Google artık en az bir ülkede 2 numaralı akıllı telefon markası

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Counterpoint Research’e göre Google, Japonya’daki iki numaralı akıllı telefon markasıdır. Bu, Google’ın pazarda Japon OEM’ler Sharp ve Sony’nin de önünde olduğu anlamına gelir. Japonya ayrıca ABD’den daha fazla Pixel telefon sattı. Google, 2016’dan beri Pixel telefonlar sunuyor, ancak yalnızca son birkaç yıldaki büyük satış artışlarını duyduk. Şimdi, şirketin bir […]

Google artık en az bir ülkede 2 numaralı akıllı telefon markası

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Counterpoint Research’e göre Google, Japonya’daki iki numaralı akıllı telefon markasıdır.
  • Bu, Google’ın pazarda Japon OEM’ler Sharp ve Sony’nin de önünde olduğu anlamına gelir.
  • Japonya ayrıca ABD’den daha fazla Pixel telefon sattı.

Google, 2016’dan beri Pixel telefonlar sunuyor, ancak yalnızca son birkaç yıldaki büyük satış artışlarını duyduk. Şimdi, şirketin bir pazarda büyük bir hit olduğu ortaya çıktı.

Kontrpuan Araştırması raporlar Pixel telefonların 2023’ün ilk çeyreğinde Japon pazarında büyük bir büyüme kaydettiğini. Aslında, marka şu anda ülkede Apple’dan sonra ikinci akıllı telefon üreticisi ve çeyrekte pazarın %9’unu oluşturuyor. Bu, bir yıl öncesine göre %67’lik bir büyüme anlamına geliyor.

İzleme firması, Google’ın performansının onu ülkedeki Sharp ve hatta Sony gibi yerli rakiplerinin önüne koyduğunu belirtti. Daha önce yerel markalarını benimsemiş bir pazarda bu büyük bir başarı değil.

Counterpoint, Google’ın güçlü büyümesini ve satış performansını Pixel 6a ve Pixel 7 serisine bağladı. Görünüşe göre Pixel 7a da güçlü bir başlangıç ​​yapmış, çünkü telefonun Pixel 6a’nın piyasadaki ilk üç haftasına kıyasla ilk üç haftasında satışlarında %76’lık bir artış gördüğü bildirildi. Yeni telefon, 6a’nın iki operatör aracılığıyla kullanılabilirliğine kıyasla, artık her üç operatörde de mevcut.

Firma ayrıca, birkaç Japon markasının yakın zamanda piyasadan çekildiğini ve bunun gelecekte Apple ve Google’ın pazar payını potansiyel olarak güçlendirdiğini belirtiyor.

Japonya, Pixel gönderilerinde ABD’yi geçti

Counterpoint’e göre belki de daha da dikkate değer olan şey, Japonya’nın şu anda ABD’den daha fazla Pixel telefon sattığı gerçeğidir. Daha spesifik olarak Japonya, Google’ın küresel Pixel telefon gönderilerinin %34’ünü oluşturuyor. ABD sevkiyatlarının yıllık bazda nispeten sabit kalmasına rağmen, ABD’nin küresel Pixel sevkiyatlarının %31’ini oluşturduğu bildiriliyor.

Japonya, 2016’daki ilk cihazdan bu yana her zaman bir Pixel pazarı olmuştur, ancak haberler, Google’ın Kuzey Amerika ve AB dışındaki pazarlara odaklanırsa büyük bir büyüme görebileceğini düşündürmektedir.

Google artık en az bir ülkede 2 numaralı akıllı telefon markası

Teknory