Windows 10 Bilgisayarınız Yanıt Vermeyi Durdurursa Ne Yapmalı?

Windows 10 PC’niz donmaya devam ediyorsa veya yanıt vermiyorsa, muhtemelen aklınızın ucundasınız. Çalışmaya çalışırken sürekli donan bir bilgisayar sinir bozucudur ve veri, zaman ve üretkenlik kaybına neden olabilir. Her işletim sisteminin kendine göre hataları ve sorunları vardır ve Windows 10 hala bu kategoriye giriyor. Sert bir şekilde yeniden başlatana kadar bilgisayarınızda hiçbir şey çalışmıyorsa yalnız […]

Windows 10 Bilgisayarınız Yanıt Vermeyi Durdurursa Ne Yapmalı?

Windows 10 PC’niz donmaya devam ediyorsa veya yanıt vermiyorsa, muhtemelen aklınızın ucundasınız. Çalışmaya çalışırken sürekli donan bir bilgisayar sinir bozucudur ve veri, zaman ve üretkenlik kaybına neden olabilir. Her işletim sisteminin kendine göre hataları ve sorunları vardır ve Windows 10 hala bu kategoriye giriyor.

Sert bir şekilde yeniden başlatana kadar bilgisayarınızda hiçbir şey çalışmıyorsa yalnız değilsiniz. Bu durum yaygın bir durumdur ve düzeltmek isteyeceksiniz. Bilgisayarınızı bırakıp donmaya devam etmek yerine, Windows 10’u hızlandırın ve bilgisayarınızı hiç vakit kaybetmeden tekrar çalışır duruma getirin.

Windows 10 Bilgisayarının Yanıt Vermemesinin Yaygın Nedenleri

Bilgisayarın kilitlenmesi genellikle bir yazılım sorunudur. Nadiren donanımdır, çünkü bunlar genellikle donma yerine sistem çökmesine neden olur. Aşırı ısınma bilgisayarın kapanmasına neden olur ve donanım arızası genellikle mavi ekrana neden olur.

Bir RAM sorunu da donmaya neden olabilir, ancak bu nadirdir. Esas olarak yazılıma bağlıdır. Ya çok fazla program kaynak gerektirir, eksik dosyalara sahiptir, dosya bozulması yaşar, sistem kesintileri alır ya da işlemci görev kuyruğu takılır.

Windows 10 Yanıt Vermiyor Nasıl Onarılır

Uzun vadeli düzeltmelere geçmeden önce, Windows’un yanıt vermesini sağlamak için neler yapabileceğinizi gözden geçirelim.

1. Video Sürücülerinizi Sıfırlayın

Bilgisayarınız beklenmedik bir şekilde donduysa, video sürücülerinizi sıfırlamayı denemelisiniz. Bunu yapmak için yeniden başlatmanız gerekebilir veya gerekmeyebilir. Her iki durumda da, “Win + Ctrl + Shift + B” Ekranınız birkaç saniyeliğine kararacak ve video sürücülerinin sıfırlandığını belirten bir bip sesi duyacaksınız.

2. Görev Yöneticisini açın

Klavye kombinasyonunu kullanma “CTRL + ALT + SilGörev yöneticinizi açın ve donmuş açık uygulamalardan çıkmaya zorlayın. Bir uygulamada ciddi bir hata varsa, tüm sisteminizde yavaşlamaya neden olabilir.

3. Bilgisayarınızı Yeniden Başlatmaya Zorlayın

basılı tut the Güç düğmesi için birkaç saniye zorla kapanana kadar. Güç düğmesine dokunmanın, güç ayarlarında (uyku, hazırda bekletme veya kapatma) yapmak için ayarladığınız her şeyi yapacağını ve dolayısıyla çalışmayacağını unutmayın. Yeniden başlatmadan önce yaklaşık 30 saniye bekleyin. Bu işlem, çoğu sorun için hızlı bir şekilde yeniden çalışmaya başlamanızı sağlayacaktır.

4. Windows 10’daki Değişiklikleri Kontrol Edin

Bir Windows 10 bilgisayarı sebepsiz yere yanıt vermeyi durdurduğunda, bunun nedeni genellikle bir şeylerin değişmesidir. Sorun giderme aşamasına geçmeden önce, son zamanlarda herhangi bir değişiklik yaptınız mı, yeni bir program eklediniz mi, yeni bir virüsten koruma veya güvenlik programı yüklediniz mi, sabit sürücünüzü şifrelediniz mi veya başka önemli değişiklikler yaptınız mı? Eğer öyleyse, başlamak için yer orası.

Bir şeyi değiştirdiyseniz ve Windows 10 bilgisayarınız donmaya başladıysa, bu değişikliği geri alın veya programı kaldırın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve tekrar donup donmadığına bakın. Varsa, bu diğer sorun giderme tekniklerine geçin. Bilgisayar artık donmuyorsa, buna neden olan yaptığınız değişikliktir. Bunu daha fazla araştırın.

Ardından, sorunlarınızın altında yatan nedenleri bulmak ve kalıcı olarak düzeltmek için bazı temel sorun giderme işlemleri yapmak isteyeceksiniz.

