Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Temizlenir ve Kapatılır

Windows 10, üretkenliğinizi artırmak için tasarlanmış günlük kullanım için birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bunlardan biri, son kullanılan belgeler ve klasörler hakkında bilgilerin saklandığı “Son Dosyalar” bölümüdür. PC’nizin tek kullanıcısıysanız, muhtemelen bu hızlı erişim klasörünü oldukça uygun bulacaksınız. Cihazınızı en son kapatmadan önce kaldığınız yerden hızla devam edebileceksiniz. En son açtığınız dosyaları görüntülemek için belirli klasörleri […]

Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Temizlenir ve Kapatılır

Windows 10, üretkenliğinizi artırmak için tasarlanmış günlük kullanım için birçok gelişmiş özelliğe sahiptir. Bunlardan biri, son kullanılan belgeler ve klasörler hakkında bilgilerin saklandığı “Son Dosyalar” bölümüdür.

PC’nizin tek kullanıcısıysanız, muhtemelen bu hızlı erişim klasörünü oldukça uygun bulacaksınız. Cihazınızı en son kapatmadan önce kaldığınız yerden hızla devam edebileceksiniz. En son açtığınız dosyaları görüntülemek için belirli klasörleri açmanız gerekmez. Ancak bilgisayarınızı ailenizle, arkadaşlarınızla veya iş yerinizdeki iş arkadaşlarınızla paylaşırsanız, muhtemelen üzerinde çalıştığınız şeyi herkesle paylaşmak konusunda pek rahat olmayacaksınız.

İyi haber şu ki, Son Dosyaları yalnızca birkaç tıklamayla temizleyebilir veya kapatabilirsiniz. Bu makale size nasıl devam edeceğinizi gösterecek.

Son Dosyalar Windows 10’da Nasıl Çalışır?

Son Kullanılan Dosyalar menüsü, en son kullandığınız öğelere hızlı erişim sağlayan basit ama güçlü ve kullanışlı bir Windows özelliğidir. Ayrıca, bir öğeyi açmak için normal süreçten geçmek zorunda kalmadan bu öğelerden herhangi birini hızlı bir şekilde tekrar açmanıza olanak tanır. Her gün birden çok belge üzerinde çalışıyorsanız, bu, daha sonra çalışmanız gereken şeyi bulmaya çalışırken zaman kazandıracaktır.

Bilgisayarınızın verimliliğini daha da artırmak için, sık erişilen belirli dosyaları sabitlemeyi tercih edebilirsiniz. Sabitlenmiş dosyalar, onlara ne kadar erişmeden giderseniz gidin, her zaman Son Dosyalar listesinin bir parçası olacaktır.

Windows’taki çoğu uygulama, siz onları açar açmaz en son kullanılan veya en son oluşturulan öğelerin bir listesini de görüntüler. Örneğin, Microsoft Word tüm son belgeleri, Microsoft Excel tüm son çalışma sayfalarını ve Internet Explorer yakın zamanda ziyaret ettiğiniz tüm web sitelerini gösterecektir.

Son Dosyalar menüsünün arkasındaki Windows 10 algoritması aşağıdaki gibi çalışacak şekilde tasarlanmıştır:

 • Dosyalar, en son kullanılan dosya listenin başında görünecek şekilde kronolojik sırayla sıralanır.
 • Listelenen öğelerin varsayılan sayısı 10’dur, ancak kullanıcı işaretlemeyi ayarlayarak bu sayıyı artırabilir.
 • Zamanla, daha yeni öğeler listenin üst sıralarında yer aldıkça eski öğeler listede aşağı inecektir.
 • Halihazırda listede olan bir öğeyi açarsanız, o öğe tekrar listenin en üstüne taşınır.
 • Sabitlenmiş öğeler, diğer öğeler gibi listede yukarı ve aşağı hareket edecek, ancak asla yok olmayacaklar.
 • Listeye sabitlediğiniz öğe sayısı, işaretlemede belirtilen maksimum sayıya eşitse, bazı öğelerin sabitlemesi kaldırılana kadar listeye yeni eklemeler yapılmaz.

Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Temizlenir

Windows 10’da Son Dosyalar geçmişinizi temizlemenin birkaç yolu vardır:

(a) Görev Çubuğundaki Dosya Gezgini Simgesini Kullanma

 1. Bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni başlatın. Varsayılan olarak, Dosya Gezgini simgesi görev çubuğunuza sabitlenmiştir. Simgenin kendisi, uçuk mavi kulplu bir bavul şeklindedir.
 2. Dosya Gezgini penceresi açıldığında, üzerine tıklayın. Dosya sol üst köşede ve ardından Klasör ve arama seçeneklerini değiştirin.
 3. Altında Mahremiyettıklamak Temizlemek. Bu, Son Dosyalar geçmişinizi hemen temizleyecek ve şimdi listeyi yeniden doldurmaya başlayacaksınız.

