Ayrıca 2023’te tamamen sürücüsüz olmayı planlıyorlar.

Söylemeye gerek yok, yarış devam ediyor.

Teknory