Windows 10 Donduğunda Sorun Giderme

Neyse ki Windows 10, sorun giderme sürecini başlatmayı kolaylaştırır. İlk sorunu giderdikten ve bilgisayarınız yanıt vermeye başladıktan sonra, sorun giderme sürecini başlatın. Bilgisayarınız birden fazla kez kilitlendiyse bu işlem önemlidir. Her adımdan sonra yeniden başlatma muhtemelen iyi bir fikirdir ancak bazı durumlarda gerekli olmayabilir.

 1. Windows 10 Sorun Giderici’yi kullanın: Öncelikle, algılanan hataları gidermek için görüntülenen seçenekleri kontrol edin. Hatayla birlikte hiçbir seçenek açılmazsa, bilgisayarınızın Ayarlar menüsüne gidin ve Sorun Gider’e tıklayın. Sorun gidericiyi çalıştırmak sizi doğrudan soruna yönlendirerek çözümünüzü hızlandırabilir.
 2. Güvenli Modu Deneyin: 1. Adım başarısız olursa sorunu bulmak için Windows 10 cihazınızı Güvenli Modda çalıştırmayı deneyin. “Başlat Menüsü -> Güç”e gidin, ardından “Shift” tuşunu basılı tutun ve “Yeniden Başlat”ı seçin. Güvenli Mod, esasen yalnızca cihazınızdaki yerel işlemleri çalıştırır. Bilgisayar donmayı durdurursa, soruna neden olan üçüncü taraf yazılım vardır.
 3. Görev Yöneticisini Kontrol Edin: Bazen, çok fazla tarayıcı sekmesine sahip olmak veya çalışan programlar Windows 10’un kilitlenmesine neden olabilir. Görev Yöneticisini başlatmak için “Ctrl + Shift + Esc” tuşlarına basın. Sıklıkla yüksek oranda kaynak tüketen bir uygulama arayın, ardından üzerlerine sağ tıklayarak işlemleri sonlandırın.

  Şanslıysanız, bilgisayarınız donduğunda sorun çıkaran veya işlemcinizi, belleğinizi, diskinizi veya ağ kaynaklarınızı tüketen bir program yakalarsınız. Çoğu zaman, tüm önbelleği tüketen bir bellek sızıntısı donmalara neden olur. Diğer programlar ve işlemler, donma veya kilitlenme senaryosuna yol açacak şekilde sıralarını beklemelidir.
 4. Eksik Dosyaları Arayın: Bilgisayarınız kelime işleme, video düzenleme veya internette gezinme gibi belirli bir görevi yerine getirirken donuyorsa, donmaya program neden olabilir. Gerekli bir dosya bozulmuş veya yanlışlıkla üzerine yazılmış olabilir. Programı/uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin.
 5. Sistem Dosyası Denetleyicisini (SFC) kullanın: SFC bozuk veya eksik sistem dosyalarını arar. Yönetici olarak “Powershell” veya “Komut İstemi”ni açın, ardından “sfc /scannow” yazın ve “Enter”a basın.
 6. Dağıtım Görüntüsü Hizmetini ve Yönetimini (DISM) kullanın: DISM, hatalar için Windows Mağazası ve Windows Update’i kontrol eder. “Windows + R” tuşlarına basın, kopyala/yapıştır “runas /profile/user:[your admin username] cmd”, ardından “Enter” tuşuna basın. Yönetici şifrenizi yazın ve tekrar “Enter” tuşuna basın, ardından “dism /online /cleanup-image /restorehealth” yazıp bir kez daha “Enter” tuşuna basın.
 7. Sürücüleri Güncelle/Onar: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve Aygıt Yöneticisi’ni seçin. Her bir cihaza sağ tıklayın ve Cihazı kaldır veya Sürücüyü güncelle öğesini seçin. Herhangi bir sürücüyü kaldırdıysanız, üst kısımdan bilgisayarınızın adını seçin ve ardından “Eylem -> Donanım değişikliklerini tara”yı tıklayın.
 8. Windows 10’u Yeniden Yükleyin veya Geri Yükleyin: Yukarıdaki adımlardan hiçbiri Windows 10 donma sorununuzu çözmezse, tek gerçek seçeneğiniz Windows 10’u yeniden yüklemek veya bir sistem geri yüklemesi yapmaktır. Donmalar meydana gelmeden önce bir Geri Yükleme Noktası seçin veya Windows 10 kurulum medyanızdan önyükleme yapın ve dosyalarınızı ve ayarlarınızı korurken yeniden yüklemeyi seçin. Umarım, bu düzeltmeli! Her iki seçenek de Microsoft Store’a ait olmayan uygulamaları ve programları kaydetmez, ancak uygulamanın bunları nasıl bağladığına bağlı olarak bazı lisanslar kalabilir.
  Windows Kurtarma Seçenekleri

Ne yazık ki, Windows 10 çalıştıran bir bilgisayarın donmasının birkaç nedeni vardır ve bunların tümü donanım veya yazılım sorunlarına indirgenir. Gerekirse yeniden başlatma gibi basit yaklaşımlarla başlayın ve ardından yeniden başlatma işe yaramadıysa eksik dosyaları ve sürücüleri tarayın.

Teknory