Windows 10’daki çoğu komutun aksine, Son Dosyaları temizlemek bir onay iletişim kutusuyla birlikte gelmez. En son dosyalarınız başka bir işlem yapılmadan hemen silinir.

(b) Son Dosyaları Manuel Olarak Temizleme

PC’nizde açtığınız tüm dosyalar otomatik olarak önbelleğe alınmış veriler biçiminde saklanır. Son Dosyalar menünüzü silerek temizlemek isterseniz, bu bilgiyi bulabilir ve güvenle silebilirsiniz. İşte nasıl:

 1. Ekranınızın sol alt köşesindeki arama çubuğuna “run” yazarak Çalıştır penceresini açın. Alternatif olarak, Windows tuşu + R eşzamanlı.
 2. Çalıştır istemine aşağıdaki komutu yazın:
  %AppData%MicrosoftWindowsRecent

  Bu, tüm Son Dosyalar geçmişinizin bir listesini içeren yeni bir pencere açmalıdır.
 3. Tıklamak Hepsini seç menü çubuğunda.
 4. Listedeki tüm öğeleri seçtikten sonra, üzerine tıklayın. Silmek ve sonra seçin Kalıcı olarak silmek açılır menüden. Bu noktada, yakın zamanda eriştiğiniz tüm dosyalar Dosya Gezgini’nden kaybolacaktır.

Windows 10’da Son Dosyalar Nasıl Devre Dışı Bırakılır

En Son Kullanılan Dosyalar, şüphesiz, en son kullandığınız belgelere veya klasörlere hızlı bir şekilde geri dönmenizi sağlayan şık bir özelliktir. Ancak, bu özellik aynı zamanda daha fazla karmaşa ile birlikte gelir. Siz bilgisayarınızı kullanmaya devam ettikçe, Dosya Gezgininizde daha fazla öğe olacaktır. Her oturum açtığınızda temiz bir sayfa ile başlamayı tercih ederseniz, Son Dosyaları kalıcı olarak devre dışı bırakmanız gerekir. Bunu yapmanın birkaç yolu var. Her birinin nasıl çalıştığını görelim:

(a) Grup İlkesi Düzenleyicisi Aracılığıyla Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınız Windows 10’un “Pro” sürümünde çalışıyorsa, sisteminizdeki çeşitli ayarları değiştirmek için Grup Düzenleyici İlkesi’ni kullanabilirsiniz.

Grup İlkesi Düzenleyicisi, Windows yapılandırmasındaki ilkeleri ve ayarları yönetmek için kullanılabilen bir araçtır. En yaygın olarak parola ilkelerini, sistem güvenliği denetimlerini veya kurumsal bir etki alanındaki bilgisayarlardaki hesapla ilgili seçenekleri yönetmek için kullanılır. Bu aracı ev bilgisayarınızla da kullanmanız mümkün olabilir. Ancak, herhangi bir değişiklik yapmadan önce cihazınızın belgelerine başvurmalısınız.

Grup Düzenleyici Politikasını kullanarak Son Dosyalar geçmişinizi şu şekilde temizleyebilirsiniz:

 1. Ekranınızın sol alt köşesindeki arama çubuğuna “run” yazarak Çalıştır penceresini açın. Alternatif olarak, Windows tuşuna ve “R”ye aynı anda basın.
 2. Çalıştır istemine aşağıdaki komutu yazın:
  gpedit.msc
 3. Tıklamak TAMAM komutunu çalıştırmak için. Bu, “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” penceresini başlatmalıdır.
 4. Altında Kullanıcı Yapılandırmasıtıklamak Yönetim şablonları.
 5. üzerine çift tıklayın Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu.
 6. üzerine çift tıklayın Son öğeler menüsünü Başlat Menüsünden kaldır.
 7. Ortaya çıkan pencereden şunu seçin: Etkinleştirilmiş seçeneği ve ardından üzerine tıklayın TAMAM.

(b) Kontrol Panelinden Devre Dışı Bırakma

Kontrol paneli, bir programı veya uygulamayı ne sıklıkta kullanırsanız kullanın, sisteminizde dosya geçmişinizi asla takip etmeyecek şekilde ince ayar yapmanıza yardımcı olabilir. Bu yaklaşımı kullanarak Son Dosyaları devre dışı bırakmak için:

 1. Tip “control panel” Windows arama çubuğunda.
 2. Kontrol paneli açıldıktan sonra, tıklayın Görünüm ve Kişiselleştirme.
 3. Tıklamak Görev Çubuğu ve Gezinme.
 4. Tıklamak Başlangıç.
 5. yanındaki düğmeyi kapatın Başlangıç ​​veya Görev Çubuğundaki Atlama Listelerinde son açılan öğeleri göster.

