Windows 11’de Daha Fazla Seçenek Göster Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 11, kullanıcı arabiriminde birkaç değişiklik de dahil olmak üzere yeni ve heyecan verici özelliklerle çıktı. Ancak, tüm ince ayarlar işleri basitleştirmedi. Örneğin, platform artık eski klasik içerik menüsünü kaldırdı. Dosya Gezgini içerik menüsüne erişmek için sağ tıklayın ve “Daha fazla seçenek göster” seçeneğine gidin. Özellik kötü olmasa da bazı kullanıcılar için daha fazla iş […]

Windows 11’de Daha Fazla Seçenek Göster Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Windows 11, kullanıcı arabiriminde birkaç değişiklik de dahil olmak üzere yeni ve heyecan verici özelliklerle çıktı. Ancak, tüm ince ayarlar işleri basitleştirmedi. Örneğin, platform artık eski klasik içerik menüsünü kaldırdı. Dosya Gezgini içerik menüsüne erişmek için sağ tıklayın ve “Daha fazla seçenek göster” seçeneğine gidin. Özellik kötü olmasa da bazı kullanıcılar için daha fazla iş demektir.

Düzgün ve yoğun bir içerik menüsünü seviyorsanız, bu makale yardımcı olabilir. Windows 11 “Daha fazla seçenek göster” özelliğini çeşitli şekillerde nasıl devre dışı bırakacağınızı öğreneceksiniz. Fikrinizi değiştirirseniz onu nasıl tekrar etkinleştireceğinizi de göreceksiniz. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Kayıt Defterini Kullanarak Windows 11’de Daha Fazla Seçenek Göstermeyi Devre Dışı Bırakma

Neyse ki, Windows 11 “Daha fazla seçenek göster” menüsünü devre dışı bırakmanıza izin vermiyor; süreç, yeni basit tasarımın bir parçasıdır. Ne olursa olsun, Kayıt Defterini değiştirerek eski Windows 10 Explorer sağ tıklama seçeneklerine geçebilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Alt kısımdaki “Ara” kutusuna şunu yazın: “kayıt” arama sonuçlarını açmak için tıklayın, ardından “Yönetici olarak çalıştır.”
 2. Şu yöne rotayı ayarla “HKEY_CURRENT_USERYAZILIMCLASSESCLSID
 3. “CLSID” klasörüne sağ tıklayın, seçin “Yeni,” sonra seç “Anahtar.”
 4. Oluşturduğunuz “New Key #1” klasöründe, sağ tıklayın ve “olarak yeniden adlandırın”86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2"ve bas “Girmek.”
 5. Yeni adlandırılmış klasörü sağ tıklayın ve seçin “Yeni -> Anahtar” Tekrar.
 6. adını şu şekilde değiştir:InprocServer32“ve bas “Girmek” onu kurtarmak için
 7. Açık “Dosya Gezgini” ve sağ tıklama seçeneğini test edin. Orijinal Windows 10 dosya/klasör seçeneklerini şimdi almalısınız.

Yukarıdaki işlem, “Daha fazla seçenek göster” menüsünü anında kaldırır ve orijinal Windows 10 dosya seçenekleri klasik menüsüyle değiştirir. Değişiklikleri almak için yeniden başlatmanız gerekmeyecek ve önceki ayarlara geri dönen diğer kayıt defteri düzenlemelerinin aksine, sisteminizi yeniden başlattıktan veya başlattıktan sonra yeniden görünecekler.

Komut İstemini Kullanarak Windows 11’de Daha Fazla Seçenek Göstermeyi Devre Dışı Bırakma

Alternatif olarak, kayıt defteri değişiklikleri yapmak için Komut İstemi’ni kullanabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

 1. Tip “cmd” Arama sonuçlarını açmak için alttaki “Arama çubuğunda”, ardından “Yönetici olarak çalıştır.”
 2. Aşağıdaki komutu yazın ve basın “Girmek” yürütmek için.
  reg add HKCUSoftwareClassesCLSID86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2InprocServer32 /ve /d "" /f
 3. İstenirse, değişiklikleri geri almak için aşağıdaki komutu yazın ve tuşuna basın. “Girmek.”
  reg delete "HKEY_CURRENT_USERSoftwareClassesCLSID86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2"

“Daha fazla seçenek göster” içerik menüsü hemen kaybolmazsa, “Ctrl + Shift + Esc” tuşlarına basarak Dosya Gezgini’ni yeniden başlatmayı düşünün. Alternatif olarak, bilgisayarınızı tamamen yeniden başlatabilirsiniz. Windows 11 Dosya Gezgini artık dosyalar ve klasörler için klasik Windows 10 sağ tıklama menüsünü görüntüler. Özgün duruma geri dönen diğer seçili kayıt defteri düzenlemelerinin aksine, kayıt defteri değişikliği yeniden başlatılırken veya önyüklenirken kalır.


Windows 11’in birçok mükemmel özelliği olsa da, bazılarına alışmak oldukça zor olabilir. Neyse ki, Kayıt Defterini kullanarak her zaman eski içerik menüsüne dönebilirsiniz.

Windows 11’de “Daha fazla seçenek göster” içerik menüsünü devre dışı bırakmayı denediniz mi? Lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory