vivo, Almanya’da akıllı telefon satışlarını durdurdu

Hadlee Simons / Android Yetkilisi TL;DR OnePlus ve OPPO’nun Almanya’da akıllı telefon ve diğer ürünlerinin satışını durdurmasının ardından vivo, Almanya pazarındaki satışları da durdurdu. vivo’nun Almanca web sitesinde satılık herhangi bir ürün listelenmemektedir. Şirket halihazırda satılan ürünler için müşteri hizmetleri sunmaya devam ediyor. Bu çevrimiçi mağazanın kapatılması, Finlandiyalı ekipman tedarikçisi Nokia’nın lehine karar verilen bir […]

vivo, Almanya’da akıllı telefon satışlarını durdurdu

Hadlee Simons / Android Yetkilisi

TL;DR

  • OnePlus ve OPPO’nun Almanya’da akıllı telefon ve diğer ürünlerinin satışını durdurmasının ardından vivo, Almanya pazarındaki satışları da durdurdu.
  • vivo’nun Almanca web sitesinde satılık herhangi bir ürün listelenmemektedir. Şirket halihazırda satılan ürünler için müşteri hizmetleri sunmaya devam ediyor.
  • Bu çevrimiçi mağazanın kapatılması, Finlandiyalı ekipman tedarikçisi Nokia’nın lehine karar verilen bir patent anlaşmazlığından kaynaklanıyor olabilir.

Geçen yıl OPPO ve OnePlus, aleyhlerinde karara bağlanan bir patent anlaşmazlığı nedeniyle Almanya’da telefonlarını satmalarını yasaklamıştı. Şimdi de vivo, Almanya’daki mağaza sayfasını kaldırdığı ve tüketicilerin yakın gelecekte ülkede vivo akıllı telefon satın almaları için hiçbir yol sunmadığı için aynı şeyi yapıyor.

satışları durdurmak için vivo almanca web sitesi bildirimi

Yukarıdaki resimdeki metin kabaca şu anlama gelir:

Ne yazık ki, vivo ürünleri şu anda Almanya’da mevcut değil. Buna göre, Almanca web sitemizde hiçbir ürün bilgisi bulunmamaktadır. Bir vivo ürünü kullanıyorsanız, müşteri hizmetlerimize güvenmeye devam edebilirsiniz. Gelecekteki yazılım güncellemelerini de alacaksınız.

vivo, mağazasının kapanmasına ilişkin herhangi bir nedenden özellikle bahsetmez ve bu taşınmanın geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu belirtmez. Bir açıklama için vivo’ya ulaştık ve onlardan haber alır almaz makaleyi güncelleyeceğiz.

Gelecek Kazan bu çıkışın Nokia (Nokia akıllı telefon markasının sahibi olan HMD Global değil, Finlandiya ekipman tedarikçisi) ile olan patent anlaşmazlığından kaynaklandığını bildiriyor. Nokia, vivo’yu akıllı telefonlarındaki WLAN bağlantılarıyla ilgili patentleri ihlal etmekle suçladı. Alman mahkemeleri Nokia lehine karar verdi ve bunun sonucunda vivo ürünlerini ülkeden çekmek zorunda kaldı. Bu, OnePlus ve OPPO’yu da etkileyen aynı eylem nedenidir.

OPPO ve OnePlus’ın birkaç Avrupa pazarından ve Birleşik Krallık’tan çıkmayı düşündükleri bildirildi. Ancak OPPO, Alman pazarını (veya diğerlerinden herhangi birini) terk etmediğini, ancak ihtiyati tedbir nedeniyle Almanya’daki işin askıya alındığını açıkladı. Nisan 2023 itibarıyla OPPO, Nokia ile aynı konuda müzakere etmeye çalıştı. OPPO’nun Almanca web sitesi bu haberi yazarken boş kalıyor.

vivo, Almanya’da akıllı telefon satışlarını durdurdu

Teknory