(c) Kayıt Defteri Düzenleyicisi Aracılığıyla Devre Dışı Bırakma

Son Dosyaları Kayıt Defteri Düzenleyicisi aracılığıyla devre dışı bırakmak için:

 1. Ekranınızın sol alt köşesindeki arama çubuğuna “run” yazarak Çalıştır penceresini açın. Alternatif olarak, Windows tuşu + R eşzamanlı.
 2. Çalıştır istemine aşağıdaki komutu yazın:
  regedit
 3. Tıklamak TAMAM komutunu çalıştırmak için. Bu, “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” penceresini başlatmalıdır.
 4. Aşağıdaki anahtarı açın:
  HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer
 5. Sağ bölmede sağ tıklayın, tıklayın Yeni >DWORD (32-bit) Değeri açılır menüden. Bu anında “New Value #1” adında yeni bir değer yaratacaktır.
 6. Adı “ olarak yeniden adlandırınNoRecentDocsGeçmişi
 7. Yeni değere sağ tıklayın ve ardından Değiştir.
 8. Girmek 1 altında Değer verisi ve ardından tıklayın TAMAM.
 9. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, Windows artık Son Dosyalar menünüzü Dosya Gezgini’nde görüntülemeyecektir.

Ek SSS

1. Neden son dosyaları zaman zaman temizlemeliyim?

Son Dosyaları Temizlemek, sıklıkla çeşitli avantajlarla birlikte gelir. İlk olarak, sisteminizi düzene sokabilir ve önemli belgelerin yanlışlıkla silinmemesini veya üzerine yazılmamasını sağlayabilirsiniz. İkincisi, bilgisayarınızı başkalarıyla paylaşırsanız hiç kimse Windows kullanım geçmişinizi izleyemez. Ek olarak, paketlenmiş bir Dosya Gezgini bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve başlatılmasının çok daha uzun sürmesine neden olabilir. Ayrıca, yetersiz bellek hataları veya belirli programlarla çalışırken açılan ve genel PC performansınızı yavaşlatan hata mesajları gibi başka sorunlara da yol açabilir.

2. Tek tek dosyaları son dosyalardan nasıl silebilirim?

Bazı öğeleri silip diğerlerini saklamak istiyorsanız:

1. “ yazarak Çalıştır penceresini açın.koşmakEkranınızın sol alt köşesindeki arama çubuğunda Alternatif olarak, Windows tuşu + R eşzamanlı.

2. Çalıştır istemine aşağıdaki komutu yazın:

%AppData%MicrosoftWindowsRecent

Bu, tüm Son Dosyalar geçmişinizin bir listesini içeren yeni bir pencere açmalıdır.

3. Silmek istediğiniz belirli öğeye tıklayın.

4. tıklayın Silmek ve sonra seçin Kalıcı olarak silmek açılır menüden. Bu noktada, seçtiğiniz öğe artık Son Dosyalar penceresinde olmayacaktır.

3. Son dosyaları Dosya Gezgini’nde nasıl gizleyebilirim?

Sisteminizi çok fazla değiştirmeden Son Dosyalar listesinden kurtulmak istiyorsanız, listeyi tamamen gizleyerek daha iyi hizmet verebilirsiniz. İşte nasıl:

1. Bilgisayarınızda Dosya Gezgini’ni başlatın.

2. tıklayın Dosya sol üst köşede ve ardından Klasör ve arama seçeneklerini değiştir.

3. Altında Mahremiyetyanındaki kutuların işaretini kaldırın Son kullanılan dosyaları Hızlı erişimde göster Ve Hızlı erişimde sık kullanılan klasörleri göster.

4. tıklayın TAMAM Yeni ayarlarınızı kaydetmek için

Geçmişinizi Gizli Tutun

Windows 10 gizlilik ön planda tutularak tasarlanmıştır. Son zamanlarda yazdıklarınızı veya kullandıklarınızı başkalarının görmesini istemiyorsanız, bilgisayarınızdaki Son Dosyaları silmeli veya kapatmalısınız. Bu yazıda, size bunu nasıl yapacağınızı gösterdik.

Son Dosyalar geçmişinizi zaman zaman temizlemeyi neden seviyorsunuz? Bunu tam olarak nasıl yapıyorsun?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory