Varsayılan Google Hesabı Nasıl Değiştirilir?

Muhtemelen birden çok Google hesabınız vardır. Her biri, her bir Google hizmetini kullanmanıza izin verir. Peki ya varsayılan Google hesabınızı veya Gmail’inizi değiştirmek isterseniz? Ne yazık ki, Google bize basit bir ‘Varsayılan hesap’ seçeneği sunmuyor. Gmail veya Google Dokümanlar gibi herhangi bir Google hizmetini açtığınızda, zaten bir hesapta oturum açmış olursunuz. Ardından, en sık kullandığınıza […]

Varsayılan Google Hesabı Nasıl Değiştirilir?

Muhtemelen birden çok Google hesabınız vardır. Her biri, her bir Google hizmetini kullanmanıza izin verir. Peki ya varsayılan Google hesabınızı veya Gmail’inizi değiştirmek isterseniz? Ne yazık ki, Google bize basit bir ‘Varsayılan hesap’ seçeneği sunmuyor. Gmail veya Google Dokümanlar gibi herhangi bir Google hizmetini açtığınızda, zaten bir hesapta oturum açmış olursunuz. Ardından, en sık kullandığınıza geçmelisiniz.

Ancak, bir hesabı diğerlerine göre önceliklendirmek için aşağıda özetlediğimiz adımları uygulayabilirsiniz. Ayrıca, varsayılan Google hesabına geçerek varsayılan Gmail’inizi değiştirmek için hesaplar arasında geçiş yapabilirsiniz. Başlayalım.

Windows, Mac veya Chromebook’ta Varsayılan Google Hesabı Nasıl Değiştirilir?

Windows, Chromebook veya Mac kullanıcısı olun, işlerin tüm platformlarda aynı şekilde çalıştığını bilmek sizi mutlu edecektir. Bunun nedeni, Google’a tüm sistemlerde bir tarayıcı aracılığıyla erişmenizdir. Google her zaman varsayılan hesabınızı kullanarak yeni pencereler açar. Google ayrıca ilk girişi varsayılan olarak atar, bu nedenle önce tüm hesaplardan çıkış yapmanız gerekir. Windows veya Mac PC’lerde varsayılan Gmail’inizi de değiştiren varsayılan Google hesabınızı nasıl değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

 1. Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın, şu adrese gidin: google.comardından sağ üst kısımdaki profil simgenizi tıklayın.
  Not: Bu adımlar için Google Ana sayfasına gitmeniz gerekiyor.

 2. Seçme “Tüm hesaplardan çıkış yapın.”

 3. Profil simgeniz kaybolur. Tıklamak “Kayıt olmak,” profil simgenizin gösterildiği yer.

 4. Seçtiğiniz varsayılan Google hesabına giriş yapın. Google hesaplarının bir listesini görebilir veya üzerine tıklayarak bir tane yazmanız gerekebilir. “Hesap eklemek.”

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, her yeni pencerede varsayılan Google hesabınız açılmalı ve Gmail’i açtığınızda varsayılan Gmail’iniz de gelmelidir.

Aynı pencerede farklı bir hesap seçerseniz, ilk oturum açma hesabınız genellikle hesaplar listesinde Varsayılan olarak görünür. Bu özellik, mevcut varsayılan profili tanımlamaya yardımcı olur.

Gmail için sağ üst kısımdaki doğru profili ve ardından “Gmail”i tıklayın. Google, seçili olan profilin e-posta hesabı sayfasını yükleyecektir. Elbette, şu anda varsayılan Google hesabındaysanız, varsayılan Gmail hesabını yükleyecektir.

Mobilde Varsayılan Google Hesabı Nasıl Değiştirilir?

Ne yazık ki, Mobil uygulamayı kullanarak Google hesabınızı yönetmek sorunludur. Tüm seçenekler mevcut değildir ve cihaz için varsayılan hesabı seçmekte sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, varsayılan Google hesabınızı değiştirmek için Google Chrome uygulamasını kullanmanız önerilir. Bu yöntem, Windows ve Mac sistemleri için yukarıdakiyle aynı talimatları izler.

Chrome Gmail sayfasını kullanarak varsayılan Google hesabınızı veya Gmail’inizi değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki talimatları izleyin.

 1. Chrome’u açın ve şuraya gidin: mail.gmail.comardından sol üst kısımdaki yatay üç noktaya (hamburger simgesi) dokunun.

 2. Geçerli varsayılan Gmail hesabını görmek için üstteki açılır menüye dokunun.

 3. Seçme “Google Hesabınızı yönetin.”

 4. Üzerine dokunun “Oturumu Kapat,” ardından sıfırdan başlayın ve varsayılan olarak kullanmak istediğiniz hesapla oturum açın.

iOS’ta Varsayılan Gmail Nasıl Değiştirilir?

iPhone veya iPad kullanıyorsanız, varsayılan Gmail hesabınızı değiştirmek için şu adımları izleyin:

 1. Açık Ayarlar ve üzerine dokunun Posta.
 2. En alta kaydırın ve seçin varsayılan hesap.
 3. E-postalarınızı otomatik olarak göndermek istediğiniz e-posta hesabını seçin.

Artık iPad veya iPhone’unuzla ne zaman bir e-posta gönderseniz, o adresten gelecek.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölüm, varsayılan Google hesabınızla ilgili olabilecek diğer soruların yanıtlarını içerir.

Varsayılan Google hesabını neden değiştirmelisiniz?

Birincisi, istediğiniz Gmail hesabına kaç kez geçiş yaparsanız yapın, cihazınızın sizi çok sık kullanmadığınız bir posta hesabında oturum açmaya devam etmesi sizi muhtemelen pek heyecanlandırmıyor. Başka bir hesabı varsayılan yapmak büyük bir rahatlama olabilir.

Ardından, farklı cihazların yönü var. Bir iş bilgisayarınız ve bir de ev bilgisayarınız olduğunu varsayalım. Muhtemelen ev bilgisayarınızı kullanırken ev Gmail’inizi istiyorsunuz ve muhtemelen iş bilgisayarınızın sizi ev Gmail’inizde oturum açmasını istemiyorsunuz. Öte yandan, iş Gmail’inize kişisel bilgisayarınızdan erişmeniz gerekebilir ve bunun tersi de geçerlidir. Her cihaz için varsayılan olarak farklı Gmail’ler atamak çok önemlidir.

Tüm hesaplardan çıkış yapmadan varsayılan Google hesabını değiştirebilir miyim?

Ne yazık ki, tüm profillerden çıkış yapmadan varsayılan Google hesabınızı veya Gmail hesabınızı değiştirmenin bir yolu yoktur. Giriş yaptığınız ilk profil, varsayılan Gmail hesabını seçmenin tek yoludur. Elbette, cihazınızda kullanılmasını istediğiniz diğer tüm Google/Gmail hesaplarına giriş yapmanız gerekecektir.

Google hesapları arasında nasıl geçiş yaparsınız?

Gmail hesapları arasında hızlıca geçiş yapmak için:

1. Profil simgenize tıklayın.

2. Görüntülemek istediğiniz Google hesabını seçin ve istediğiniz buysa Gmail’e gidin.

Profil simgenizin solundaki uygulama menüsünü kullanarak diğer Google hizmetlerini de seçebilirsiniz. Tarayıcı penceresini bitirip kapattığınızda, Google Chrome (veya başka herhangi bir tarayıcı), onu bir sonraki açışınızda yine varsayılan ayarlarla başlayacaktır.

Kaç tane Google Hesabım olabilir?

Dilediğiniz kadar Google hesabınız, hatta Gmail hesabınız olabilir. Şu anda yerinde bir sınır yoktur. Ancak, ne kadar çok hesabınız varsa, işler o kadar karmaşık hale gelir.

Bu günlerde e-posta sadece yazışmalar için değil; abonelikler, özel teklifler, e-posta gerektiren siteler ve daha fazlasını almak için kullanılır. Ayrı Google hesapları kullanarak bazı e-postaları diğerlerinden ayırmak kesinlikle faydalıdır. Ardından, belirli hesap verilerini (e-postalar, abonelikler, ayarlar vb.) görüntülemek, farklı bir profili tıklamak kadar kolaydır.

Aynı telefon numarasına sahip iki Gmail hesabım olabilir mi?

Güvenlik amacıyla, Gmail hesapları genellikle Google ve Google dışı e-posta adreslerinin yanı sıra telefon numaralarıyla ilişkilendirilir. Gmail hesaplarınızın her biri farklı bir adrese sahip olsa da, hepsini aynı telefon numarasıyla ilişkilendirebilirsiniz.

Mac’te varsayılan Gmail hesabını nasıl değiştiririm?

Mac kullanıyorsanız, varsayılan e-posta sizi sıkabilir çünkü genellikle yanlış hesaptan bir e-posta gönderdiğinizi fark edeceksiniz. Neyse ki, varsayılan Gmail’inizi değiştirebilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

1. Mac’inizde Mail uygulamasını açın ve üst kısımdaki Mail’i tıklayın. Ardından, Tercihler’i tıklayın.

2. Oluşturma’ya tıklayın ve açılır menüden mesaj göndermek istediğiniz e-postayı seçin.

Bir e-posta gönderdiğinizde, otomatik olarak bu adresten gönderir.

Sarma

Varsayılan Google hesabınızı değiştirmek için yukarıdaki işlemleri inceledikten sonra, tarayıcılar hakkında anlamanız gereken bir şey var. Tarayıcı ayarlarını değiştirmediğiniz sürece, işlem tüm tarayıcılarda aynıdır. Bu nedenle, herhangi bir cihazda Firefox, Safari, Opera veya başka bir tarayıcı kullanılarak Gmail veya Google hesabı ayarlarının değiştirilmesi, Chrome’da yaptığınız gibi yapılır.

Yalnızca cihazlarınızdaki varsayılan Gmail hesabını değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda cihazlarınızda farklı varsayılan Gmail hesapları ayarlayabilirsiniz. Varsayılan bir Gmail hesabı ayarlamakla ilgili herhangi bir ipucunuz, püf noktanız, deneyiminiz veya sorunuz var mı? Aşağıdaki bölüme bir yorum bırakın.

Teknory